Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area Track and field: Pierz boys third at Holdingford

Email News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

HOLDINGFORD — The Pierz Pioneers boys took third place and the girls fifth as they competed in the Blascziek Invitational Friday.

Taking No. 1 spots for Pierz were Kyle Becker in the 1600-meter run, Caleb Janson in the high jump, Tyler Millner in the long jump and Cassie Stangl in the pole vault.

Advertisement
Advertisement

Boys’ team scores: 1-Rocori 199.666, 2-Sauk Rapids-Rice 161, 3-Pierz 116.333, 4-St.Cloud App 103, 5-Holdingford 88, 6-St.Cloud Christian 6

110 hurdles: 1-B.Overman (R) 16.39, 10-Nate Huffman (P) 21.42

300 hurdles: 1-J.Lynch (SRR) 41.39, 3-Tyler Millner (P) 44.61

100 dash: 1-M.Huberty (SRR) 11.59, 7-Preston Weber (P) 12.23

200 dash: 1-D.Alexander (SCA) 23.32, 5-Tyler Millner (P) 24.57

400 dash: 1-J.Huber (R) 52.53, 12-Daniel Tautges (P) 59.61

800 run: 1-B.Davidson (H) 2:09.44, 9-Nathan Tomala (P) 2:21.48

1600 run: 1-Kyle Becker (P) 4:53.19, 6-Alex Julich (P) 5:11.33

3200 run: 1-E. Janssen (R) 10:31.79, 3-Kyle Becker (P) 10:58.76

4x100 relay: 1-Sauk Rapids-Rice 44.77, 2-St.Cloud App 45.89, 3-Pierz 48.4, 5-Rocori 48.64, 6-Holdingford 49.09,

4x200 relay: 1-Pierz 1:39.04, 2-Sauk Rapids-Rice 1:39.63, 3-Holdingford 1:39.96, 4-Rocori 1:39.40

4x400 relay: 1-Rocori 3:39.45, 3-Pierz 3:46.27, 4-Holdingford 3:46.29, 5-Sauk Rapids-Rice 3:48.78, 7-St.Cloud App 4:00.35

4x800 relay: 1-Rocori 9:13.91, 2-Sauk Rapids-Rice 9:24.92, 3-Holdingford 9:35.14, 4-St.Cloud App 9:52.69

Shot put: 1-C.Heinen (R) 43-0, 5-Dustin Waytashek (P) 38-10

Discus: 1-J.Heinen (R) 129-9.5, 15-Daniel Poegel (P) 90-3

Long jump: 1-Tyler Millner (P) 19-7, 2-Michael Marshik (P) 18-11.5, 3-Preston Weber (P) 18-10

Triple jump: 1-Z.Haffner (SRR) 43-2, 3-M Marshik (P) 39-1.50

High jump: 1-Caleb Janson (P) 5-10

Pole vault: 1-M.Fleck (SRR) 11-06.00, 9-Travis Kaspar (P) 7-0

Girls’ team scores: 1-Rocori 165, 2-Sauk Rapids-Rice 132, 3-St.Cloud App 127, 4-Holdingford 126, 5-Pierz 98, 6-St.Cloud Christian 25

100 hurdles: 1-T.Lister (SCA) 17.55, 3-Alyssa Boser (P) 18.24

300 hurdles: 1-E.Rapp (R) 49.68, 8-Alyssa Boser (P) 54.93

100 dash: 1-P.Frantti (R) 13.93, 8-Cassie Stangl (P) 14.28

200 dash: 1-P.Frantti (R) 28.10, 8-Bridget Bednar (P) 29.93

400 dash: 1-K.Lindell (R) 62.75, 11-Macy Hennan (P) 70.00

800 run: 1-S.Sunstrom (SRR) 2:28.76, 5-Tracy Wimmer (P) 2:40.59

1600 run: 1-S.Sunstrom 5:26.30, 3-Tracy Wimmer (P) 5:50.22

3200 run: 1-A. Ruprecht (H) 12:01.86, 7-Mariah Hoheisel (P) 13:17.73

4x100 relay: 1-Rocori 52.34, 2-St.Cloud App 53.68, 3-Holdingford 55.99, 4-Pierz 56.56, 5-Sauk Rapids-Rice 58.65,

4x200 relay: 1-Sauk Rapids-Rice 1:56.78, 2-Rocori 1:57.44, 3-Pierz 2:00.63, 4-St.Cloud App 2:02.84

4x400 relay: 1-Sauk Rapids-Rice 4:25.82, 2-Holdingford 4:31.91, 3-St.Cloud App 4:35.81, 4-Rocori 4:41.46, 5-Pierz 4:41.76

4x800 relay: 1-Holdingford 10:46.81, 2-Pierz 11:20.77, 3-St.Cloud App 11:29.71, 4-Sauk Rapids-Rice 11:33.61

Shot put: 1-C.Gerads (H) 34-5, 2-Alyssa Boser (P) 32-0

Discus: 1-C.Gerads (H) 101-10, 5-Lindsay Monson (P) 92-1

Long jump: 1-K.Lindell (R) 15-2 4-Gabriella Kroska (P) 14-6.5

Triple jump: 1-L.Lommel (SCA) 33-3, 8-Tarynn Kaspar (P) 28-6

High jump: 1-K.Lindell (R) 5-0, 2-Bridget Bednar (P) 5-0

Pole vault: 1-Cassie Stangl (P) 9-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness