Sections

Weather Forecast

Close

Suspicious fire destroys Nisswa home

Advertisement

Crow Wing County township filings for 2012 election

Email Sign up for Breaking News Alerts
News Brainerd,MN 56401 http://www.brainerddispatch.com/sites/all/themes/brainerddispatch_theme/images/social_default_image.png
Brainerd Dispatch
customer support
Crow Wing County township filings for 2012 election
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Candidates filing for township supervisor seats in Crow Wing County are:

Deerwood Township

Advertisement
Advertisement

Town supervisor seat 1: Jerry Bohnsack.

Gail Lake Township

Town supervisor seat 1: Ronald Edwards.

Town supervisor seat 3: No candidates filed.

Town clerk-treasurer: Carol J. Johnson.

Garrison Township

Town supervisor seat 1: Barbara Brandt, Elizabeth Bohler.

Irondale Township

Town supervisor seat 1: Barry Aldridge, Warren Buchite.

Town clerk: Gayle Hanson.

Jenkins Township

Town supervisor seat 2: Michael H. Dubay.

Town supervisor seat 3: Robert L. Smith.

Town treasurer: Cheryl Stuckmayer.

Lake Edward Township

Town supervisor seat A: George Burnard.

Town treasurer: Donna M. Nedved.

Little Pine Township

Town treasurer seat A: David Kauphusman.

Town clerk: Audrey LeBlanc.

Long Lake Township

Special election town supervisor seat B: Arlyce Shook, Darryl Moser.

Town supervisor seat C: Tom Malloy.

Town clerk: Patsy Olson.

Mission Township

Town supervisor seat A: Gary Kern, Jim Roach, Merle Roberts

Town clerk: Anna Anderson.

Nokay Lake Township

Town supervisor seat 1: Pat J. Levno.

Town clerk: Alan Cunningham.

Pelican Township

Town supervisor seat 1: Robert Olson.

Town supervisor seat 3: Tracy Donovan.

Town treasurer: Jody A. Wallin.

Perry Lake Township

Town supervisor seat 2: Roger Waytashek.

Town supervisor seat 3: No candidates filed.

Town treasurer: Lawrence H. McKenzie.

Platte Lake Township

Town supervisor seat 3: Ed Woitalla.

Town clerk: Robert Dambowy.

Ross Lake Township

Town supervisor seat 2: Gerald Osiecki.

Town clerk: Joyce Neumann.

St. Mathias Township

Town supervisor seat 1: Robert Welch.

Town clerk: Mary Sather.

Timothy Township

Town supervisor seat A: Marty Griffith.

Town supervisor seat B: Jim Anderson.

Special election for town supervisor seat C: Alex Geiger, Benjamin Robert Philip Withhart, Dawn Rubner.

Town treasurer: Beth Peterson.

Wolford Township

Town supervisor seat 2: Mark D. Moore.

Town supervisor seat 3: No candidates filed.

Town treasurer: Rita Kirzeder.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement