Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

TRACK and FIELD Pillager boys win again

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Brainerd, 56401

Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

SEBEKA — Shane White swept the hurdles and won the 100-meter dash to lead the Pillager Huskies to first place in Thursday’s Park Region Conference meet.

Advertisement
Advertisement

The Pillager girls received firsts from Jackie White (300 hurdles) and Sarah Neururer (pole vault) to land in second.

Pillager’s Wesley DeLong won the 400 and long jump. Jake Weizenegger (triple jump), Matthew Neururer (high jump) and Cory VanHal (pole vault) also picked up firsts for the Huskies, which also captured three of the four relay events.

The Bertha-Hewitt/Verndale boys and girls teams placed fourth. BH/V’s Kathryn VanDenheuvel won the high jump.

Boys team scores: 1-Pillager 201.5, 2-Ottertail Central 170, 3-United North Central 105, 4-Bertha-Hewitt/Verndale 37.5, 5-New York Mills 23, 6-Parkers Prairie 14

110 hurdles: 1-Shane White (Pill) 15.72

300 hurdles: 1-White (Pill) 41.80

100 dash: 1-White (Pill) 11.43

200 dash: 1-Tom Gruchow (UNC), 3-Sean Nokken (Pill) 24.55

400 dash: 1-Wesley DeLong (Pill) 52.29

800 run: 1-Jonathan Miller (UNC) 2:02.49, 2-DeLong (Pill) 2:03.38

1600 run: 1-Jonathan Miller (UNC) 4:37.98, 2-Matthew Neururer (Pill) 4:42.70

3200 run: 1-Luke Himmelspach (OTC) 10:40.84, 5-Trevor Rohloff  (Pill) 11:28.27

4x100 relay: 1-Pillager (Cory VanHal, Jake Weizenegger, Rian Hutchison, Dakota Kadus)

4x200 relay: 1-Pillager (Sean Nokken, Jake Weizenegger, Dakota Kadus, Travis Richards) 1:37.20

4x400 relay: 1-Ottertail Central 3:35.82, 2-Pillager 3:38.74

4x800 relay: 1-Pillager (Wesley DeLong, Devin Strack, Matthew Neururer, Isaac Jacobson) 8:42.48, 4-Berth-Hewitt/Verndale 9:58.85

Shot put: 1-Steffan Stroh (OTC) 43-10, 2-Ben Ramsey (Pill) 40-6

Discus: 1-Stroh (OTC) 132-4, 2-Hutchison (Pill) 117-3.5

Long jump: 1-DeLong (Pill) 18-5.75, 2-Weizenegger (Pill), 3-Nokken (Pill)

Triple jump: 1-Weizenegger (Pill) 40-2.75

High jump: 1-Neururer (Pill) 6-1

Pole vault: 1-VanHal (Pill) 12-6

Girls team scores: 1-Ottertail Central 199, 2-Pillager 117, 3-United North Central 101, 4-Bertha-Hewitt/Verndale 65, 5-Parkers Prairie 38, 6-New York Mills 33

100 hurdles: 1-Kaitlyn Holen (OTC) 17.27, 2-Hannah Barrett (BHV) 17.80

300 hurdles: 1-Jackie White (Pill) 49.10, 2-Kasey Willis (BHV)

100 dash: 1-Andrea Korvela (UNC) 13.31, Heather Lipinski (BHV) 14.27

200 dash: 1-Korvela (UNC) 27.17, 4-Lipinski (BHV) 29.32

400 dash: 1-Korvela (UNC) 1:00.37, 4-Kim Rardin (Pill) 1:05.43

800 run: 1-Alicia Boe (UNC) 2:23.22, 3-Sonora Nolan-Rapatz (Pill) 2:44.66

1600 run: 1-Boe (UNC) 5:37.75, 2-Sarah Neururer (Pill) 5:43.91, 3-Tiana Eng (Pill)

3200 run: 1-Mariah Novak (NYM) 12:31.80, 2-Amber Posner (Pill) 12:35.60

4x100 relay: 1-Bertha-Hewitt/Verndale 54.75

4x200 relay: 1-Ottertail Central 1:52.44, 3-Pillager 1:58.22

4x400 relay: 1-Pillager (Rardin, Neururer, Justyna Sandin, White) 4:18.79

4x800 relay: 1-Pillager (White, Rardin, Neururer, Amber Posner) 10:22.56

Shot put: 1-Jasmine Richey (OTC) 31-8, 5-Krista Daily (BHV) 29-5

Discus: 1-Cheyanne O’Neal (OTC) 95-1.5, 4-Samara Tobeck (BHV) 83-6

Long jump: 1-Samantha Van Erp (OTC) 15-1, 2-White (Pill) 14-10.75

Triple jump: 1-Van Erp (OTC) 32-8.75, 2-Dawn Swartz (Pill) 32-2.5

High jump: 1-Kathryn VanDenheuvel (BHV) 4-10

Pole vault: 1-Sarah Neururer (Pill) 7-6

Next: Pillager boys in Class 1A state True Team meet at Stillwater High School 10 a.m. Saturday; Bertha-Hewitt/Verndale in Subsection 23 meet at Pillager 4 p.m. Thursday.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness