Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Sports calendar - Feb. 10

Email

Area events

Friday

BOYS BASKETBALL

Brainerd at Willmar 7:30 p.m.

Ogilvie at Aitkin 7:30 p.m.

Crosby-Ironton at Thief River Falls 7:30 p.m.

Advertisement

Pequot Lakes at Roseau 7:30 p.m.

Pillager at Menahga 7:45 p.m.

Pine River-Backus at Blackduck 7:30 p.m.

Staples-Motley at Osakis 7:30 p.m.

Verndale at New York Mills 7:45 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Wadena-Deer Creek at Crosby-Ironton 7:15 p.m.

Deer River at Pequot Lakes 7:15 p.m.

Pierz at Holdingford 7:30 p.m.

Pine River-Backus at Bagley 7:30 p.m.

Menagha at Staples-Motley 7:15 p.m.

Ashby at Verndale 7:45 p.m.

WRESTLING

Aitkin in Great River Conference Tournament at Onamia 4:45 p.m.

Staples-Motley at Albany Invitational 4 p.m.

BOYS HOCKEY

Prairie Centre at Wadena-Deer Creek 7 p.m.

Saturday

BOYS BASKETBALL

Crosby-Ironton at Roseau 2:30 p.m.

Little Falls vs. Becker at Target Center, Minneapolis, 3 p.m.

Pequot Lakes at Thief River Falls 3:30 p.m.

Pierz at Braham 7:30 p.m.

Staples-Motley at Pine River-Backus 3:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Brainerd at Buffalo 2:30 p.m.

BOYS HOCKEY

Roseau at Brainerd 3 p.m.

Northern Lakes at Detroit Lakes 3 p.m.

Wadena-Deer Creek at Red Lake Falls 3 p.m.

GIRLS HOCKEY

No. 8 Brainerd/Little Falls vs. No. 1 North Wright County at Monticello in Section 8-2A quarterfinals 7 p.m.

No. 5 Long Prairie-Grey Eagle/Wadena-Deer Creek vs. No. 4 Northern Lakes at Breezy Point in Section 6-1A opening round 7:30 p.m.

WRESTLING

Aitkin at Royalton tournament 10 a.m.

Pequot Lakes/Pine River-Backus at Morris tournament 10 a.m.

GYMNASTICS

Brainerd in Central Lakes Conference meet at Alexandria 1 p.m.

Little Falls at Princeton Tournament 12:30 p.m.

BOYS SWIMMING AND DIVING

Brainerd in Central Lakes Conference meet at Sartell noon

DANCE TEAM

Section 7-2A meet at Aitkin noon

MENS BASKETBALL

Anoka-Ramsey at Central Lakes 3 p.m.

WOMENS BASKETBALL

Anoka-Ramsey at Central Lakes 1 p.m.

TV and radio

Radio guide

WYRQ-FM (92.1), KBLB-FM (93.3), KFML-FM (94.1), KKIN-FM (94.3), KSKK-FM (94.7), 3WI-FM (95.9), KFGI-FM (101.5), KUAL 103.5, KLKS-FM (104.3)

WCCO-AM (830), KWAD-AM (920), KKIN-AM (930), KLTF-AM (960), KVKK-AM (1070), 3WI-AM (1270), KVBR-AM (1340), KLIZ-AM (1380), KNSP-AM (1430).

Friday

BOXING

8 p.m., ESPN2: Junior middleweights, Demetrius Andrade vs. Derek Ennis

GOLF

11:30 a.m., TGC: LPGA, Women’s Australian Open, second round,

2 p.m., TGC: PGA Tour, Pebble Beach National Pro-Am, second round,

5:30 p.m., TGC: Champions Tour, Allianz Championship, first round,

3 a.m., TGC: European PGA Tour, Dubai Desert Classic, third round,

MEN’S COLLEGE HOCKEY

6:30 p.m., NBCSN: Boston College at Vermont

9 p.m., NBCSN: Minnesota at Denver

NBA BASKETBALL

7 p.m., FSN, WCCO-AM: Timberwolves vs. Dallas

7 p.m., ESPN: L.A. Lakers at New York

9:30 p.m., ESPN: Oklahoma City at Utah

PREP BASKETBALL

6:30 p.m., ESPN2: Gonzaga (D.C.) at DeMatha (Md.)

