Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area Girls Basketball: Rangers, Patriots to battle for Subsection title

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Crosby-Ironton 39,

Roseau 29

BEMIDJI — Chelsey Bonsante led all scorers with 22 points, including 10-of-12 from the line, as the No. 1 seeded Crosby-Ironton Rangers defeated the No. 5 Roseau Rams 39-29 in the Northeast Subsection 8-2A semifinals Saturday.

Advertisement
Advertisement

Missy Foote added six points and 16 rebounds for the 19-8 Rangers, who have won six straight and 14 of their last 15 games.

C-I advances to the Northeast Subsection championship versus rival Pequot Lakes Tuesday 7 p.m. at Brainerd high school. The two teams split during the regular season with the Patriots winning 56-54 Jan. 10 and the Rangers bouncing back 73-67 Feb. 17.

Roseau 9 20 — 29

Crosby-Ironton 15 24 — 39

ROSEAU

Breanna Hebel 8, Jasmyn Hatlestad 2, Madison Millner 6, Michelle Larson 8, Michaela Lund 2. FG 8-56 (14 percent), FT 5-8 (63 percent), 3-point basket: 4.

CROSBY-IRONTON

Chelsey Bonsante 22, Meredith Silgen 6, Shannon Lundgren 5, Missy Foote 6. FG 13-64 (20 percent), FT 10-14 (71 percent), 3-point basket: 3. Overall: 19-8. Next: vs. No. 3 Pequot Lakes in Northeast Subsection 8AA championship at Brainerd High School 7 p.m. Tuesday.

Pequot Lakes 68,

Crookston 65

BEMIDJI — Mattie Lueck tallied 19 points to lead the No. 3 Pequot Lakes Patriots to their sixth straight win, 68-65, over the No. 2 Crookston Pirates in the semifinals of the Northeast 8-2A Subsection tournament Saturday.

Vanessa Lane added 12 and Kayla Miller 11 for the 17-11 Patriots.

Crookston 29 36 — 65

Pequot Lakes 35 33 — 68

Crookston

Taylor Demarals 9, Kylie Simmons 3, Katie Davison 7, Sydney Boike 20, Monica Wold 7, Amber Froeber 2, Hayley Solheim 2, Brooke Heggie 15. FT 7-17 (41 percent), 3-point basket: 8.

PEQUOT LAKES

Mattie Lueck 19, Vanessa Lane 12, Jessica Kreitz 8, Rachel Mott 6, Katie White 5, Megan Hogen 7, Kayla Miller 11. FT 15-25 (60 percent), 3-point basket: 1. Overall: 17-11. Next: vs. No. 1 Crosby-Ironton in Northeast Subsection 8AA championship at Brainerd High School 7 p.m. Tuesday.

Pine River-B 85,

Ogilvie 54

McGREGOR — Brittany Kelley contributed 16 points, nine rebounds, five blocks and five assists, while Tatum Scheley scored a game-high 32 points in the No. 2 Pine River-Backus Tigers 85-54 win over No. 3 Ogilvie in the East Subsection 5-1A semifinals Saturday.

Autumn Ackerman added 12 points for the Tigers.

Ogilvie 20 34 — 54

Pine River-Backus 41 44 — 85

OGILVIE

Brandy Erickson 13, Cheyanne Nahring 4, Anna Munsterteiger 11, Emily Ripka 10, Ashlyn Harlan 2, Katie Steffen 11. FG 18-73 (25 percent), FT 6-14 (43 percent).

PINE RIVER-BACKUS

Tatum Sheley 32, Molly Porta 8, Megan Felthous 8, Brittany Kelley 16, Grace Lemberg 4, Nicole Arends 3, Autumn Ackerman 12. FG 36-82 (44 percent), FT 8-10 (80 percent), 3-point basket: 3. Next: vs. No. 1 Isle in East Subsection 5A final at McGregor 7 p.m. Tuesday.

Staples-Motley 51,

Melrose 34

COLLEGEVILLE — Kelly Pearson topped all scorers with 22 points and Mikayla Wing added 12 to lead the No. 2 seeded Staples-Motley Cardinals past the Melrose Dutchmen 51-34 in the North Subsection 6-2A semifinals at St. John’s University Saturday.

The 22-4 Cardinals have now won nine straight and will face No. 1 Sauk Centre in the North Subsection championship Tuesday at St. John’s University in Collegeville.

Sauk Centre eliminated the Cardinals in the last two Section 6-2A finals.

Melrose 17 17 — 34

Staples-Motley 34 17 — 51

MELROSE

Gabi Sawyer 5, Jenna Orth 16, Emily Goerdt 7, Annie Herkenhoff 6. FG 12-40 (30 percent), FT 8-15 (53 percent), 3-point basket: 2-11 (18 percent).

STAPLES-MOTLEY

Jaelin Beachy 7, Mackenzie Holst 3, Mikayla Wing 12, Kelly Pearson 22, KyAnn Nyhus 5, Bobbi Jo Mathe 2. FG 16-44 (36 percent), FT 11-14 (79 percent), 3-point basket: 8-16 (50 percent). Overall: 23-4. Next: vs. No. 1 Sauk Centre in Section 6-2A semifinal at St. John’s University in Collegeville 7:45 p.m. Tuesday.

Pelican Rapids 57,

Wadena-DC 46

MOORHEAD — The third-seeded Wadena-Deer Creek Wolverines ended their season with a 57-46 loss to second-seeded Pelican Rapids Saturday in the Southwest 8-2A Subsection.

The Wolverines ended the season with a 20-8 record.

No other information was available.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness