Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

TRACK and FIELD: Pillager boys win meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

PILLAGER — The Pillager boys won eight events helping them to first place in Thursday’s eight-team Pillager Invitational.

Winning for the Pillager boys were Wesley DeLong (400 dash, 800 run), Matt Neurerur (1600 run, high jump), Shane White (110 hurdles), Cory VanHall (pole vault) and the 4x400 and 4x800 relays.

Advertisement
Advertisement

Pine River-Backus finished fourth with top finishes coming from Patrick Rudlang (300 hurdles), Aaron Kottschade (shot put) and Blake Demars (discus).

Michael Marshik (long jump) was the lone winner for the Pierz boys, who finished seventh.

On the girls side, Cassie Stangl (200 dash, pole vault), Amber Preimesberger (high jump) and the 4x200 relay won for Pierz.

Pillager received first-place finishes from Rachel Alexander (110 dash), Dawn Schwartz (triple jump) and the 4x400 and 4x800 relays.

Boys team scores: 1-Pillager 148, 2-Holdingford 105, 3-Long Prairie-Grey Eagle 81, 4-Pine-River-Backus 62, 5-Browerville/Eagle Valley 61, 6-Brainerd JV 54, 7-Pierz 37.5. 8-Bertha-Hewitt/Verndale 9.5

110 hurdles: 1-Shane White (Pill) 15.83, 2-Jeffrey Fiebelkorn (Brd) 17.59, 4-Nick Schwen (Brd) 18.29, 5-David Grundtner (PRB) 19.68

300 hurdles: 1-Patrick Rudlang (PRB) 41.90, 2-White (Pill) 42.67, 3-Fiebelkorn (Brd) 43.22

100 dash: 1-Victor Lumley (Hold) 11.52, 3-Rudlang (PR-B) 11.90, 5-Tyler Millner (Prz) 11.97

200 dash: 1-Tylor Kent (Brow) 24.08, 3-Travis Richards (Pill) 24.71, 4-Byron Stark (PRB) 24.75

400 dash: 1-Wesley DeLong (Pill) 50.68, 5-Rudlang (PRB) 56.54

800 run: 1-Delong (Pill) 2:05.34, 4-Sean Huls (Prz) 2:14.67

1600 run: 1-Matt Neurerur (Pill) 4:40.46, 5-Trevor Rohloff (Pill) 5:08.82

3200 run: 1-Billy Liebsch (LPGE) 10:47.8, 4-Chris Ortman (Prz) 11:06.9, 5-Drey Loge (PRB) 11:08.6

4x100 relay: 1-Holdingford 46.15, 4-Brainerd 47.07, 5-Pillager 47.23

4x200 relay: 1-Holdingford 1:35.62, 2-Pillager 1:37.12, 3-Bertha-Hewitt/Verndale 1:40.10

4x400 relay: 1-Pillager 3:35.73, 4-Pine River-Backus 3:46.69, 5-Pierz 3:49.73

4x800 relay: 1-Pillager 9:09.58, 4-Pierz 9:23.41

Shot put: 1-Aaron Kottschade (PRB) 43-8, 3-Logan McAllister (Brd) 38-7, 4-Ben Ramsey (Pill) 38-5, 5-Dolton Murdock (BHV) 38-2

Discus: 1-Blake Demars (PRB) 139-1, 2-Mike Glass (Brd) 112-9, 3-Rian Hutchison (Pill) 109-6, 4-Matt Huesmann (Brd) 108-9, 5-Parker Williams (PRB) 105-6

Long jump: 1-Michael Marshik (Prz) 19-8.5, 3-Rudlang (PRB) 19-5.5, 3-DeLong (Pill) 19-2.5, 5-Nokken (Pill) 18-5

Triple jump: 1-Alex Sobania (Hold) 40-4.5, 2-Devin Strack (Pill) 40-0, 3-Jacob Weizenneger (Pill) 39-10, 4-Marshik (Prz) 39-5, 5-Alex Julich (Prz) 36-10

High jump: 1-Neurerur (Pill) 6-0, 3-Isaac Jacobson (Pill) 5-6, 4-Sean Nokken (Pill) 5-6

Pole vault: 1-Cory VanHal (Pill) 11-6, 3-Miles Pearson (Brd) 10-0, 4-Timothy Nelson (Brd) 10-0

Girls team scores: 1-Holdingford 157, 2-Pierz 114, 3-Pillager 102, 4-Long Prairie-Grey Eagle 86, 5-Browerville/Eagle Valley 43, 6-Bertha-Hewitt/Verndale 26, 7-Brainerd JV 14, 8-Pine-River-Backus 6

110 hurdles: 1-Calliann Brunswig (LP) 15.63, 2-Amber Preimesberger (Prz) 17.41, 3-Jesslynn Johnson (Pil) 18.20, 4-Alyssa Boser (Prz) 18.45, 5-Hannah Barrett (BHV) 18.51

300 hurdles: 1-Brunsvig (LP) 49.5, 2-Jackie White (Pil) 50.90, 3-Kasey Willis (BHV) 51.85, 5-Barrett (BHV) 52.77

100 dash: 1-Rachel Alexander (Pil) 13.79, 3-Cassie Stangl (Prz) 13.96, 5-Annika Watson (Brd JV) 14.19

200 dash: 1-Stangl (Prz) 28.62, 3-Heather Lipinski (BHV) 29.22, 4-Justyna Sandin 29.41

400 dash: 1-Megan Auger (H) 1:04.88, 2-Kim Rardin (Pil) 1:05.20, 5-Steph Malecha (PRB) 1:13.03

800 run: 1-Emily Wolter (H) 2:32.48, 4-Maggie Gruber (Prz) 2:37.32

1600 run: 1-Wolter (H) 5:28.81, 3-Sarah Neurerur (Pil) 5:55.66, 5-Amber Posner (Pil) 5:58.21

3200 run: 1-Alli Ruprecht (H) 12:49.4h, 2-Mariah Hoheisel (Prz) 13.25.0h, 4-Victoria Sechser (PRB) 14:47.9h, 5-Tess Ruhl (Pil) 14:50.4h

4x100 relay: 1-Browerville/Eagle Valley 55:26, 3-Pierz 56.49, 5-Bertha-Hewitt/Verndale 57.04

4x200 relay: 1-Pierz 1:58.71, 5-Pillager ( Sandin, Provost, Savannah LaTarte, Stephanie Robbins) 2:00.66

4x400 relay: 1-Pillager (Rardin, Neurerur, Robbins, Jacki White) 4:18.69, 3-Bertha-Hewitt/Verndale 4:36.23, 4-Pierz 4:37.49

4x800 relay: 1-Pillager (Rardin, Neurerur, Amber Posner, White) 10:31.1h, 2-Pierz 10:39.6h

Shot put: 1-Kayla Dreher (B-GE) 33-02.00, 4-Alyssa Boser (Prz) 30-06, 5-Lindsay Monson (Prz) 30-03

Discus: 1-Chelsea Gerads (H) 95-02, 3-Monson (Prz) 80-00, 4-Alexandria Hoeher (Brd JV) 77-10, 5-Krista Daily (BHV) 77-03

Long jump: 1-Brunsvig (LP) 116-08, 2-White (Pil) 14-05.50, 5-Gabriella Kroska (Prz) 13-06

Triple jump: 1-Dawn Schwartz (Pil) 32-01, 4-Savannah LaTarte 28-06, 5-Taryn Kasper (Prz) 28-01.50

High jump: 1-Preimesberger (Prz) 4-10, 2-Bridget Bednar (Prz) 4-08

Pole vault: Stangl (Prz) 8-00, 3-Neurerur (Pil) J7-06, 4-Sherry Trana-Mudgett (Brd JV) 7-00

Next: Pillager in Section 7-1A True Team meet at Holdingford 2:30 p.m. Tuesday; Bertha-Hewitt/Verndale, in Section 6-1A True Team meet at Glyndon 9:30 a.m. Tuesday; Pine River-Backus at Sebeka Invite 4 p.m. Tuesday.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness