Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Area students excel
Email Sign up for Breaking News Alerts
entertainment Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

PEQUOT LAKES — A total of 175 students participated in the 29th annual Junior Music Festival on March 5 at the Pequot Lakes Public School.

Advertisement
Advertisement

Established by the National Federation of Music Clubs, the Junior Festival program is for students 18 and younger who study with a qualified teacher as a member of the Minnesota Federation of Music Clubs. Students prepare one piece from a required list of American composers and one of their own choosing. Students may work toward a gold cup, earning points on the basis of performance. A maximum of 5 points is given for a superior performance and 15 points are required to earn a gold cup, 30 for the second and 45 for the third.

Renee Anderson, Pequot Lakes, is the festival chairperson and the judges were Scott Ruffing, Patridia Lundeen, Lois Jensen, Nola Varilek and Sue Lenzen. Teachers who had students in the festival were Nancy Albertson, Renee Anderson, Trena Boone, Lila Clarke, Kara Craine, Kate Davis, Pat Dullum, Rebecca Gordon, Sue Kavanaugh, Teresa Kingsley, Carolyn Nygard, Harriet Piehl, Sara Porter, Elizabeth Schwanke, Cathy Taylor and Lisa Walker.

Receiving superior ratings:

Erin Brine-Doyle, Jackie Brine-Doyle, Hannah Doerr, Laura Halvorson, Alli Miska, Joshua Senst, Cassidy Chaney, Elizabeth Ciesluk, Izzie Cook, Nessa Engen, Bridget Erickson, Erin Fisker, Alexa Fyle, Luke Fyle, Jack Gangl, Dirk Henry, Quintin Lubke, Olivia Lundgren, Emma Pitzl, Rylie Young, Janey Zeigler, Alex Morford, Katie Morford, Jacob Beckmann, Emma Bestul, Lynne Borowicz, Taylor Borowicz, Alycia Goode, Jennifer Hendrickson, Gunnar Niemeyer, Grace Riedel, Laura Smith, Rebecca Smith, Emma Storbakken, Meagan Tollefson, Jessica Walters, Micah Wood, Laura Platt, AJ Thompson, Zephaniah Goggleye, Joshua Hankel, Liberty Hanson, Emma Hopman, Mikeela Jones, Anastasia Mattson, Tori Neff, James Thompson, Margaret Thompson, Thomas Thompson, Ellie Trowbridge, Madison Trowbridge, Colleen Tschida, Caitlin Murray, Abigail Plemel, Megan Plemel, Isaac Birchem, Melina Birchem, Olivia Birchem, Jacob Butcher, Anna Felthouse, Miah Hansen, Jacque Norman, Randi-Lynn Norman, Arielle Roubal, Karl Satterlund, Bethany Bjorlo, Caleb Bjorlo, Rebekah Bjorlo, Lauren Forsythe, Hannah Kennedy, Matthew Majerle, Gavin Metz, Shayla Metz, Cody Platta, Alexander Rice, Allison Rice, Megan Rodgers, Morgan Schmidt, Caitlin Steffen, Morgan Steffen, Hanna Swanson, Jamie Wallace, Julia Wallace, Cassandra Weyaus, Maxwell Wheeler, Lauren Benson, Emma Ferrie, Megan Hensel, Gabe Maurer, Kathryn McDonald, Alexis Menghini, Luke Meyer, Preston Owen, Lauren Reed, Anna Streed, Sophia Urbaniak, Madi Carley, Emily Danielson, Haley Griggs, Jordyn Hulsether, Josiah Klang, Amanda Kunde, Dan Larson, Lydia Larson, Shelby Lorenz, Luke Lundstrom, Andrew Muesing, Jenny Muesing, Danny Olson, Wyatt Steinke, Samantha Strong, Matthew Thompson, Sara Wennerstrand, Katherine Wig, Maria Bell, Max Boran, Jordan Higgins, Sarah Nesheim, Abby Schreier, Anne Campion, Caitlyn Carkhuff, Mackenzie Dondelinger, Ellie Hughes, Kathryn Iverson, Alli Krantz, Nick Krantz, Jonathan Larson, Madison Leas, Taylor Leas, Lily Loschko, Aaron Nibbe, David Nibbe, Abby Pelowski, Maren Pelowski, Riley Pelowski, Erika Schwalbe, Harry Seymour, Magali Seymour, Sara Whiteman, Brianna Adkins, Montanna Aragon, Amber Burtard, Anna Downie, Elizabeth Downie, Cameron Gearns, Abby Grider, Josey Grider, Molly Grider, Rachel Kline, Stephanie Malecha, Ellie Smith, Clayton Taylor and Kira Taylor.

Receiving excellent ratings: Sarah Ciesluk, Luke Gangl, Brant Dabill, Devin Rudolph, Dani Peterson, Ava Thompson, Isabel Thompson, Megan Tschida, Jaden Lindner, Emily Birchem, David Schroeder, Anthony Rice, Leah Danielson, Travis Steinke, Mark Boran, Abby Rubado, Kate Campion, Kate Kurtzman, Libby Kurtzman and Max Seymour.

Receiving their first gold cup: Hannah Doerr, Cassidy Chaney, Elizabeth Ciesluk, Luke Fyle, Jack Gangl, Olivia Lundgren, Emma Pitzl, RylieYoung, Janey Zeigler, Emma Bestul, Gunnar Niemeyer, Rebecca Smith, Colleen Tschida, Jaden Lindner, Abigail Plemel, Megan Plemel, Olivia Birchem, Anna Felthouse, Miah Hansen, Katie Morford, Alexander Rice, Megan Rodgers, Morgan Schmidt, Preston Owen, Danny Olson, Max Boran, Sarah Nesheim, Abby Schreier, Anne Campion, Kate Campion, Nick Krantz, Abby Pelowski, Anna Downie and Josey Grider.

 Receiving their second gold cup: Hannah Kennedy,  Luke Lundstrom, Andrew Muesing, Samantha Strong, Kathryn Iverson and Elizabeth Downie.

 Receiving their third gold cup: Amanda Kunde, Cody Platta, Katherine Wig and Mackenzie Dondelinger.

Advertisement
Advertisement
Advertisement