Saturday

SPORTS TALK

10 a.m., 3WI-AM, 3WI-FM: Saturday Sports Talk with Patrick Reusse and Jud Zulgad

AUTO RACING

10 p.m., ESPN2: NHRA, qualifying for Winternationals,

EXTREME SPORTS

1 p.m., NBC: Winter Dew Tour, Toyota Championships,

GOLF

Noon, TGC: PGA Tour, Pebble Beach National Pro-Am, third round,

2 p.m., CBS: PGA Tour, Pebble Beach National Pro-Am, third round,

3 a.m., TGC: European PGA Tour, Dubai Desert Classic, final round,

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

10 a.m., ESPN2: Butler at Cleveland St.

11 a.m., ESPN: Louisville at West Virginia

Noon, CBS: National coverage, UConn at Syracuse

Noon, ESPN2: UALR at Middle Tenn.

1 p.m., ESPN: Kansas St. at Texas

1 p.m., FSN: Utah at Arizona

2 p.m., ESPN2: New Mexico St. at Utah St.

3 p.m., ESPN: Maryland at Duke

3 p.m., FSN: California at UCLA

3 p.m., NBCSN: San Diego St. at UNLV

4 p.m., ESPN2: Wichita St. at Creighton

5 p.m., ESPN: Michigan St. at Ohio St.

6 p.m., ESPN2: Alabama at LSU

8 p.m., ESPN: Kentucky at Vanderbilt

8 p.m., ESPN2: Xavier at Temple

MOTORSPORTS

9:30 p.m., SPEED: Supercross, at San Diego

RODEO

8 p.m., NBCSN: PBR, WinStar World Casino Invitational,

RUGBY

2:30 p.m., NBC: Sevens, pool play,

6 p.m., NBCSN: Sevens, pool play and quarterfinals,

SOCCER

6:30 a.m., ESPN2: Premier League, Liverpool at Manchester United

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

5 p.m., FSN: Texas A&M at Baylor

10 p.m., FSN: Southern Cal at California

NBA BASKETBALL

7 p.m., WCCO-AM: Timberwolves vs. N.Y. Knicks

NHL HOCKEY

7 p.m., FSN, KUAL-FM, KVKK-AM: Wild vs. Columbus

MEN’S COLLEGE HOCKEY

8 p.m., FSNPLUS: Minnesota at Denver

Sunday

SPORTS TALK

10 a.m., 3WI-AM, 3WI-FM, WYRQ: Sports Huddle with Sid and Dave

AUTO RACING

6 p.m., ESPN2: NHRA, Winternationals,

EXTREME SPORTS

2 p.m., NBC: Winter Dew Tour, Toyota Championships,

GOLF

Noon, TGC: PGA Tour, Pebble Beach National Pro-Am, final round,

2 p.m., CBS: PGA Tour, Pebble Beach National Pro-Am, final round,

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

Noon, CBS: Illinois at Michigan

Noon, ESPN: St. John’s at Georgetown

4:30 p.m., FSN: Washington at Oregon St.

6:30 p.m., FSN: Stanford at Southern Cal

NBA BASKETBALL

2:30 p.m., ABC: Chicago at Boston

6 p.m., ESPN: Miami at Atlanta

8:30 p.m., ESPN: Utah at Memphis

NHL HOCKEY

11:30 a.m., NBC: Washington at N.Y. Rangers

6:30 p.m., NBCSN: Philadelphia at Detroit

RUGBY

1:30 p.m., NBCSN: Sevens, semifinal,

3:30 p.m., NBC: Sevens, semifinal and championship match,

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

Noon, FSN: Kansas at Kansas St.

1:30 p.m., ESPN2: Whiparound coverage, Marquette at DePaul, Miami at Maryland, Iowa St. at Texas Tech, and Arkansas at Auburn

2 p.m., FSN: UCLA at Stanford

4 p.m., ESPN2: Whiparound coverage, St. John’s at Rutgers, Florida at South Carolina, Purdue at Ohio St., and Wake Forest at NC State

Basketball

NBA standings

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

d-Chicago 22 6 .786 —

d-Miami 19 7 .731 2

d-Philadelphia 18 8 .692 3

Indiana 17 8 .680 3.5

Atlanta 17 9 .654 4

Orlando 16 10 .615 5

Boston 14 11 .560 6.5

Milwaukee 11 14 .440 9.5

New York 11 15 .423 10

Cleveland 10 14 .417 10

New Jersey 8 19 .296 13.5

Toronto 8 19 .296 13.5

Detroit 7 20 .259 14.5

Washington 5 21 .192 16

Charlotte 3 22 .120 17.5

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

d-Oklahoma City 20 5 .800 —

d-San Antonio 18 9 .667 3

d-L.A. Clippers 15 8 .652 4

L.A. Lakers 15 11 .577 5.5

Houston 15 11 .577 5.5

Dallas 15 11 .577 5.5

Denver 15 11 .577 5.5

Utah 13 11 .542 6.5

Portland 14 12 .538 6.5

Memphis 13 13 .500 7.5

Minnesota 13 13 .500 7.5

Phoenix 11 14 .440 9

Golden State 8 14 .364 10.5

Sacramento 9 16 .360 11

New Orleans 4 22 .154 16.5

d-division leader

Wednesday’s games

Cleveland 99, L.A. Clippers 92

Milwaukee 105, Toronto 99

Orlando 102, Miami 89

New York 107, Washington 93

San Antonio 100, Philadelphia 90

Atlanta 97, Indiana 87

Detroit 99, New Jersey 92

Chicago 90, New Orleans 67

Memphis 85, Minnesota 80

Dallas 105, Denver 95

Houston 103, Portland 96

Thursday’s games

L.A. Lakers 88, Boston 87, OT

Golden State at Denver, late

Houston at Phoenix, late

Oklahoma City at Sacramento, late

Friday’s games

Chicago at Charlotte, 6 p.m.

Boston at Toronto, 6 p.m.

Atlanta at Orlando, 6 p.m.

Miami at Washington, 6 p.m.

L.A. Clippers at Philadelphia, 6 p.m.

Milwaukee at Cleveland, 6:30 p.m.

New Jersey at Detroit, 6:30 p.m.

Portland at New Orleans, 7 p.m.

Dallas at Minnesota, 7 p.m.

Indiana at Memphis, 7 p.m.

L.A. Lakers at New York, 7 p.m.

Oklahoma City at Utah, 9:30 p.m.

Saturday’s games

L.A. Clippers at Charlotte, 6 p.m.

Denver at Indiana, 6 p.m.

Philadelphia at Cleveland, 6:30 p.m.

New York at Minnesota, 7 p.m.

San Antonio at New Jersey, 7 p.m.

Portland at Dallas, 7:30 p.m.

Orlando at Milwaukee, 8 p.m.

Phoenix at Sacramento, 9 p.m.

College

BIG TEN CONFERENCE

Conference All Games

W L PCT W L PCT

Ohio St. 9 2 .818 21 3 .875

Michigan St. 8 3 .727 19 5 .792

Wisconsin 8 4 .667 19 6 .760

Michigan 8 4 .667 18 7 .720

Indiana 7 6 .500 19 6 .750

Illinois 5 6 .455 16 8 .667

Purdue 5 6 .455 15 9 .625

Iowa 5 6 .455 13 11 .542

Minnesota 5 7 .417 17 8 .680

Northwestern 4 6 .400 14 8 .636

Nebraska 3 9 .250 11 12 .478

Penn St. 2 10 .167 10 15 .400

Sunday’s Games

Minnesota 69, Nebraska 61

Michigan St. 64, Michigan 54

Northwestern 74, Illinois 70

Monday’s Game

No games scheduled

Tuesday’s Games

Ohio St. 87, Purdue 84

Wednesday’s Games

Michigan St. 77 Penn St. 57

Michigan 62, Nebraska, 46

Thursday’s Games

Wisconsin 68, Minnesota, 61 OT

Indiana 84, Illinois 71

Northwestern 76, Iowa 52

High school scores

BOYS BASKETBALL

Aitkin 58, Isle 49

Bagley 66, Norman County West 53

Barnum 64, Hill City 54

Battle Lake 64, Clinton-Graceville-Beardsley 45

Belle Plaine 64, Norwood-Young America 56

Braham 106, Pine City 37

Browerville 84, Swanville 63

Carlton 68, Nashwauk-Keewatin 65

Cass Lake-Bena 95, Clearbrook-Gonvick 45

Chisago Lakes 69, St. Francis 57

Climax/Fisher 66, Norman County East 43

Columbia Heights 59, Spring Lake Park 46

Detroit Lakes 69, Dilworth-Glyndon-Felton 59

Duluth Denfeld 76, Cloquet 48

Duluth East 99, Bemidji 69

Ellsworth 54, Hills-Beaver Creek 52

Foley 53, Mora 39

Fosston 72, Mankato West 60

Glenville-Emmons 70, Immanuel Lutheran 50

Grand Rapids 69, Hibbing 42

Kimball 66, Eden Valley-Watkins 63, OT

Kittson County Central 57, Goodridge/Grygla-Gatzke 51

Long Prairie-Grey Eagle 78, Eagle Valley 52

Mahnomen 81, Waubun 76

Mankato East 90, Albert Lea 84

Marshall 66, Pipestone 34

Martin Luther 65, Alden-Conger 36

Mayer Lutheran 52, Jordan 47

Melrose 92, Benson 68

Orono 76, Holy Family Catholic 68

Pierz 74, Howard Lake-Waverly-Winsted 63

Red Rock Central 69, Round Lake-Brewster 56

Robbinsdale Cooper 79, Robbinsdale Armstrong 70

Rogers 78, Becker 46

Rush City 55, East Central 45

Rushford-Peterson 74, Lanesboro 30

Sibley East 70, LeSueur-Henderson 39

Southwest Minnesota Christian 83, Adrian 57

Southwest Star Concept 66, Mountain Lake/Butterfield-Odin 60

Springfield 70, Wabasso 52

St. Cloud Tech 54, Monticello 44

St. Michael-Albertville 79, Big Lake 53

St. Paul Central 92, St. Paul Como Park 58

St. Paul Johnson 88, St. Paul Highland Park 59

Ulen-Hitterdal 75, New York Mills 56

Virginia 76, Proctor 53

Watertown-Mayer 62, Montgomery-Lonsdale 32

Waterville-Elysian-Morristown 78, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48

Worthington 91, Luverne 55

Zimmerman 62, Buffalo 57

GIRLS BASKETBALL

Bagley 48, Norman County West 42

Blooming Prairie 47, Tri-City United 32

Brainerd 67, St. Cloud Apollo 60

Brandon/Evansville 58, Hillcrest Lutheran 45

Chisago Lakes 79, St. Francis 55

Chisholm 49, Littlefork-Big Falls 44

Clearbrook-Gonvick 60, Cass Lake-Bena 37

Cook County 74, Duluth Marshall 27

Cromwell 49, Two Harbors 36

Crosby-Ironton 47, Bemidji 35

Ely 66, Eveleth-Gilbert 35

Frazee 61, Breckenridge 47

Glenville-Emmons 44, Immanuel Lutheran 17

Hancock 67, Ortonville 48

Hayfield 61, Rochester Lourdes 48

Henning 58, Menahga 50

Holy Family Catholic 74, Orono 63

International Falls 73, Greenway 46

Isle 77, Aitkin 50

Mankato East 80, Albert Lea 48

Montevideo 52, Minnewaska 46

North Woods 89, Carlton 29

Northern Freeze 63, Badger-Greenbush-Middle River 34

Parkers Prairie 50, Verndale 37

Perham 70, Barnesville 57

Pine Island 57, Goodhue 38

Red Wing 66, Holy Angels 42

Sauk Centre 62, Paynesville 43

Southland 76, Medford 47

Springfield 53, Wabasso 50

Thief River Falls 61, Warroad 42

Totino-Grace 66, Park Center 63

Underwood 49, Rothsay 25

Underwood, N.D. 49, Rothsay 25

Upsala 80, Holdingford 40

Warren-Alvarado-Oslo 58, Stephen-Argyle 51

Waseca 55, Waterville-Elysian-Morristown 49

Waubun 56, Mahnomen 35

Wheaton/Herman-Norcross 59, Clinton-Graceville-Beardsley 37

Worthington 58, Luverne 56

Valley Conference Tournament

Lake Crystal-Wellcome Memorial 56, Granada-Huntley-East Chain 40

Mankato Loyola 60, Alden-Conger 42

Martin Luther 57, Maple River 53

Truman 48, Madelia 34

Hockey

NHL

EASTERN CONFERENCE

GP W L OT Pts GF GA

d-N.Y. Rangers 52 34 13 5 73 145 106

d-Boston 52 33 17 2 68 180 117

d-Florida 53 25 17 11 61 134 150

Philadelphia 54 31 16 7 69 177 160

New Jersey 54 31 19 4 66 153 152

Pittsburgh 54 30 19 5 65 163 141

Ottawa 57 28 22 7 63 166 177

Toronto 55 28 21 6 62 171 161

Washington 54 28 21 5 61 151 152

Winnipeg 56 26 24 6 58 134 153

Montreal 55 22 24 9 53 144 149

Tampa Bay 53 23 24 6 52 151 180

Buffalo 53 23 24 6 52 132 154

N.Y. Islanders 53 22 23 8 52 128 154

Carolina 55 20 25 10 50 139 168

WESTERN CONFERENCE

GP W L OT Pts GF GA

d-Detroit 55 36 17 2 74 176 131

d-Vancouver 54 34 15 5 73 176 135

d-San Jose 51 29 16 6 64 148 121

St. Louis 53 32 14 7 71 133 109

Nashville 55 32 18 5 69 155 144

Chicago 54 29 18 7 65 171 163

Los Angeles 55 26 19 10 62 119 120

Dallas 53 28 23 2 58 141 150

Phoenix 54 25 21 8 58 143 143

Minnesota 54 25 21 8 58 124 141

Calgary 54 25 22 7 57 130 147

Colorado 55 27 25 3 57 140 153

Anaheim 53 21 24 8 50 138 158

Edmonton 54 21 28 5 47 143 162

Columbus 54 15 33 6 36 125 179

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

d-division leader

Wednesday’s games

Buffalo 6, Boston 0

Detroit 4, Edmonton 2

Anaheim 3, Carolina 2, OT

Calgary 4, San Jose 3

Thursday’s games

St. Louis 4, New Jersey 3, SO

Winnipeg 3, Washington 2, SO

Montreal 4, N.Y. Islanders 2

N.Y. Rangers 4, Tampa Bay 3, OT

Philadelphia 4, Toronto 3

Dallas 4, Columbus 2

Ottawa 4, Nashville 3

Florida 3, Los Angeles 1

Vancouver 5, Minnesota 2

Calgary at Phoenix, late

Friday’s games

Dallas at Buffalo, 6:30 p.m.

Anaheim at Detroit, 6:30 p.m.

Carolina at Colorado, 8 p.m.

Chicago at San Jose, 9:30 p.m.

Saturday’s games

Nashville at Boston, noon

Florida at New Jersey, noon

Los Angeles at N.Y. Islanders, noon

N.Y. Rangers at Philadelphia, noon

Edmonton at Ottawa, 1 p.m.

Winnipeg at Pittsburgh, 1 p.m.

Tampa Bay at Buffalo, 6 p.m.

Montreal at Toronto, 6 p.m.

Colorado at St. Louis, 7 p.m.

Columbus at Minnesota, 7 p.m.

Chicago at Phoenix, 7:30 p.m.

Vancouver at Calgary, 9 p.m.

College

WCHA standings

W L T Pts GF GA

Minnesota 15 5 0 30 66 38

Minn.-Duluth 12 5 3 27 76 50

Colorado College 12 7 1 25 73 59

Denver 10 6 4 24 68 59

Michigan Tech 10 8 2 22 72 61

Nebraska-Omaha 9 7 4 22 62 63

North Dakota 11 9 0 22 56 54

St. Cloud St. 9 10 3 21 64 59

Bemidji State 7 10 3 17 52 66

Wisconsin 7 13 2 16 58 71

Minn. St.-Mankato 6 15 1 13 60 84

Alaska Anchorage 4 17 1 9 46 89

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 7-17-2, Bemidji State 13-12-3, Colorado College 15-9-2, Denver 15-9-4, Michigan Tech 13-13-2, Minnesota 19-9-1, Minnesota Duluth 18-6-4, Minnesota State, Mankato 10-19-1, Nebraska-Omaha 12-11-5, North Dakota 15-10-2, St. Cloud State 12-14-4, Wisconsin 12-14-2.

Friday

Nebraska Omaha at Michigan Tech

North Dakota at Minnesota Duluth

Colorado College at Bemidji State

Minnesota at Denver

Minnesota St. (Mankato) at Alaska Anchorage

Saturday

Nebraska Omaha at Michigan Tech

Colorado College at Bemidji State

North Dakota at Minnesota Duluth

Minnesota at Denver

Minnesota St. (Mankato) at Alaska Anchorage

High school scores

BOYS HOCKEY

Brainerd/Pierz/Pillager 5, Fergus Falls 1

Burnsville 1, Apple Valley 0

Chanhassen 6, Red Wing 2

Duluth Marshall 7, Virginia/Mountain Iron-Buhl 2

Eden Prairie 4, Wayzata 1

International Falls 7, Lake of the Woods/Indus 1

Legacy Christian/PACT Charter 4, North Branch 0

Luverne Cardinals 4, Sioux Falls Flyers, S.D. 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 4, St. Michael-Albertville 3

Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 0

Prior Lake 8, Rosemount 2

Robbinsdale Cooper 2, Bloomington Kennedy 1

Rochester Lourdes/Stewartville 4, Rogers 2

Sauk Rapids-Rice 4, Alexandria 0

Totino-Grace 7, Breck 4

GIRLS HOCKEY

Sectional Tournaments

First Round

2A Section 7

Cloquet/Esko/Carlton 4, Forest Lake 0

1A Section 2

Willmar 5, Mankato West 1

1A Section 5

Blake 7, Holy Angels 0

Rogers 7, St. Louis Park 0

1A Section 7

Hibbing/Chisholm 6, Eveleth-Gilbert/Virginia/Mesabi East/M I-B 3

Silver Bay/Two Harbors/Cook County/Ely/Northeast Range 8, Princeton 2

1A Section 8

Crookston Pirates 3, Park Rapids Area 1

East Grand Forks 10, Lake of the Woods/Indus 1

Golf

Pebble Beach

National Pro-Am

Thursday

p-Pebble Beach Golf Links

m-Monterey Peninsula CC, Shore Course

s-Spyglass Hill Golf Club (6,953; Par 72)

First Round

Danny Lee 31-32—63p

Charlie Wi 28-33—61m

Dustin Johnson 30-33—63p

Ken Duke 36-28—64p

Brian Harman 31-33—64p

Nick Watney 31-35—66s

Josh Teater 30-34—64m

Graham DeLaet 32-34—66p

Kevin Na 33-33—66s

Bob Estes 34-33—67s

Daniel Summerhays 35-30—65m

Brendon Todd 32-35—67p

Richard H. Lee 33-32—65m

Hunter Mahan 32-33—65m

Joe Ogilvie 35-33—68p

Matt Every 34-34—68p

Joseph Bramlett 33-33—66m

Russell Knox 31-37—68s

Shane Bertsch 33-35—68p

Sang-Moon Bae 36-32—68s

Vijay Singh 32-36—68p

Greg Owen 35-33—68s

Sean O’Hair 34-34—68p

Aaron Baddeley 31-35—66m

Nathan Green 33-33—66m

Tiger Woods 34-34—68s

Jimmy Walker 34-35—69s

Woody Austin 33-34—67m

Ryuji Imada 32-35—67m

Zach Johnson 30-37—67m

Mark D. Anderson 34-35—69p

Charley Hoffman 33-34—67m

Pat Perez 32-35—67m

Chris Stroud 32-35—67m

Bryce Molder 33-34—67m

Brian Gay 37-32—69s

Steve Wheatcroft 35-34—69p

J.J. Killeen 29-38—67m

Kevin Stadler 36-33—69s

Jim Furyk 35-34—69s

Dudley Hart 35-35—70p

Rod Pampling 35-33—68m

Jason Bohn 36-34—70p

Arron Oberholser 38-32—70s

Padraig Harrington 30-38—68m

Ricky Barnes 36-34—70s

Kevin Sutherland 36-34—70s

Billy Hurley III 35-35—70p

David Mathis 35-35—70s

Robert Garrigus 33-35—68m

Martin Laird 37-33—70s

Brian Davis 34-36—70p

Jonas Blixt 34-36—70p

Jason Kokrak 34-34—68m

John Peterson 35-35—70s

Chez Reavie 34-34—68m

Phil Mickelson 35-35—70s

Davis Love III 35-35—70s

J.J. Henry 32-36—68m

D.J. Trahan 35-35—70s

Transactions

BASEBALL

COMMISSIONER’S OFFICE — Suspended N.Y. Mets minor league C Charles Doyle and N.Y. Mets minor league RHP Scott Moviel 50 games after second violations of the minor league drug prevention and treatment program.

American League

KANSAS CITY ROYALS — Agreed to terms with OF Alex Gordon on a one-year contract.

MILWAUKEE BREWERS — Agreed to terms OF Caleb Gindl, 1B Brock Kjeldgaard, RHP Amaury Rivas and RHP Cody Scarpetta on one-year contracts.

TEXAS RANGERS — Agreed to terms with OF Nelson Cruz on a two-year contract.

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Agreed to terms with LHP Craig Breslow on a one-year contract.

SAN FRANCISCO GIANTS — Agreed to terms with RHP Guillermo Mota and INF Ryan Theriot on one-year contracts. Designated OF Justin Christian for assignment.

BASKETBALL

National Basketball Association

ATLANTA HAWKS — Signed C Erick Dampier to a 10-day contract.

HOUSTON ROCKETS — Assigned C-F Greg Smith to Rio Grande Valley (NBADL).

Women’s National Basketball Association

SEATTLE STORM — Re-signed G Sue Bird to a multi-year contract and G Tanisha Wright.

WASHINGTON MYSTICS — Signed C Michelle Snow.

FOOTBALL

National Football League

OAKLAND RAIDERS — Released CB Stanford Routt.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS — Recalld D Adam Pardy from Texas (AHL).

NEW JERSEY DEVILS — Recalled G Jeff Frazee from Albany (AHL).

TAMPA BAY LIGHTNING — Reassigned D Evan Oberg to Norfolk (AHL).

COLLEGE

NORTHEAST CONFERENCE — Named Dr. Joseph A. Machnik coordinator of women’s soccer officials.

MONTANA TECH — Named Brian Solomon women’s volleyball coach

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement