Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area races

Email News Alerts
news Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

■ Aitkin city races

Mayor

Gary Tiddbitts — incumbent

Council members (elect 2)

Trevor Betley

Randall Thompson

Advertisement
Advertisement

Cori Welshons

■ Aitkin County Commissioner District 4

Brian Napstad

William “Bill” Pratt

■ Breezy Point city races

Mayor

Joann Weaver — incumbent

Scott Willer

Council members (elect 2)

Joe Kocak

Michael Moroni

Otto Schmid — incumbent

Diane Williams

■ Crosby city races

Mayor

James Hunter

Dale Sova

Council members (elect 2)

Liz Hofmann — incumbent

Buzz Neprud

Dusty Paul — incumbent

Ron Prushek

■ Deerwood city races

Mayor

Michael Aulie — incumbent

Council members (elect 2)

Debby Leonard — incumbent

Jessica Richau — incumbent

Mark Severson

■ East Gull Lake city races

Mayor

Dave Kavanaugh — incumbent

Council members (elect 2)

Carol Demgen — incumbent

Dennis Lang — incumbent

■ Ironton city races

Mayor

Dean French

Belinda Stealy

Council members (elect 2)

Clark Hamdorf

Tambi Herzenach

William Thoms

Laura Ukura-Leir

Clem Gagnon

Angela Kugel

■ Jenkins city races

Mayor

Jon Lubke

Council members (elect 2)

Gary Hart — incumbent

Gary Brown

■ Little Falls School Board (elect 3)

Cathy Adamek

Gerald Knafla

Todd Kosovich

Mike LeMieur

Lisa Lintner

Danny L. Noss

Jay Spillum

Sandi Stalmer

■ Motley city races

Mayor

Nancy Nieken — incumbent

Council members (elect 2)

Keith Jares

Bob Jenkins

Steve Johnson — incumbent

Pat O’Regan

Duane Solga — incumbent

■ Nisswa city races

Mayor

Brian Lehman — incumbent

Council members (elect 2)

Don Jacobson

Gary Johnson — incumbent

Jan Pierce — incumbent

■ Pequot Lakes city races

Mayor

Nancy Adams — incumbent

Ryan Buell

Jack Schmidt

Council members (elect 2)

John Derksen

Tyler Gardner

Scott Pederson — incumbent

Tom Ryan — incumbent

■ Pierz city races

Mayor

Toby Egan — incumbent

Council members (elect 2)

Don Bujalski

City clerk

Matt Bell

Brittany Wurzer

■ Pillager city races

Mayor

Gary Greenheck — incumbent

Council members (elect 2)

Katie Eastman — incumbent

Roy Smith — incumbent

■ Pine River-Backus School Board (elect 3)

Barb Beck

James Coffland

Chris Cunningham

Jerry Peterson

■ Pequot Lakes School Board (elect 4)

Kimberly Bolz-Andolshek

Mike Erholtz

Curt Johnson

Susan Mathison-Young

Jonathan Yahn

■ Staples Motley School Board (elect 3)

Paul Anderson

Roy Digiovanni

Joe Fellman

Chris Johnson

Chad Longbella

Jeff Spandl

Peter Swendsrud

Eric Wallace

Bryan Winkels

■ Todd County Commissioner District 1

Barbara Becker

Mark Blessing

■ Verndale city races

Mayor

Raye Ludovissie

Council members

Tara Erckenbrack — incumbent

■ Wadena County Commissioner District 4

Rodney Bounds

Dave Schermerhorn

■ Wadena County Commissioner District 2

Jim Hofer

Ralph Miller

Richard R. Sorgert

■ Wadena County Commissioner District 1

Sheldon Monson

Ron Noon

Les Thorstenson

■ Walker city races

Mayor

Scott Bruns — incumbent

Council members (elect 2)

Ron Berry

Pat Finney

Kelly Nelson — incumbent

Gary Wilkening — incumbent

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness