21-year-old Backus woman killed in crash in Pine River

Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area Track and field: Pierz boys third at Holdingford

Email

HOLDINGFORD — The Pierz Pioneers boys took third place and the girls fifth as they competed in the Blascziek Invitational Friday.

Taking No. 1 spots for Pierz were Kyle Becker in the 1600-meter run, Caleb Janson in the high jump, Tyler Millner in the long jump and Cassie Stangl in the pole vault.

Advertisement

Boys’ team scores: 1-Rocori 199.666, 2-Sauk Rapids-Rice 161, 3-Pierz 116.333, 4-St.Cloud App 103, 5-Holdingford 88, 6-St.Cloud Christian 6

110 hurdles: 1-B.Overman (R) 16.39, 10-Nate Huffman (P) 21.42

300 hurdles: 1-J.Lynch (SRR) 41.39, 3-Tyler Millner (P) 44.61

100 dash: 1-M.Huberty (SRR) 11.59, 7-Preston Weber (P) 12.23

200 dash: 1-D.Alexander (SCA) 23.32, 5-Tyler Millner (P) 24.57

400 dash: 1-J.Huber (R) 52.53, 12-Daniel Tautges (P) 59.61

800 run: 1-B.Davidson (H) 2:09.44, 9-Nathan Tomala (P) 2:21.48

1600 run: 1-Kyle Becker (P) 4:53.19, 6-Alex Julich (P) 5:11.33

3200 run: 1-E. Janssen (R) 10:31.79, 3-Kyle Becker (P) 10:58.76

4x100 relay: 1-Sauk Rapids-Rice 44.77, 2-St.Cloud App 45.89, 3-Pierz 48.4, 5-Rocori 48.64, 6-Holdingford 49.09,

4x200 relay: 1-Pierz 1:39.04, 2-Sauk Rapids-Rice 1:39.63, 3-Holdingford 1:39.96, 4-Rocori 1:39.40

4x400 relay: 1-Rocori 3:39.45, 3-Pierz 3:46.27, 4-Holdingford 3:46.29, 5-Sauk Rapids-Rice 3:48.78, 7-St.Cloud App 4:00.35

4x800 relay: 1-Rocori 9:13.91, 2-Sauk Rapids-Rice 9:24.92, 3-Holdingford 9:35.14, 4-St.Cloud App 9:52.69

Shot put: 1-C.Heinen (R) 43-0, 5-Dustin Waytashek (P) 38-10

Discus: 1-J.Heinen (R) 129-9.5, 15-Daniel Poegel (P) 90-3

Long jump: 1-Tyler Millner (P) 19-7, 2-Michael Marshik (P) 18-11.5, 3-Preston Weber (P) 18-10

Triple jump: 1-Z.Haffner (SRR) 43-2, 3-M Marshik (P) 39-1.50

High jump: 1-Caleb Janson (P) 5-10

Pole vault: 1-M.Fleck (SRR) 11-06.00, 9-Travis Kaspar (P) 7-0

Girls’ team scores: 1-Rocori 165, 2-Sauk Rapids-Rice 132, 3-St.Cloud App 127, 4-Holdingford 126, 5-Pierz 98, 6-St.Cloud Christian 25

100 hurdles: 1-T.Lister (SCA) 17.55, 3-Alyssa Boser (P) 18.24

300 hurdles: 1-E.Rapp (R) 49.68, 8-Alyssa Boser (P) 54.93

100 dash: 1-P.Frantti (R) 13.93, 8-Cassie Stangl (P) 14.28

200 dash: 1-P.Frantti (R) 28.10, 8-Bridget Bednar (P) 29.93

400 dash: 1-K.Lindell (R) 62.75, 11-Macy Hennan (P) 70.00

800 run: 1-S.Sunstrom (SRR) 2:28.76, 5-Tracy Wimmer (P) 2:40.59

1600 run: 1-S.Sunstrom 5:26.30, 3-Tracy Wimmer (P) 5:50.22

3200 run: 1-A. Ruprecht (H) 12:01.86, 7-Mariah Hoheisel (P) 13:17.73

4x100 relay: 1-Rocori 52.34, 2-St.Cloud App 53.68, 3-Holdingford 55.99, 4-Pierz 56.56, 5-Sauk Rapids-Rice 58.65,

4x200 relay: 1-Sauk Rapids-Rice 1:56.78, 2-Rocori 1:57.44, 3-Pierz 2:00.63, 4-St.Cloud App 2:02.84

4x400 relay: 1-Sauk Rapids-Rice 4:25.82, 2-Holdingford 4:31.91, 3-St.Cloud App 4:35.81, 4-Rocori 4:41.46, 5-Pierz 4:41.76

4x800 relay: 1-Holdingford 10:46.81, 2-Pierz 11:20.77, 3-St.Cloud App 11:29.71, 4-Sauk Rapids-Rice 11:33.61

Shot put: 1-C.Gerads (H) 34-5, 2-Alyssa Boser (P) 32-0

Discus: 1-C.Gerads (H) 101-10, 5-Lindsay Monson (P) 92-1

Long jump: 1-K.Lindell (R) 15-2 4-Gabriella Kroska (P) 14-6.5

Triple jump: 1-L.Lommel (SCA) 33-3, 8-Tarynn Kaspar (P) 28-6

High jump: 1-K.Lindell (R) 5-0, 2-Bridget Bednar (P) 5-0

Pole vault: 1-Cassie Stangl (P) 9-0

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness