Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

TRACK and FIELD: Pierz’s Preimesberger a double winner

Email News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

BELGRADE —Amber Preimesberger won two events to lead the Pierz Pioneers girls to fourth place in Tuesday’s Central Minnesota Conference championship.

Advertisement
Advertisement

The Pierz boys placed seventh.

 Preimesberger won the 110-meter hurdles and the high jump.

Boys team scores: 1-Maple Lake 189, 2-Holdingford 149, 3-Eden Valley-Watkins/Kimball 101, 4-Howard Lake-Waverly-Winsted 84, 5-Rockford 59, 6-Belgrade-Brooten-Elrosa 50, 7-Pierz 38

110 hurdles: 1-Nathan McCann (E) 16.24

300 hurdles: 1-Alex Maciej (H) 43.19, 5-Tyler Millner (P) 44.69

100 dash: 1-Tyler Loch (E) 11.34, 7-Tyler Millner (P) 11.90

200 dash: 1-Victor Lumley (H) 23.43, 8-Tyler Millner (P) 24.61

400 dash: 1-Jake Peterson (H) 51.51, 8-Alex Julich 55.34

800 run: 1-Sahagalka (R) 2:07.78, 10-Nathan Welle (P) 2:19.39

1600 run: 1-Greg Dorow (M) 4:51.84, 6-Kyler Becker (P) 5:13.06

3200 run: 1-Greg Dorow (M) 10:53.59, 8-Kyle Becker (P) 11:57.88

4x100 relay: 1-Maple Lake 46.97, 5-Pierz (Sean Huls, TJ Hoeisel, Dustin Waytashek, Preston Weber) 49.27

4x200 relay: 1-Eden Valley Watkins Kimball 1:33.81, 5-Pierz (Tyler Kieffer, TJ Hoeisel, Dustin Waytashek, Preston Weber) 1:41.42

4x400 relay: 1-Rockford 3:37.78, 4-Pierz (Tyler Kieffer, Alex Julich, Michael Marshik, Nathan Welle) 3:48.56

4x800 relay: 1-Holdingford 8:51.75, 4-Pierz (Sean Huls, Alex Julich, Nathan Thomala, Nathan Welle) 8:59.76

Shot put: 1-Jacob Thisius  (H) 42-2.25, 5-Dustin Waytashel (P) 39-9

Discus: 1-Sid Wright (R) 132-10.5, 

Long jump: 1-Quin Leaf (H) 20-5.5, 7-Michael Marshik (P) 18-2.5

Triple jump: 1-Alex Sobania (H) 41-6.25, 5-Michael Marshik (P) 39-2

High jump: 1-Quin Leaf (H) 6-2, 9-Kyler Becker 5-2

Pole vault: 1-Danny Lochen (E) 12-0, 7-Tyler Kieffer (P) 10-0

Girls team scores: 1-Maple Lake 163, 2-EdenValleyWatkins Kimball 158.5, 3-Holdingford 115, 4-Pierz 92, 5-Belgrade-Brooen-Elrosa 57, 6-Rockford 42, 7-Howard Lake-Waverly-Winsted 41.5

100 hurdles: 1-Amber Preimesberger  (P)16.38

300 hurdles: 1-Emily Donnay (E) 50.20, 3-Amber Preimesberger 51.09

100 dash: 1-Rachel Latour (M) 13.08, 4-Cassie Stangl (P) 13.54

200 dash: 1-Rachel Latour (M) 28.02, 5-Cassie Stangl (P) 28.50

400 dash: 1-Rachel Arnold (E) 61.98

800 run: 1-Emily Wolter (H) 2:31.09, 4-Tracy Wimmer (P) 2:33.83

1600 run: 1-Emily Wolter (H) 5:30.57, 3-Tracy Wimmer (P) 5:40.71

3200 run: 1-Abby Mokhktary (H) 12:43.74, 4-Sonja Theis (P) 13:00.03

4x100 relay: 1-Eden Valley Watkins Kimball 54.62, 4-Pierz (Steph Brill, Katie Seppelt, Bridget Bednar, Gabby Kroska) 56.16

4x200 relay: 1-Eden Valley Watkins Kimball 1:53.99, 5-Pierz (Cassie Stangl, Katie Seppelt, Gabby Kroska, Bridget Bednar) 1:59.29

4x400 relay: 1-Holdingford 4:20.44, 6-Pierz (Alyssa Boser, Abby Cyr, Amber Preimesberger, Tracy Wimmer) 4:36.79

4x800 relay: 1-Holdingford 10:36.45, 3-Pierz (Rachel Detschman, Jenna Andres, Megan Hoheisel, Mary Zahurones) 11:04.18

Shot put: 1-Shawny Kramer (E) 37-5.5, 5-Lindsay Monson 30-10.5

Discus: 1-Shawny Kramer (E) 122-5.5, 5-Olivia Zajac (P) 80-11.5

Long jump: 1-Kinlee Swanson (B) 15-8.25, 6-Gabby Kroska (P) 13-5.5

Triple jump: 1-HannahHaegele (M) 32-1.5

High jump: 1-Amber Preimesberger (P) 5-0

Pole vault: 1-Whitney White (B) 90-, 9-Cassie Stangl 7-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness