Sections

Weather Forecast

Close

DNR issues citations for protest netting on Gull Lake

Advertisement

TRACK and FIELD Flyer boys win, girls second

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd,MN 56401 http://www.brainerddispatch.com/sites/all/themes/brainerddispatch_theme/images/social_default_image.png
Brainerd Dispatch
customer support
TRACK and FIELD Flyer boys win, girls second
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

MELROSE — Luke Pennington won the 110- and 300-meter hurdles to lead the Little Falls Flyers boys to first place and Amber Hines won the shot and discus to help the girls to second Thursday at the Melrose Invite.

Advertisement
Advertisement

Manon Gammon-Deering won the 1600 and Chelsea Rutz the 3200 for the Flyer girls. The boys team picked up wins from its 4x200 and 4x400 relay teams.

Boys team scores: 1-Little Falls 130, 2-Sauk Centre 98, 3-New London-Spicer 80, 4-Benson/KMS 69, 5-Long Prairie-Grey Eagle 65, 6-Albany 62, 7-Minnewaska 40, 7-Belgrade-Brooten-Elrosa 40, 9-Melrose 38.50, 10-Browerville/Eagle Valley 28.50, 11-Parkers Prairie 11, 12-St. John's Prep 1

110 hurdles: 1-Luke Pennington (LF) 15.96, 4-Garrett Horejsi (LF) 17.27

300 hurdles: 1-Pennington (LF) 42.59, 4-Horejsi (LF) 45.84

100 dash: 1-Seth Rooney (NLS) 11.73, 12-Matthew Klos (LF) 12.66

200 dash: 1-Derek Toso (LF) 23.49

400 dash: 1-Martin McManus (Ben) 53.66

800 run: 1-Michael Kluver (SC) 2:04.71, 6-Isaiah Korver (LF) 2:17.92

1600 run: 1-Tanner Johanson (PP) 4:50.65, 4-Ricky Devine (LF) 4:55

3200 run: 1-Jacob Gerhartz (SC) 10:26.98, 2-Stephen Luing (LF) 10:49.46, 4-Matthew Masog (LF) 11:12.91

4x100 relay: 1-Long Prairie-Grey Eagle 47.34, 8-Little Falls 51.60

4x200 relay: 1-Little Falls 1:37.37

4x400 relay: 1-Little Falls 3:38.57

4x800 relay: 1-Sauk Centre 8:55.99, 7-Little Falls 9:41.59

Shot put: 1-Nick Leen (SC) 44-11.5, 3-Dilan Gastecki (LF) 40-3, 8-Brent Berger (LF) 37-4

Discus: 1-Leen (SC) 134-9, 4-Nathanial Rutz (LF) 117-9

Long jump: 1-Brandon Zylstra (NLS) 19-1, 3-Devin Okerman (LF) 17-5.75, 5-Nick Farber (LF) 17-0.75

Triple jump: 1-Zylstra (NLS) 41-3.25, 2-Cavasio Edwards (LF) 37-10, 5-Travis Spillum (LF) 36-2.25

High jump: 1-Zylstra (NLS) 6-2, 2-Edwards (LF) 6-0, 6t-Isaiah Korver (LF) 5-2, 6t-Spillum (LF) 5-2

Girls team scores: 1-Sauk Centre 98, 2-Little Falls 97, 3-Benson/KMS 90, 4-Melrose 89, 5-New London-Spicer 74, 6-Long Prairie-Grey Eagle 56.50, 7-St. John's Prep 53, 8-Albany 36, 9-Minnewaska 24, 10-Belgrade-Brooten-Elrosa 19.50, 11-Parkers Prairie 13, 12-Browerville/Eagle Valley 10

100 hurdles: 1-Calliann Brunswig (LPGE) 15.52, 12-Danielle Moran (LF) 19.90

300 hurdles: 1-Alanna Dietz (NLS) 48.77

100 dash: 1-Alicia Evans (Mel) 13.10

200 dash: 1-Elizabeth Hemsworth (SC) 26.45, 5-Rachelle LeBlanc (LF) 28.82

400 dash: 1-Hemsworth (SC) 59.62, 3-Brooke Bauer (LF) 1:04.02

800 run: 1-Halle Christianson (Minn) 2:24.87, 7-Laura Moe (LF) 2:41.84

1600 run: 1-Manon Gammon-Deering (LF) 5:12.71, 3-Mattia Hendrickson (LF) 5:50.12, 13-Maggie Moe (LF) 6:30.16

3200 run: 1-Chelsea Rutz (LF) 12:12.31, 2-Ingrid Floersheim (LF) 12:47.28

4x100 relay: 1-St. John’s Prep 53.18, 3-Little Falls 54.71

4x200 relay: 1-Melrose 1:52.69, 5-Little Falls 1:58.82

4x400 relay: 1-Sauk Centre 4:14.73, 3-Little Falls 4:38.46

4x800 relay: 1-Sauk Centre 10:10.0, 6-Little Falls 11:36.19

Shot put: 1-Amber Hines (LF) 31-2, 3-Emily Stark (LF) 28-7, 8-Carena Daniels (LF) 26-6

Discus: 1-Hines (LF) 106-2, 7-Stark (LF) 78-10

Long jump: 1-Brunswig (LPGE) 15-10, 6-Jennifer Mielke (LF) 13-7.75

Triple jump: 1-Dietz (NLS) 34-8.5

High jump: 1-Haley Stahl (NLS) 5-0

Next: Little Falls at St. Cloud Apollo Invite 4:30 p.m. Friday.

Advertisement
Becca Clemens
After graduating high school in 2004, I attended Central Lakes College in Staples, MN for 2 years where I got a diploma in Communication Art and Design. I then transfered up to Bemidji State University in, you guessed it, Bemidji, MN. In the spring of 2009, I graduated from BSU. Then in the fall of 2009 I got a job at Echo Publishing, a sister company to the Brainerd Dispatch.
(218) 855-5878
Advertisement
Advertisement
randomness