Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Brainerd students compete in Math Masters competition

Email Sign up for Breaking News Alerts
News Brainerd,MN 56401 http://www.brainerddispatch.com/sites/all/themes/brainerddispatch_theme/images/social_default_image.png
Brainerd Dispatch
customer support
Brainerd students compete in Math Masters competition
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Sixty fifth-graders from Brainerd High School participated in a Math Masters competition on April 26 in Grand Rapids and Bemidji.

At the Grand Rapids meet, Brainerd students who received awards in the fact drill competition out of 146 participants were: Kim Hall, first place; Alex Moriarty, second; Jake Hodge, fourth; Laura Wadsten and Hannah Rud, fifth; Matt Fischer, sixth; Jamie Wallace, ninth; Grace Johnson, 10th; Cara Helgeson, 12th; Tanner Lundberg and Mikaela Maki, 13th.

Advertisement
Advertisement

Receiving awards in the individual problem-solving competition were: Blair Benson second; Johnson, fourth; Lundberg, fifth; Wadsten, seventh; Hall, eighth; Moriarty, ninth; Rud, 10th; Helgeson, 12th; Nicole Grabowski, 14th; Hodge, 19th; and Peyton Loss, 20th.

Receiving awards in the team competition out of 30 teams of Brainerd fifth-graders were Lauren Benson, Eli Duinick, Nicole Grabowski, Helgeson and Benson took first place; Hannah Koupal, Matt Fischer,  Moriarty, Hall and Johnson took second; McKenna Barnett, Samantha Cramer, Jamie Wallace, Cassie Davis and Mikela Maki, fourth; Ian Forsythe, Michael Bylander, Loss, Hodge and Wadsten, fifth; Jaden Streed, Maison Jobe, Gunnar Niemeyer, Stephanie Robertson and Rud, sixth; and Nicole Rud, Jack Evans, Miya Boyd, Natalie Witte and Lundberg, 10th.

 At the Bemidji competition, Brainerd students receiving awards in the fact drill competition out of 147 participants were: McCale Peterson, first; Annika Christiansen, second; Signe Devine, third; Peyton Melby, fourth; Roby, fifth; Sophia Urbaniak,  seventh; Zach Hukreide, ninth; and Gus Robinson, 10th.

Brainerd fifth-graders receiving awards in the individual problem solving competition out of 147 participants were: Peterson, first; Robinson, second; Sarah Hanson, fourth; James Loveless, fifth; Nick Krantz, ninth; Magali Seymour, 11th; Alex Rice, 12th; Hunter Garnhardt, 13th; Madi Trowbridge, 17.

Fifth-graders receiving awards in the team competition out of 31 teams were: Roby, Urbaniak, Robinson and Peterson, first; Gretchen Brau, Melby, Devine and Hunter Garnhardt, third; Jacob Rugloski, Zach Strong, Alex Rice, Magali Seymour and Hanson, fifth; Thea Fisher, Pierce Solseth, Ellen Hickman and Krantz, sixth; Kalie Jeremiason, Brandon Burgraff, Luke Johnson, Jessica Frank and Loveless, eighth; Ashley Huber, Jake Heikkenen, Kendall Yde, Thomas Anakkala and Trowbridge, ninth; and Tarin Skinner, Hukreide, Alex Stirewalt, Christensen and Cami Harmer, 11th.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness