Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

AREA TRACK AND FIELD: Huber wins four events as S-M boys finish second

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

LONG PRAIRIE — Staples-Motley’s Brian Huber won four events to help the Staples-Motley Cardinals to second place in Tuesday’s Long Prairie-Grey Eagle Invite.

Advertisement
Advertisement

Huber won the 100 dash at 11.67, the 200 dash at 22.92, the high jump at 6-3 and the long jump at 21-5.75.

The Cardinals’ Xavier Olson won the 110 hurdles (16.91) and Brandon Sterriker won the pole vault (12-6).

S-M’s Zach Borders was runner-up in the 110 hurdles (16.93) and in the 300 hurdles (43.38).

Third places were turned in by the Cardinals’ Mike Beach in the discus (115-9) and by the 4x200 relay of Joaquin Brito, Justin Ziegler, Borders and Sterriker (1:37.96).

Wadena-Deer Creek’s Logan Meyer won the shot put with a toss of 50 feet and was second in the discus (126-9.5).

In the girls meet, S-M’s Jaelin Beachy won the 300 hurdles (47.98) and finished second in the 100 hurdles (15.74) and the long jump (15-7.25).

W-DC’s Keiann Steward was second in the 100 dash (13.70) and third in the 200 dash (28.01). Teammate Emma Schmitz was second in the 1600 run (5:48.49), and W-DC’s Autumn Jahnke was second in pole vault (7-6).

Boys team scores: 1-Albany 125.75, 2-Staples-Motley 120, 3-Browerville 106.58, 4-Sauk Centre 86.83, 5-New London-Spicer 71.50, 6-Long Prairie-Grey Eagle 53.25, 7-Holdingford 47.33, 9-Wadena-Deer Creek 27.25, 10-Upsala/Swanville 10, 11-Parkers Prairie 5, 12-Eagle Valley 2

Girls team scores: 1-Long Prairie-Grey Eagle 125, 2-Albany and Osakis 103, 4-Sauk Centre 97, 5-Holdingford 61, 6-New London-Spicer 55.50, 7-Staples-Motley 46, 8-Wadena-Deer Creek 38.50, 9-Upsala/Swanville 29, 10-Browerville 22, 11-Eagle Valley 8, 12-Parkers Prairie 5

Next: S-M in Valley Plains Meet at Hawley 4:30 p.m. Thursday.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness