Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Crow Wing County Fair winners for 2012 listed

Email Sign up for Breaking News Alerts
news Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

The midway and livestock barns are quiet now but the Crow Wing County Fair winners for 2012 have been announced.

YOUTH ARTS:

Advertisement
Advertisement

Pre-school — Grand Champion-Taite Knapp, Reserve Champion-Jerome Joerger.

Kindergarten — Grand Champion-Abigail Porter, Reserve Champion-Elijah House.

First grade — Grand Champion-Bridget Busacker, Reserve Champion-Ruby Amick.

Second grade — Grand Champion-Alexis Schroer, Reserve Champion-Grace Kargel.

Third grade — Grand Champion-Anna Carlson, Reserve Champion-Autumn Larson.

Fourth grade — Grand Champion-Isabel Wills, Reserve Champion-Emelia Hinrichs.

Fifth grade — Grand Champion-Olivia Jackson, Reserve Champion-Ella Norlin.

Sixth grade — Grand Champion-Laura Platt, Reserve Champion-Samantha Cramer.

Seventh grade — Grand Champion-Samantha Lyons, Reserve Champion-Lynne Borowicz.

Eighth grade — Grand Champion-Evelyn Schmidt, Reserve Champion-Evelyn Schmidt

Ninth grade — Grand Champion-Shawn Hoaglin, Reserve Champion-Sarah Beavans.

YOUTH PROJECT WORK:

Grades 7,8,and 9 — Grand Champion-Lauren Borg, Reserve Champion-Sara Simmonds.

YOUTH ARTS SWEEPSTAKES WINNER:

Olivia Jackson.

FINE ARTS:

Baking — Best Of Show-Heidi Auel.

Canning — Best Of Show-Allen Kretzmann.

Homemaking crafts — Sweepstakes Winner-Charlene LaCasse.

Garment making — Sweepstakes Winner-Judith Niemeyer.

Quilts — Best Of Show- Bonnie Carlson.

Hobbies, crafts, art — Sweepstakes Winner- Robert Tauzell.

OPEN CLASS FLOWERS:

Best Of Show- Marlys Ray.

OPEN CLASS FRUITS and VEGETABLES:

Sweepstakes Winner- Ronald Olson.

OPEN CLASS FIELD CROPS:

Grand Champion- Susan Scheff.

OPEN CLASS DAIRY CATTLE:

Overall Champion – John Holmgren

OPEN CLASS BEEF CATTLE:

Commercial beef — Overall Best Of Show–Kaylee Kathrein.

Registered beef: Junior, Yearling Heifer Overall Champion- Kaylee Kathrein and senior, Cow Overall Champion-Gelvieh Torgerson.

OPEN CLASS SHEEP:

Overall Champion – Rowland Bauck.

OPEN CLASS GOATS:

Overall Champion– Kathy Smith.

OPEN CLASS SWINE:

Overall Champion – Raychel Raddatz.

OPEN CLASS POULTRY:

Overall Champion – John Holmgren.

OPEN CLASS RABBITS: Best Of Show-Jessica Otto.

FFA:

Beef: Overall Champion-Alicia Moe.

Sheep: Overall Champion- Sarah Smude.

Swine: Overall Champion- Raychel Raddatz.

Rabbits: Overall Champion- Raychel Raddatz.

Poultry: Overall Champion- Alicia Moe.

Goats: Overall Champion- Alicia Moe.

Horse: Overall Champion- Lataya Goedderz.

Advertisement
Brainerd Dispatch customer support
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness