Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

GIRLS TRACK AND FIELD: Sprint medley relay sets school, meet record

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd Dispatch
customer support
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Sprint medley team sets BHS, meet records

Advertisement
Advertisement

WAYZATA — Brainerd’s 800 sprint medley relay broke a 30-year-old school record and set a meet record in racing to first place Saturday at the Wayzata Relays.

The 800 team of Shelby Zimmerman, Courtney Ryan, Hannah Lundstrom and Allison Kosobud turned in a time of 1:52.73.

The 1600 sprint medley relay of Ryan, Lundstrom, Jenna Degen and Kosobud also won its event at 4:22.59 as Brainerd finished fourth.

Chloe Miller turned in a runner-up and honor roll performance (top 15 in school history) in the 100 hurdles with a time of 16.01.

Girls’ team scores: 1-Minnetonka 154.50, 2-Wayzata 122, 3-Chanhassen 75.50, 4-Brainerd 53, 5-Roseville 52.50, 6-Willmar 45.50, 7-Osseo and Chaska 37

100 hurdles: 1-Reilly Johnson (W) 16.0, 2-Chloe Miller (B) 16.01

300 hurdles: cancelled by lightning

100 dash: 1-Rose Jackson (W) 12.54

200 dash: cancelled by lightning

400 dash: 1-Shelby Lyn Schneid (W) 1:01.04, 13-Chloe Smith (B) 1:05.64, 18-Laura Boran (B) 1:09.04, 20-Claire Lepage (B) 1:10.57

800 run: 1-Lucille Hoelscher (M) 2:23.08, 5-Sarah Yeh (B) 2:26.76, 17-Maya Hermerding (B) 2:52.73

1600 run: 1-Samantha Nielsen (R) 5:08.66, 18-Amy Southard (B) 5:55.18, 21-Cassidy Pelkey (B) 6:19.60

3200 run: cancelled by lightning

4x100 relay: 1-Chanhasssen 50.41, 4-Brainerd (Shelby Zimmerman, Hannah Lundstrom, Courtney Ryan, Taylor Cadwell) 53.21

4x200 relay: 1-Osseo 1:46.70, 6-Brainerd (Abby Clanton, Jenna Degen, Rachel Ford, Madeline Waters) 1:52.93

4x800 relay: 1-Minnetonka 9:41.49, 7-Brainerd (Lydia Herath, Abbrielle Selisker, Southard, Yeh) 10:31.15

800 sprint medley relay: 1-Brainerd (Zimmerman, Ryan, Lundstrom, Allison Kosobud) 1:52.73

1600 sprint medley relay: 1-Brainerd (Ryan, Lundstrom, Degen, Kosobud) 4:22.59

High jump: 1-Isabell Kraus (M) 4-10, 3-Katy Johnson (B) and Kayli Skinner (B) 4-8, 17-Olivia Klinger (B) 4-4

Pole vault: 1-Anna Benke (M) 11-0, 8-Ryan 7-0

Long jump: 1-Jackson (W) 17-0.75, 12-Degen 14-9, 13-Waters 14-7.75, 20-Miller 12-5.5

Triple jump: 1-Mia Barron (M) 34-10.50, 8-Katy Johnson (B) 30-8.25, 9-Lepage 30-4.50, 13, Degen 29-8.50

Shot put: 1-Kayla Zimmerman (W) 36-6, 14-Mari-Beth Thayer (B) 28-3.25, 16-Katylyn Tautges (B) 28-0.5, 18-Shea Sheflo (B) 26-6.5

Discus: 1-Katy Pascale (R) 94-5, 11-Meg Foster (B) 75-2, 16-Sheflo 66-3

Next: Brainerd in Section 8-3A True Team meet 1 p.m. Thursday at Sauk Rapids.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness