Sections

Weather Forecast

Close

DNR issues citations for protest netting on Gull Lake

Advertisement

Crow Wing County city filings for 2012 election

Email Sign up for Breaking News Alerts
News Brainerd,MN 56401 http://www.brainerddispatch.com/sites/all/themes/brainerddispatch_theme/images/social_default_image.png
Brainerd Dispatch
customer support
Crow Wing County city filings for 2012 election
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Candidates for city offices for mayor and council members throughout Crow Wing County include:

Advertisement
Advertisement

Crosby

Mayor: Dale Sova, James J. Hunter, Joanna Lattery.

Council member (elect 2): Buzz Neprud, Dusty Paul, Liz Hofmann, Ron Prushek.

Crosslake

Mayor: Darrell Schneider, Peter Abler.

Council member (elect 2): C. Rusty Taubert, Darrell Shannon, Gary Heacox, Mark Wessels.

Cuyuna

Mayor: Lloyd Brix.

Council member (elect 2): Dave Zontelli, Gary Hart, Jake Stockard.

Special election for council member: Adam Bedard, Larry “Skip” Gillespie.

Deerwood

Mayor: Michael Aulie.

Council member (elect 2): Debby Leonard, Jessica Richau.

Special election for council member: Mark Severson.

Emily

Mayor: George J. Pepek.

Council member (elect 2): Bill Spiess, Gerhart “Gary” Hanson, Russ Gustafson, Ryan Johnson.

Fifty Lakes

Mayor: Ken Hersey.

Council member (elect 2): Gregory Buchite, Jay Weinmann.

Fort Ripley

Mayor: Gerald Tschida.

Council member (elect 2): Ellen Noreen, Lonny Goble.

Garrison

Mayor: Bruce Alan Pierson.

Council member: Jimmy Naegele, Matt Biever.

Ironton

Mayor: Belinda M. Stealy, Dean French.

Council member (elect 2): Clark Hamdorf, Laura Ukura-Leir, Tambi Herzenach, William (Bill) Thoms.

Special election for council member: Angela (Angie) Kugel, Clem Gagnon.

Jenkins

Mayor: Jon Lubke.

Council member (elect 2): No candidates filed.

Special election: Gary W. Brown.

Manhattan Beach

Council member (elect 2): Janis Allen.

City Clerk-Treasurer: Barb Hanson.

Nisswa

Mayor: Brian Lehman.

Council member (elect 2): Don Jacobson, Gary Johnson, Jan Pierce.

Pequot Lakes

Mayor: Jack Schmidt, Nancy A. Adams, Ryan Dennis Buell.

Council member (elect 2): John Derksen, Scott Pederson, Tom Ryan, Tyler E. Gardner.

Riverton

Mayor: David C. Peterson.

Council member (elect 2): Pamela A. Dobson, Terry A. Martin.

Trommald

Mayor: Jim Hiller.

Council member (elect 2): Cheryl Swanson, Gary John LeBlanc, Jackie Wood.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement