Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Sports calendar

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd,MN 56401 http://www.brainerddispatch.com/sites/all/themes/brainerddispatch_theme/images/social_default_image.png
Brainerd Dispatch
customer support
Sports calendar
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Area events

Monday

HIGH SCHOOL BASEBALL

Pierz at Eden Valley-Watkins 4:30 p.m.

Blackduck at Pine-River-Backus 4:30 p.m.

Advertisement
Advertisement

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Pequot Lakes at Walker-Hackensack-Akeley 4:30 p.m.

Pierz at Eden Valley-Watkins 4:30 p.m.

Pillager at Swanville 4:30 p.m.

TRACK AND FIELD

Bertha-Hewitt/Verndale, Pillager, Pine River-Backus, Staples-Motley at Wadena-Deer Creek Invite 4 p.m.

BOYS GOLF

Brainerd in Blaine Invite at TPC Golf Course, 8 a.m.

Brainerd in Central Lakes Conference meet at Oak Hill Golf Course, Rice, 4 p.m.

Aitkin at Moose Lake 4:15 p.m.

Pierz in Central Minnesota Conference meet at Osakis 4:15 p.m.

Pillager at the Legacy Courses at Cragun’s 2:30 p.m.

GIRLS GOLF

Brainerd in Central Lakes conference meet at Wapicada Golf Course, St. Cloud, 3:30 p.m.

Aitkin at Moose Lake 4:15 p.m.

Little Falls in Granite Ridge conference meet at Foley 4 p.m.

BOYS TENNIS

Brainerd at St. Cloud Tech 4:30 p.m.

Wadena-Deer Creek at Aitkin 4:30 p.m.

Tuesday

HIGH SCHOOL BASEBALL

Sauk Rapids at Brainerd 5 p.m.

Aitkin at Ogilvie 4:30 p.m.

Crosby-Ironton at Detroit Lakes 4 p.m. (2)

Little Falls at Princeton 5 p.m.

Staples-Motley at Pequot Lakes 4 p.m. (2)

Menahga at Pillager 4:30 p.m.

Pine River-Backus at Cass Lake-Bena 4:30 p.m.

Bertha-Hewitt/Verndale vs. New York Mills at Verndale 4:30 p.m.

Wadena-Deer Creek at Perham 4 p.m. (2)

COLLEGE BASEBALL

Central Lakes vs. Itasca at Grand Rapids 3 p.m. (2)

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Brainerd at Sauk Rapids 5 p.m.

Aitkin at Ogilvie 4:30 p.m.

Detroit Lakes at Crosby-Ironton 4 p.m. (2)

Princeton at Little Falls 5 p.m.

Pequot Lakes at Staples-Motley 4 p.m. (2)

Pillager at Menahga 4:30 p.m.

Pine River-Backus at Nevis 4:30 p.m.

Verndale at Sebeka 4:30 p.m.

Perham at Wadena-Deer Creek 4 p.m. (2)

COLLEGE SOFTBALL

Central Lakes vs. Fond Du Lac at Cloquet 3 p.m. (2)

TRACK AND FIELD

Aitkin at McGregor Invite 4:30 p.m.

Pequot Lakes at Park Rapids Invite 4 p.m.

Pierz at Albany Invite 4:15 p.m.

Wadena-Deer Creek at Perham Invite 4:30 p.m.

BOYS GOLF

Aitkin at Milaca Invite 11 a.m.

Crosby-Ironton, Wadena-Deer Creek at Detroit Lakes Invite 2 p.m.

Pillager at Menahga Invite 4:30 p.m.

GIRLS GOLF

Pierz in Central Minnesota Conference meet at Albion Ridges Golf Course, Annandale, 4:15 p.m.

BOYS TENNIS

Brainerd at St. Cloud Apollo 4:30 p.m.

Aitkin at Hermantown 4:30 p.m.

Staples-Motley, Detroit Lakes at Long Prairie-Grey Eagle Triangular 1:30 p.m.

Wednesday

COLLEGE BASEBALL

Ridgewater at Central Lakes 1 p.m. (2)

BOYS GOLF

Pine River-Backus at Nevis Invite 10 a.m.

Thursday

HIGH SCHOOL BASEBALL

Fergus Falls at Brainerd 5 p.m.

St. Cloud Cathedral at Little Falls 5 p.m.

Belgrade-Brooten-Elrosa at Pierz 4:30 p.m.

Pillager at Sebeka 4:30 p.m.

Pine River-Backus at Menahga 4:30 p.m.

Ottertail Central vs. Bertha-Hewitt/Verndale at Bertha 4:30 p.m.

Wadena-Deer Creek at Staples-Motley 4 p.m. (2)

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Brainerd at Fergus Falls 5 p.m.

Crosby-Ironton at Aitkin 4:30 p.m. (2)

Little Falls at St. Cloud Cathedral 5 p.m.

Pierz at Belgrade-Brooten-Elrosa 4:30 p.m.

Sebeka at Pillager 4:30 p.m.

Pine River-Backus at Walker-Hackensack-Akeley 4:30 p.m.

Menahga at Verndale 4:30 p.m.

TRACK AND FIELD

Crosby-Ironton at Greenway Invite 4 p.m.

Little Falls at Albany Invite 4:15 p.m.

Bertha-Hewitt/Verndale, Pine River-Backus, Staples-Motley at Pillager Invite 4 p.m.

BOYS GOLF

Brainerd at Alexandria Invite 9:30 a.m.

Aitkin at Pine City 4 p.m.

Little Falls in Granite Ridge conference meet at Elk River 4:30 p.m.

Foley at Pierz 4:15 p.m.

Pillager, Pequot Lakes at Wadena-Deer Creek Invite 4:30 p.m.

GIRLS GOLF

Brainerd, Crosby-Ironton, Pequot Lakes, Pierz, Staples-Motley, Wadena-Deer Creek at the Preserve Invite 2 p.m.

Aitkin at Pine City 4 p.m.

BOYS TENNIS

Brainerd at Alexandria 4:30 p.m.

Aitkin at Staples-Motley 4:30 p.m.

Park Rapids at Wadena-Deer Creek 4:30 p.m.

Friday

HIGH SCHOOL BASEBALL

Brainerd at St. Cloud Tech 7 p.m.

Aitkin at Braham 4:30 p.m.

Little Falls at Zimmerman 5 p.m.

Pequot Lakes at Sebeka 4:30 p.m.

Albany at Pierz 5 p.m.

Pine River-Backus vs. Northome/Kelliher at Kelliher 4:30 p.m.

Bertha-Hewitt/Verndale at Wadena-Deer Creek 4:30 p.m.

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Aitkin at Braham 4:30 p.m.

Pine City at Crosby-Ironton 5 p.m.

Zimmerman at Little Falls 5 p.m.

Nevis at Verndale 4:30 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

Central Lakes vs. Northland at Thief River Falls 3 p.m. (2)

TRACK AND FIELD

Brainerd at Sartell triangular 4 p.m.

Pequot Lakes at Bemidji Invite 1 p.m.

Pierz, Staples-Motley at Foley Invite 4:15 p.m.

BOYS GOLF

Brainerd, Crosby-Ironton, Little Falls, Pequot Lakes, Pillager, Pine River-Backus, Staples-Motley in Pequot Lakes Invite at the Preserve, 2 p.m.

Pierz in Central Minnesota Conference meet at Shamrock Golf Club, Corcoran, 4:15 p.m.

GIRLS GOLF

Brainerd, Crosby-Ironton, Little Falls, Pequot Lakes, Pierz, Staples-Motley, Wadena-Deer Creek at the Pines Invite, 9 a.m.

BOYS TENNIS

Moorhead at Brainerd, 4:30 p.m.

TV and radio

Radio guide

WYRQ-FM (92.1), KBLB-FM (93.3), KFML-FM (94.1), KKIN-FM (94.3), KSKK-FM (94.7), 3WI-FM (95.9), KFGI-FM (101.5), KUAL 103.5, KLKS-FM (104.3)

WCCO-AM (830), KWAD-AM (920), KKIN-AM (930), KLTF-AM (960), KVKK-AM (1070), 3WI-AM (1270), KVBR-AM (1340), KLIZ-AM (1380), KNSP-AM (1430).

Monday

MAJOR LEAGUE BASEBALL

6 p.m., ESPN, FSN, KKIN-FM, KLIZ-AM, KUAL-FM, WYRQ-FM, KNSP-AM, KWAD-AM: Twins at N.Y. Yankees

NHL HOCKEY

6:30 p.m., CNBC: Playoffs, conference quarterfinals, game 3, N.Y. Rangers at Ottawa

6:30 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 3, Boston at Washington

9 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 3, St. Louis at San Jose

WNBA BASKETBALL

1 p.m., ESPN2: Draft,

NBA BASKETBALL

6 p.m., WCCO-AM: Timberwolves at Indiana

Tuesday

MAJOR LEAGUE BASEBALL

6 p.m., MLB, FSN, KKIN-FM, KLIZ-AM, KUAL-FM, WYRQ-FM, KNSP-AM, KWAD-AM: Twins at N.Y. Yankees

9 p.m., MLB: Philadelphia at San Francisco or Cleveland at Seattle

NBA BASKETBALL

7 p.m., WCCO-AM: Timberwolves vs. Memphis

7 p.m., TNT: Boston at New York

9:30 p.m., TNT: San Antonio at L.A. Lakers

NHL HOCKEY

6:30 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Nashville at Detroit

8 p.m., CNBC: Playoffs, conference quarterfinals, game 3, Phoenix at Chicago

Wednesday

GOLF

5:30 p.m., TGC: LPGA, LOTTE Championship, first round,

MAJOR LEAGUE BASEBALL

6 p.m., FSN, KKIN-FM, KLIZ-AM, KUAL-FM, WYRQ-FM, KNSP-AM, KWAD-AM: Twins at N.Y. Yankees

6 p.m., ESPN2: Texas at Boston

6 p.m., WGN: Chicago Cubs at Miami

NBA BASKETBALL

7 p.m., ESPN: Orlando at Boston

9:30 p.m., ESPN: L.A. Lakers at Golden State

NHL HOCKEY

6:30 p.m., CNBC: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, N.Y. Rangers at Ottawa

6:30 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Pittsburgh at Philadelphia

9 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Vancouver at Los Angeles

Thursday

COLLEGE SOFTBALL

7 p.m., ESPN2: Alabama at Georgia

GOLF

8 a.m., TGC: European PGA Tour, China Open, first round,

2 p.m., TGC: PGA Tour, Texas Open, first round, at San Antonio

5:30 p.m., TGC: LPGA, LOTTE Championship, second round,

MAJOR LEAGUE BASEBALL

11:30 a.m., MLB: Chicago Cubs at Miami or L.A. Dodgers at Milwaukee (noon start)

11:30 a.m., WGN: Chicago Cubs at Miami

6 p.m., FSN, KKIN-FM, KLIZ-AM, KUAL-FM, WYRQ-FM, KNSP-AM, KWAD-AM: Twins at N.Y. Yankees

9 p.m., MLB: Cleveland at Seattle or Oakland at L.A. Angels

NBA BASKETBALL

6:30 p.m., WCCO-AM: Timberwolves at Detroit

7 p.m., TNT: Chicago at Miami

9:30 p.m., TNT: L.A. Clippers at Phoenix

NHL HOCKEY

6:30 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Boston at Washington

7 p.m., CNBC: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Phoenix at Chicago

9:30 p.m., NBCSN: Playoffs, conference quarterfinals, game 4, St. Louis at San Jose

Golf

RBC Heritage

Sunday at Harbour Town Golf Links

Hilton Head, S.C.

Purse: $5.7 million

Yardage: 7,101; Par: 71

Final Round

Carl Pettersson 70-65-66-69—270

Zach Johnson 71-68-66-70—275

Colt Knost 67-66-69-74—276

Billy Mayfair 72-70-67-69—278

Kevin Stadler 72-71-67-68—278

Matt Bettencourt 73-69-68-69—279

Boo Weekley 70-66-70-73—279

Harris English 68-68-73-71—280

Matt Every 68-72-73-67—280

Jim Furyk 68-75-67-70—280

Charley Hoffman 74-65-71-70—280

Kevin Na 70-68-69-73—280

Mark Anderson 73-71-69-68—281

Brian Davis 72-68-68-73—281

Robert Garrigus 71-66-70-74—281

Vaughn Taylor 67-73-70-71—281

Rory Sabbatini 70-72-68-72—282

Brandt Snedeker 71-67-69-75—282

Kevin Streelman 74-68-70-70—282

Greg Chalmers 71-69-73-70—283

D.A. Points 74-68-71-70—283

John Rollins 70-72-70-71—283

Michael Thompson 71-70-70-72—283

Cameron Beckman 73-71-66-74—284

Chad Campbell 67-70-72-75—284

Jason Dufner 78-66-67-73—284

Bob Estes 71-67-75-71—284

Mark Wilson 73-72-68-71—284

Stephen Ames 71-74-66-74—285

Kevin Chappell 70-72-73-70—285

Brendon de Jonge 72-70-71-72—285

Charles Howell III 72-68-77-68—285

Trevor Immelman 71-71-71-72—285

Lee Janzen 71-70-73-71—285

Jerry Kelly 72-69-72-72—285

Geoff Ogilvy 74-67-74-70—285

Bud Cauley 71-68-74-73—286

Tim Clark 73-67-72-74—286

Luke Donald 75-69-71-71—286

J.J. Henry 72-70-72-72—286

Spencer Levin 73-72-71-70—286

John Mallinger 69-72-73-72—286

Heath Slocum 71-71-70-74—286

Jason Bohn 70-71-69-77—287

Michael Bradley 74-64-71-78—287

Gary Christian 71-68-76-72—287

Graham DeLaet 74-68-73-72—287

Tom Gillis 70-71-74-72—287

Matt Kuchar 72-69-69-77—287

Marc Leishman 71-71-70-75—287

Jeff Maggert 74-71-69-73—287

John Daly 70-74-68-76—288

Tommy Gainey 70-70-68-80—288

Webb Simpson 71-74-70-73—288

Charlie Wi 68-73-73-74—288

Stuart Appleby 73-69-71-76—289

James Driscoll 72-72-75-70—289

Hunter Haas 71-74-67-77—289

Chez Reavie 69-71-70-79—289

Will Claxton 70-72-73-75—290

Ken Duke 72-72-73-73—290

Shaun Micheel 72-73-76-69—290

Kyle Stanley 71-72-75-72—290

Joe Durant 70-71-77-73—291

Nick O’Hern 74-69-78-70—291

Briny Baird 74-69-71-78—292

Fredrik Jacobson 71-67-74-81—293

Sean O’Hair 73-69-79-73—294

Lucas Glover 72-72-74-78—296

Brian Harman 71-70-74-82—297

Rocco Mediate 73-71-74-79—297

Racing

NASCAR

Saturday at Texas Motor Speedway

Fort Worth, Texas

Lap length: 1.5 miles

(Start position in parentheses)

1. (3) Greg Biffle, Ford, 334 laps, 137.4 rating, 47 points.

2. (10) Jimmie Johnson, Chevrolet, 334, 131.5, 44.

3. (4) Mark Martin, Toyota, 334, 115.7, 41.

4. (34) Jeff Gordon, Chevrolet, 334, 105.8, 41.

5. (2) Matt Kenseth, Ford, 334, 116.5, 40.

6. (1) Martin Truex Jr., Toyota, 334, 114.8, 39.

7. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 334, 96.7, 37.

8. (20) Carl Edwards, Ford, 334, 89.1, 36.

9. (15) Kevin Harvick, Chevrolet, 334, 100.7, 35.

10. (16) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 334, 93.7, 34.

11. (17) Kyle Busch, Toyota, 334, 87.2, 33.

12. (13) Denny Hamlin, Toyota, 334, 86.7, 32.

13. (27) Kurt Busch, Chevrolet, 333, 80, 31.

14. (9) Jamie McMurray, Chevrolet, 333, 88.7, 30.

15. (12) A J Allmendinger, Dodge, 333, 82.9, 29.

16. (25) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 333, 70.4, 28.

17. (18) Clint Bowyer, Toyota, 333, 76.2, 27.

18. (11) Paul Menard, Chevrolet, 333, 76.8, 26.

19. (14) Joey Logano, Toyota, 333, 66.5, 25.

20. (7) Marcos Ambrose, Ford, 333, 95.7, 25.

21. (6) Ryan Newman, Chevrolet, 332, 70.1, 23.

22. (23) Aric Almirola, Ford, 332, 62.1, 22.

23. (26) Regan Smith, Chevrolet, 332, 58.8, 21.

24. (29) Tony Stewart, Chevrolet, 332, 56.7, 20.

25. (22) Casey Mears, Ford, 331, 59.9, 19.

26. (31) David Reutimann, Chevrolet, 331, 51.6, 18.

27. (30) Bobby Labonte, Toyota, 330, 51.5, 17.

28. (19) Trevor Bayne, Ford, 330, 58.2, 0.

29. (24) Jeff Burton, Chevrolet, 330, 63, 15.

30. (28) Landon Cassill, Toyota, 330, 45.7, 14.

31. (35) David Gilliland, Ford, 328, 44.7, 13.

32. (39) Reed Sorenson, Ford, 327, 36, 0.

33. (36) J.J. Yeley, Toyota, 325, 33.9, 11.

34. (42) Tony Raines, Chevrolet, 323, 36, 10.

35. (21) David Ragan, Ford, 313, 47.2, 10.

36. (8) Brad Keselowski, Dodge, 312, 81, 8.

37. (41) Dave Blaney, Chevrolet, vibration, 228, 35.9, 7.

38. (37) Travis Kvapil, Toyota, engine, 114, 41.3, 6.

39. (32) Josh Wise, Ford, vibration, 66, 30.5, 5.

40. (43) Mike Bliss, Toyota, brakes, 38, 29.6, 0.

41. (33) Michael McDowell, Ford, vibration, 36, 33.4, 3.

42. (40) Scott Riggs, Chevrolet, vibration, 25, 27.9, 2.

43. (38) Scott Speed, Ford, overheating, 13, 27.4, 1.

Baseball

American League

East Division

W L Pct GB

Baltimore 5 4 .556 —

Toronto 5 4 .556 —

New York 4 4 .500 .5

Boston 4 5 .444 1

Tampa Bay 4 5 .444 1

Central Division

W L Pct GB

Detroit 6 3 .667 —

Chicago 5 3 .625 .5

Cleveland 4 4 .500 1.5

Kansas City 3 6 .333 3

Minnesota 2 7 .222 4

West Division

W L Pct GB

Texas 8 2 .800 —

Seattle 6 5 .545 2.5

Oakland 4 6 .400 4

Los Angeles 3 5 .375 4

Saturday’s Games

L.A. Angels 7, N.Y. Yankees 1

Texas 6, Minnesota 2

Boston 13, Tampa Bay 5

Baltimore 6, Toronto 4

Chicago White Sox 5, Detroit 1

Cleveland 11, Kansas City 9, 10 innings

Seattle 4, Oakland 0

Sunday’s Games

Toronto 9, Baltimore 2

Boston 6, Tampa Bay 4

Cleveland 13, Kansas City 7

Detroit 5, Chicago White Sox 2

Texas 4, Minnesota 3

Seattle 5, Oakland 3

L.A. Angels at N.Y. Yankees, late

Monday’s Games

Tampa Bay (Shields 1-0) at Boston (Bard 0-1), 10:05 a.m.

Minnesota (Pavano 0-1) at N.Y. Yankees (F.Garcia 0-0), 6:05 p.m.

Baltimore (Arrieta 1-0) at Chicago White Sox (Humber 0-0), 7:10 p.m.

Detroit (Verlander 0-1) at Kansas City (Duffy 1-0), 7:10 p.m.

Oakland (McCarthy 0-1) at L.A. Angels (Weaver 1-0), 9:05 p.m.

Tuesday’s Games

Minnesota at N.Y. Yankees, 6:05 p.m.

Tampa Bay at Toronto, 6:07 p.m.

Texas at Boston, 6:10 p.m.

Baltimore at Chicago White Sox, 7:10 p.m.

Detroit at Kansas City, 7:10 p.m.

Oakland at L.A. Angels, 9:05 p.m.

Cleveland at Seattle, 9:10 p.m.

National League

East Division

W L Pct GB

Washington 7 3 .700 —

New York 6 3 .667 .5

Atlanta 5 4 .556 1.5

Philadelphia 4 5 .444 2.5

Miami 4 6 .400 3

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 7 3 .700 —

Houston 4 5 .444 2.5

Cincinnati 4 6 .400 3

Milwaukee 4 6 .400 3

Pittsburgh 3 6 .333 3.5

Chicago 3 7 .300 4

West Division

W L Pct GB

Los Angeles 9 1 .900 —

Arizona 6 3 .667 2.5

Colorado 4 5 .444 4.5

San Francisco 4 5 .444 4.5

San Diego 2 8 .200 7

Saturday’s Games

St. Louis 5, Chicago Cubs 1

Washington 4, Cincinnati 1

N.Y. Mets 5, Philadelphia 0

Houston 5, Miami 4

Atlanta 2, Milwaukee 1

Colorado 8, Arizona 7

San Francisco 4, Pittsburgh 3

L.A. Dodgers 6, San Diego 1

Sunday’s Games

Miami 5, Houston 4, 11 innings

Cincinnati 8, Washington 5, 11 innings

Atlanta 7, Milwaukee 4

Philadelphia 8, N.Y. Mets 2

St. Louis 10, Chicago Cubs 3

Arizona 5, Colorado 2

Pittsburgh 4, San Francisco 1

L.A. Dodgers 5, San Diego 4

Monday’s Games

Houston (Weiland 0-1) at Washington (Strasburg 1-0), 6:05 p.m.

N.Y. Mets (Gee 0-1) at Atlanta (Hanson 1-1), 6:10 p.m.

San Diego (Luebke 0-1) at Colorado (Guthrie 1-0), 7:40 p.m.

Pittsburgh (Bedard 0-2) at Arizona (J.Saunders 0-0), 8:40 p.m.

Philadelphia (Halladay 2-0) at San Francisco (Lincecum 0-1), 9:15 p.m.

Tuesday’s Games

Houston at Washington, 6:05 p.m.

Chicago Cubs at Miami, 6:10 p.m.

N.Y. Mets at Atlanta, 6:10 p.m.

L.A. Dodgers at Milwaukee, 7:10 p.m.

Cincinnati at St. Louis, 7:15 p.m.

San Diego at Colorado, 7:40 p.m.

Pittsburgh at Arizona, 8:40 p.m.

Philadelphia at San Francisco, 9:15 p.m.

Basketball

NBA standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

x-Boston 36 25 .590 —

Philadelphia 31 28 .525 4

New York 31 29 .517 4.5

New Jersey 22 39 .361 14

Toronto 22 39 .361 14

Southeast Division

W L Pct GB

y-Miami 42 17 .712 —

x-Atlanta 35 25 .583 7.5

x-Orlando 35 25 .583 7.5

Washington 14 46 .233 28.5

Charlotte 7 52 .119 35

Central Division

W L Pct GB

y-Chicago 46 14 .767 —

x-Indiana 38 22 .633 8

Milwaukee 29 31 .483 17

Detroit 22 38 .367 24

Cleveland 20 39 .339 25.5

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

y-San Antonio 42 16 .724 —

Memphis 35 25 .583 8

Dallas 34 27 .557 9.5

Houston 32 28 .533 11

New Orleans 18 42 .300 25

Northwest Division

W L Pct GB

y-Oklahoma City 44 16 .733 —

Denver 33 27 .550 11

Utah 31 30 .508 13.5

Portland 28 33 .459 16.5

Minnesota 25 36 .410 19.5

Pacific Division

W L Pct GB

x-L.A. Lakers 39 22 .639 —

L.A. Clippers 37 23 .617 1.5

Phoenix 31 29 .517 7.5

Golden State 22 37 .373 16

Sacramento 20 41 .328 19

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Saturday’s Games

L.A. Clippers 112, Golden State 104

Cleveland 98, Washington 89

Boston 94, New Jersey 82

Oklahoma City 115, Minnesota 110

Memphis 103, Utah 98

Indiana 105, Milwaukee 99

San Antonio 105, Phoenix 91

Sunday’s Games

Miami 93, New York 85

L.A. Lakers 112, Dallas 108, OT

Sacramento 104, Portland 103

Toronto 102, Atlanta 86

Orlando 100, Cleveland 84

Boston 94, Charlotte 82

Chicago 100, Detroit 94, OT

New Orleans 88, Memphis 75

Denver 101, Houston 86

Monday’s Games

New Orleans at Charlotte, 6 p.m.

Minnesota at Indiana, 6 p.m.

Atlanta at Toronto, 6 p.m.

Philadelphia at Orlando, 6 p.m.

Miami at New Jersey, 6:30 p.m.

Washington at Chicago, 7 p.m.

Denver at Houston, 7 p.m.

Dallas at Utah, 8 p.m.

Portland at Phoenix, 9 p.m.

San Antonio at Golden State, 9:30 p.m.

Oklahoma City at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Tuesday’s Games

Indiana at Philadelphia, 6 p.m.

Cleveland at Detroit, 6:30 p.m.

Memphis at Minnesota, 7 p.m.

Boston at New York, 7 p.m.

San Antonio at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Hockey

NHL

(x-if necessary)

FIRST ROUND

(Best-of-7)

Wednesday, April 11

Philadelphia 4, Pittsburgh 3, OT

Nashville 3, Detroit 2

Los Angeles 4, Vancouver 2

Thursday, April 12

NY Rangers 4, Ottawa 2

San Jose 3, St. Louis 2, 2OT

Boston 1, Washington 0, OT

Phoenix 3, Chicago 2, OT

Friday, April 13

New Jersey 3, Florida 2

Philadelphia 8, Pittsburgh 5

Detroit 3, Nashville 2

Los Angeles 4, Vancouver 2, Los Angeles leads series 2-0

Saturday, April 14

Washington 2, Boston 1, 2OT, series tied 1-1

Ottawa 3, NY Rangers 2, OT, series tied 1-1

St. Louis 3, San Jose 0, series tied 1-1

Chicago 4, Phoenix 3, OT, series tied 1-1

Sunday, April 15

Nashville 3, Detroit 2, Nashville leads series 2-1

Philadelphia 8, Pittsburgh 4, Philadelphia leads series 3-0

Florida 4, New Jersey 2, series tied 1-1

Vancouver at Los Angeles, late

Monday, April 16

NY Rangers at Ottawa, 6:30 p.m.

Boston at Washington, 6:30 p.m.

St. Louis at San Jose, 9 p.m.

Tuesday, April 17

Florida at New Jersey, 6 p.m.

Nashville at Detroit, 6:30 p.m.

Phoenix at Chicago, 8 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX_Selected the contracts of OF Jason Repko and INF Nate Spears from Pawtucket (IL). Optioned OF Che-suan Lin to Pawtucket. Designated RHP Michael Bowden and C Luis Exposito for assignment.

KANSAS CITY ROYALS_Recalled RHP Louis Coleman from Omaha (PCL). Optioned OF Jarrod Dyson to Omaha.

LOS ANGELES ANGELS_Activated RHP Jerome Williams from the 15-day DL. Optioned LHP Brad Mills to Salt Lake (PCL).

National League

COLORADO ROCKIES_Recalled LHP Drew Pomeranz from Colorado Springs (PCL). Optioned INF-C Jordan Pacheco to Colorado Springs.

BASKETBALL

National Basketball Association

CLEVELAND CAVALIERS_Assigned F Luke Harangody to Canton (NBADL).

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement