Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Sports Calendar

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd Dispatch
customer support
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Area events

Thursday

BOYS BASKETBALL

Willmar at Brainerd 7:30 p.m.

Aitkin at Ogilvie 7:45 p.m.

Pillager at Sebeka 7:45 p.m.

Advertisement
Advertisement

Verndale at Henning 7:45 p.m.

Lake Region Christian at Foreston 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Aitkin at Ogilvie 6:15 p.m.

Rocori at Little Falls 7:30 p.m.

Pequot Lakes at Perham 7:30 p.m.

Pierz vs. Eden Valley-Watkins at Eden Valley 7:30 p.m.

Pine River-Backus at Blackduck 7:30 p.m.

Wadena-Deer Creek vs. Dilworth-Glyndon-Felton at Glyndon 7:30 p.m.

Lake Region Christian at Foreston 5:15 p.m.

WRESTLING

Brainerd at St. Cloud Tech 7:30 p.m.

Albany, Mora at Pierz triangular 5 p.m.

Staples-Motley, Park Rapids in Pequot Lakes/Pine River-Backus triangular at Pine River 5 p.m.

Bertha-Hewitt/Verndale at Wadena-Deer Creek 7:30 p.m.

BOYS HOCKEY

Brainerd vs. River Lakes at Richmond 7:15 p.m.

Little Falls vs. Northern Lakes at Breezy Point 7 p.m.

Detroit Lakes at Wadena-Deer Creek 7 p.m.

GIRLS HOCKEY

Grand Rapids vs. Brainerd/Little Falls at Brainerd 7 p.m.

Northern Lakes at Detroit Lakes 7 p.m.

River Lakes vs. LP-GE/Wadena-Deer Creek at Long Prairie 7 p.m.

GYMNASTICS

Fergus Falls at Brainerd 6 p.m.

BOYS SWIMMING AND DIVING

Rocori at Brainerd 6 p.m.

ALPINE SKIING

Brainerd in Hibbing Invitational, Giants Ridge, Biwabik, 10 a.m.

Friday

BOYS BASKETBALL

Wadena-Deer Creek at Crosby-Ironton 7:15 p.m.

Little Falls at Foley 7:30 p.m.

Staples-Motley at Pequot Lakes 7:15 p.m.

Pierz vs. Howard Lake-Waverly-Winsted at Howard Lake 7:30 p.m.

Blackduck at Pine River-Backus 7:30 p.m.

Rosemount vs. Lake Region Christian at Baxter 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Brainerd at St. Cloud Apollo 7:30 p.m.

Crosby-Ironton at Pelican Rapids 7:30 p.m.

Bertha-Hewitt at Pillager 7:45 p.m.

Rosemount vs. Lake Region Christian at Baxter 5:30 p.m.

Eagle Valley at Verndale 7:45 p.m.

WRESTLING

Pierz at Little Falls quadrangular 5 p.m.

Bertha-Hewitt/Verndale at Belgrade-Brooten-Elrosa Invite 3:30 p.m.

BOYS HOCKEY

Greenway at Wadena-Deer Creek 7 p.m.

NORDIC SKIING

Brainerd in Mesabi East Invite, Giants Ridge, Biwabik, 10 a.m.

MEN’S BASKETBALL

Hibbing vs. Central Lakes in CLC Winter Classic 8 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Hibbing vs. Central Lakes in CLC Winter Classic 6 p.m.

Saturday

BOYS BASKETBALL

Buffalo at Brainerd 2:30 p.m.

Crosby-Ironton at Hermantown 2:30 p.m.

Browerville at Pillager 5 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Browerville at Pillager 3 p.m.

Osakis at Staples-Motley 2:30 p.m.

BOYS HOCKEY

Northern Lakes at St. Cloud Apollo 3 p.m.

GYMNASTICS

Little Falls at Park Rapids Invite 8:30 a.m.

WRESTLING

Brainerd, Little Falls at Cambridge-Isanti Invite 10:30 a.m.

Aitkin at Mora tournament 10 a.m.

Crosby-Ironton at Ogilvie Tournament 10 a.m.

BOYS SWIMMING AND DIVING

Brainerd at University of Minnesota Invite, Minneapolis, noon

NORDIC SKIING

Brainerd, Little Falls at Mesabi East Invite, Giants Ridge, Biwabik, 10 a.m.

MEN’S BASKETBALL

Vermilion vs. Central Lakes in CLC Winter Classic 6 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Vermilion vs. Central Lakes in CLC Winter Classic 4 p.m.

DANCE TEAM

Aitkin, Crosby-Ironton, Pequot Lakes at Alexandria Invitational

TV and radio

Radio guide

WYRQ-FM (92.1), KBLB-FM (93.3), KFML-FM (94.1), KKIN-FM (94.3), KSKK-FM (94.7), 3WI-FM (95.9), KFGI-FM (101.5), KUAL 103.5, KLKS-FM (104.3)

WCCO-AM (830), KWAD-AM (920), KKIN-AM (930), KLTF-AM (960), KVKK-AM (1070), 3WI-AM (1270), KVBR-AM (1340), KLIZ-AM (1380), KNSP-AM (1430).

Thursday

GOLF

8 a.m., TGC: European PGA Tour, Africa Open, first round,

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

6 p.m., ESPN2: Pittsburgh at DePaul

8 p.m., ESPN2: Michigan at Indiana

10 p.m., FSN: Arizona vs. UCLA,

MOTORSPORTS

12:30 a.m., NBCSP: Dakar Rally,

NBA BASKETBALL

7 p.m., TNT: Miami at Atlanta

9:30 p.m., TNT: L.A. Lakers at Portland

PREP FOOTBALL

6:30 p.m., ESPN: All-America Game,

Friday

BOXING

8 p.m., ESPN2: Super middleweights, Dyah Davis vs. Alfonso Lopez

10 p.m., SHO: Lightweights, Luis Ramos Jr. vs. Raymundo Beltran

COLLEGE FOOTBALL

7 p.m., FOX: Cotton Bowl, Kansas St. vs. Arkansas,

GOLF

8 a.m., TGC: European PGA Tour, Africa Open, second round,

4:30 p.m., TGC: PGA Tour, Tournament of Champions, first round,

MEN’S COLLEGE HOCKEY

6:30 p.m., NBCSP: Dartmouth at RPI

MOTORSPORTS

12:30 a.m., NBCSP: Dakar Rally,

NBA BASKETBALL

7 p.m., FSN, WCCO-AM: Timberwolves vs. Cleveland

7 p.m., ESPN: Chicago at Orlando

9:30 p.m., ESPN: Portland at Phoenix

Football

NFL playoffs

Wild-card Playoffs

Saturday, Jan. 7

Cincinnati at Houston, 3:30 p.m.

Detroit at New Orleans, 7 p.m.

Sunday, Jan. 8

Atlanta at New York Giants, Noon

Pittsburgh at Denver, 3:30 p.m.

Divisional Playoffs

Saturday, Jan. 14

Atlanta, N.Y. Giants or New Orleans at San Francisco, 3:30 p.m.

Cincinnati, Pittsburgh or Denver at New England, 7 p.m.

Sunday, Jan. 15

Pittsburgh, Denver or Houston at Baltimore, Noon

Detroit, Atlanta or N.Y. Giants at Green Bay, 3:30 p.m.

Conference Championships

Sunday, Jan. 22

TBA

Pro Bowl

Sunday, Jan. 29

At Honolulu

NFC vs. AFC

Super Bowl

Sunday, Feb. 5

At Indianapolis

College

Bowl glance

Tuesday, Jan. 3

Sugar Bowl

At New Orleans

Michigan 23, Virginia Tech 20

Wednesday, Jan. 4

Orange Bowl

At Miami

West Virginia (9-3) vs. Clemson (10-3), 7 p.m. (ESPN)

Friday, Jan. 6

Cotton Bowl

At Arlington, Texas

Kansas State (10-2) vs. Arkansas (10-2), 7 p.m. (FOX)

Saturday, Jan. 7

BBVA Compass Bowl

At Birmingham, Ala.

Pittsburgh (6-6) vs. SMU (7-5), 11 a.m. (ESPN)

Sunday, Jan. 8

GoDaddy.com Bowl

At Mobile, Ala.

Arkansas State (10-2) vs. Northern Illinois (10-3), 8 p.m. (ESPN)

Monday, Jan. 9

BCS National Championship

At New Orleans

LSU (13-0) vs. Alabama (11-1), 7:30 p.m. (ESPN)

Hockey

NHL

EASTERN CONFERENCE

GP W L OT Pts GF GA

d-N.Y. Rangers 37 24 9 4 52 110 79

d-Boston 36 25 10 1 51 129 69

d-Florida 39 20 12 7 47 103 107

Philadelphia 37 22 11 4 48 125 109

Pittsburgh 38 21 13 4 46 121 100

Ottawa 40 20 15 5 45 123 135

Washington 38 21 15 2 44 114 110

New Jersey 39 21 16 2 44 106 114

Winnipeg 39 19 15 5 43 107 114

Toronto 39 19 15 5 43 125 128

Buffalo 39 18 17 4 40 104 115

Tampa Bay 38 17 18 3 37 107 129

Montreal 40 15 18 7 37 106 113

N.Y. Islanders 37 14 17 6 34 88 116

Carolina 41 13 21 7 33 106 139

WESTERN CONFERENCE

GP W L OT Pts GF GA

d-Chicago 39 24 11 4 52 128 111

d-Vancouver 40 24 13 3 51 131 99

d-Los Angeles 40 19 14 7 45 87 92

Detroit 39 25 13 1 51 128 88

St. Louis 39 22 12 5 49 99 86

Minnesota 40 21 13 6 48 95 95

Nashville 39 21 14 4 46 105 108

Colorado 41 22 18 1 45 110 116

San Jose 35 20 11 4 44 102 85

Dallas 38 21 16 1 43 104 112

Phoenix 40 19 17 4 42 103 107

Calgary 41 18 18 5 41 100 114

Edmonton 39 16 20 3 35 107 111

Anaheim 37 10 21 6 26 87 124

Columbus 38 10 23 5 25 93 128

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

d-division leader

Tuesday’s Games

N.Y. Islanders 4, Carolina 3, SO

Buffalo 4, Edmonton 3

Toronto 7, Tampa Bay 3

Washington 3, Calgary 1

St. Louis 4, Phoenix 1

Detroit 5, Dallas 4

Wednesday’s Games

Montreal 7, Winnipeg 3

Boston 6, New Jersey 1

Minnesota at Vancouver,

San Jose at Anaheim,

Thursday’s Games

Calgary at Boston, 6 p.m.

Winnipeg at Toronto, 6 p.m.

Florida at N.Y. Rangers, 6 p.m.

Chicago at Philadelphia, 6 p.m.

Tampa Bay at Ottawa, 6:30 p.m.

Edmonton at St. Louis, 7 p.m.

Dallas at Nashville, 7 p.m.

Phoenix at Los Angeles, 9:30 p.m.

Columbus at San Jose, 9:30 p.m.

Friday’s Games

Florida at New Jersey, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Pittsburgh, 6 p.m.

Buffalo at Carolina, 6 p.m.

Colorado at Chicago, 7:30 p.m.

N.Y. Islanders at Anaheim, 9 p.m.

High school girls poll

The Associated Press poll for Minnesota girls high school hockey, provided by Let’s Play Hockey newspaper. First-place votes are in parentheses.

Class AA

1. Benilde-St. Margaret’s (8), 2.Hill-Murray (1), 3.Anoka (1), 4.Minnetonka, 5.Roseville Area (8), 6.Edina, 7.Elk River-Zimmerman, 8.Mounds View, 9.White Bear Lake, 10. Eagan

11. Irondale, 12. Stillwater Area, 13. Lakeville South, 14. Hopkins, 15. Lakeville North, 16. Blaine, 17. Andover, 18. Champlin Park, 19. Roseau, 20. Chaska-Chanhassen

Class A

1.Breck (10), 2.Warroad, 3.South St. Paul, 4.Thief River Falls, 5.Mound-Westonka, 6.Blake, 7.Orono, 8.Red Wing, 9.Chisago Lakes Area, 10. Rogers

11. Mankato East-Loyola, 12. Visitation-SPA United, 13. Crookston, 14. East Grand Forks, 15. Hutchinson, 16. Mahtomedi, 17. Henry Sibley, 18. International Falls, 19. Hibbing-Chisholm, 20. Proctor-Hermantown

High school boys poll

The Associated Press poll for Minnesota boys high school hockey, provided by Let’s Play Hockey newspaper. First-place votes are in parentheses.

Class 2A

1.Duluth East (10), 2.Maple Grove, 3.Minnetonka, 4.Eagan, 5.Edina, 6.Eden Prairie, 7.Benilde-St. Margaret’s, 8.Burnsville, 9.Moorhead, 10. Blaine

11. Lakeville South, 12. Wayzata, 13. Elk River-Zimmerman, 14. Grand Rapids, 15. Hill-Murray, 16. Centennial, 17. Roseville Area, 18. Andover, 19. Brainerd, 20. Bemidji

Class 1A

1.Breck (7), 2.St. Thomas Academy (3), 3.Hermantown, 4.East Grand Forks, 5.Duluth Marshall, 6.Thief River Falls, 7.Totino-Grace, 8.Mahtomedi, 9.Rochester Lourdes, 10. Blake

11. St. Cloud Cathedral, 12. Duluth Denfeld, 13. Delano/Rockford, 14. Warroad, 15. Mound-Westonka, 16. Rogers, 17. Hibbing-Chisholm, 18. New Prague, 19. Little Falls, 20. Orono

Basketball

NBA

Tuesday’s games

Cleveland 115, Charlotte 101

Chicago 76, Atlanta 74

Portland 103, Oklahoma City 93

Memphis 113, Sacramento 96

Utah 85, Milwaukee 73

L.A. Lakers 108, Houston 99

Wednesday’s games

Toronto 92, Cleveland 77

Orlando 103, Washington 85

Boston 89, New Jersey 70

Chicago 99, Detroit 83

Miami 118, Indiana 83

Charlotte 118, New York 110

Philadelphia 101, New Orleans 93

Memphis 90, Minnesota 86

Phoenix at Dallas, 8:30 p.m.

Golden State at San Antonio, 8:30 p.m.

Sacramento at Denver, 9 p.m.

Houston at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Thursday’s games

Miami at Atlanta, 7 p.m.

Dallas at San Antonio, 7:30 p.m.

Milwaukee at Sacramento, 9 p.m.

L.A. Lakers at Portland, 9:30 p.m.

Friday’s games

Atlanta at Charlotte, 6 p.m.

New Jersey at Toronto, 6 p.m.

New York at Washington, 6 p.m.

Detroit at Philadelphia, 6 p.m.

Indiana at Boston, 6:30 p.m.

Houston at Oklahoma City, 7 p.m.

Denver at New Orleans, 7 p.m.

Cleveland at Minnesota, 7 p.m.

Chicago at Orlando, 7 p.m.

Memphis at Utah, 8 p.m.

Golden State at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Portland at Phoenix, 9:30 p.m.

High school boys polls

The Minnesota boys high school basketball rankings, as provided by Minnesota Basketball News.

Class 4A

1. Eastview (8-0), 2. Hopkins (10-1), 3. Osseo (10-0), 4. Lakeville North (9-0), 5. Apple Valley (7-1), 6. Wayzata (11-0), 7. Eden Prairie (6-2), 8. Mahtomedi (6-1), 9. Rochester Century (8-1), 10. Tartan (7-2)

Class 3A

1. Benilde-St. Margaret’s (7-1), 2. Minneapolis Washburn (7-1), 3. Grand Rapids (8-1), 4. Spring Lake Park (9-1), 5. Blake (7-0), 6. Mankato East (8-1), 7. Willmar (5-1), 8. DeLaSalle (6-2), 9. Waconia (7-3), 10. Austin (5-2)

Class 2A

1. Braham (9-1), 2. Watertown-Mayer (8-1), 3. Maple River (10-0), 4. Montevideo (6-3), 5. Perham (8-1), 6. Pelican Rapids (6-2), 7. St. Peter (8-1), 8. Waterville-Elysian-Morristown (7-1), 9. Redwood Valley (8-0), 10. Plainview-Elgin-Millville (8-3)

Class 1A

1. Belgrade-Brooten-Elrosa (8-0), 2. Southwest Minnesota Christian (6-0), 3. Dawson-Boyd (7-0), 4. Ellsworth (8-2), 5. Browerville (8-0), 6. Ashby (7-0), 7. Lakeview Christian (8-1), 8. Mountain Lake-Butterfield-Odin (8-0), 9. Cass Lake-Bena (7-1), 10. Battle Lake (8-0)

Girls high school polls

Minnesota girls high school basketball rankings, as provided by Minnesota Basketball News.

Class 4A

1. Hopkins (12-0), 2. Edina (11-0), 3. Wayzata (11-1), 4. Bloomington Kennedy (8-2), 5. Eden Prairie (11-2), 6. Minnetonka (10-1), 7. Lakeville North (7-4), 8. Robbinsdale Cooper (9-2), 9. Chanhassen (8-2), 10. Buffalo (9-2)

Class 3A

1. Fergus Falls (11-0), 2. DeLaSalle (8-2), 3. Richfield (9-2), 4. Hill-Murray (8-3), 5. Benilde-St. Margaret’s (6-2), 6. Holy Family (9-2), 7. Mankato East (8-1), 8. Alexandria (8-1), 9. Kasson-Mantorville (12-0), 10. Hutchinson (10-2)

Class 2A

1. Providence Academy (9-3), 2. Staples-Motley (8-2), 3. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (9-0), 4. Braham (10-1), 5. Esko (8-1), 6. Hawley (6-1), 7. Pine Island (12-0), 8. Jordan (8-1), 9. New London-Spicer (8-1), 10. Lake Crystal-Wellcome Memorial (8-1)

Class 1A

1. Maranatha (6-3), 2. Goodhue (10-1), 3. Parkers Prairie (11-0), 4. Spring Grove (11-2), 5. Mountain Iron-Buhl (12-0), 6. Fulda (8-1), 7. Upsala (7-1), 8. North Woods (8-0), 9. Minneota (8-1), 10. Win-E-Mac (10-0)

Transactions

BASEBALL

Major League Baseball

MLB_Announced the resignation of executive vice president for baseball operations Joe Torre.

American League

TAMPA BAY RAYS_Agreed to terms with RHP Fernando Rodney on a one-year contract.

National League

CINCINNATI REDS_Agreed to terms with RHP Andrew Brackman on a one-year contract.

PITTSBURGH PIRATES_Named Phil Huttmann and Jamie Brewington professional scouts. Signed LHP Jo-Jo Reyes and RHP Logan Kensing to minor league contracts.

BASKETBALL

National Basketball Association

PHILADELPHIA 76ERS_Traded F Marreese Speights to Memphis and Memphis traded G Xavier Henry to New Orleans. The 76ers received a 2012 second-round draft pick from Memphis and a 2013 second-round draft pick New Orleans.

PORTLAND TRAIL BLAZERS_Assigned F Luke Babbitt and G Armon Johnson to Idaho (NBADL).

Women’s National Basketball Association

ATLANTA DREAM_Named Peter J. Canalichio chief executive officer. Added Lisa M. Borders to the advisory board.

FOOTBALL

National Football League

INDIANAPOLIS COLTS_Fired special teams coordinator Ray Rychleski. Signed OT Mike Tepper, DT Ollie Ogbu and OG Matt Murphy.

TENNESSEE TITANS_Fired secondary coach Marcus Robertson and assistant secondary coach Curtis Fuller.

WASHINGTON REDSKINS_Signed the CB Travon Bellamy, QB Jonathan Crompton, RB Tristan Davis and OL Nevin McCaskill.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement