Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

AREA BOYS GOLF: Forsberg tops area golfers at Bemidji Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Brainerd, 56401

Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

BEMIDJI — Nick Forsberg of Staples-Motley shot a 72 to lead area golfers at the Bemidji Invite on Monday.

Trent Hagenson was next with an 80, Michael Strain added an 81 and Andrew Israelson 82 for the Cardinals, who were third.

Advertisement
Advertisement

Nevin Greer led the Pequot Lakes Patriots with an 83. Alex Goerges and Brad Boldt each shot an 85 and Cole Bliss 88 for seventh-place Pequot.

Team scores: 1-Moorhead 310, 2-Roseau, 3-Staples-Motley 315, 3-Detroit Lakes 315, 5-Bemidji Blue 327, 6-East Grand Forks 339, 7-Pequot Lakes 341, 8-Bemidji White 342, 9-Warroad 346, 10-Thief River Falls 348, 11-Crookston 353, 12-Fosston 359, 13-Walker-Hackensack-Akely 367, 14-8A Team 370. 15-Warren-Albardo-Oslo 373, 16-Lake of the Woods 379, 17-Blackduck 463.

Pequot Lakes results: Nevin Greer 83, Alex Goerges 85, Brad Boldt 85, Cole Bliss 88, Nic Olmscheid 91, Kevin Beltz 93.

Staples-Motley results: Nick Forsberg 72, Trent Hagenson 80, Michael Strain 81, Andrew Israelson 82, Dakota Waverek 83, Mitch Hagenson 85.

Next: Pequot Lakes, Staples-Motley in C-I Invitational at Ruttger’s 3 p.m. Wednesday.

Thompson leads Aitkin

DEERWOOD — Kyle Thompson shot a 43 to lead Aitkin to a 188-198 victory over Rush City in a Great River Conference dual meet at Cuyuna Country Club on Monday.

Tom Petersen and Nick Blachette each finished with 48s, and Sam Hanson shot 49 for the Gobblers.

Team scores: 1-Aitkin 188, 2-Rush City 198

Individual medalist: Dylan Sessenden (RC) 41

Aitkin results: Kyle Thompson 43, Tom Petersen 48, Nick Blanchette 48, Sam Hanson 49, Will Petersen 50, Jack Braton 64

Next: Crosby-Ironton vs. Aitkin at Cuyuna Country Club 4 p.m. Tuesday.

Flyers finish third

PRINCETON — Jon Brill’s 79 was good for fourth place and the Little Falls Flyers finished third in a Granite Ridge Conference meet Monday at Spring Brook Golf Course.

The Flyers’ Kyler Erdman and Reed Hines tied for sixth with 82s.

Team scores: 1-Zimmerman 327, 2-St. Cloud Cathedral 328, 3-Little Falls 334, 4-Milaca 349, 5-Princeton 356, 6-Foley 370, 7-Mora 381

Individual medalist: Tommy Hannan (Z) and Peter Spethmann 75s

Little Falls results: Jon Brill 79, Kyler Erdman 82, Reed Hines 82, Landon Atkinson 91, Andrew Nooter 92, Nathan Hoffman 99

Next: Little Falls in Granite Ridge Conference meet at Milaca 4 p.m. Thursday.

Rangers finish 13th

VIRGINIA — James Cragun carded an 87 as Crosby-Ironton finished 13th with a score of 365 Monday at Virginia’s Wilderness Invitational.

Ko Uebara fired a 90, and Andy Sorben turned in a 93 for the Rangers.

Hermantown edged Virginia in a playoff hole after the teams tied at 319 at the end of 18 holes.

Team scores: 1- Hermantown 319 (Playoff) 2-Virginia 319, 3-Grand Rapids 325, 4-Cloquet 332, 4-Superior 332, 6-Duluth-Denfeld 343, 7-Dryden-Ontario 345, 8-Hibbing 347, 9-Eveleth-Gilbert 352, 10-International Falls 353, 10-Duluth-East 353, 12-Fairmont 364, 13-Crosby-Ironton 365, 14-North East Range 366, 15-Greenway 379, 15-Duluth Marshall 379, 16-Mesabi East 381, 17-Ely 396, 18-Northwoods 418, 19-Two-Harbors 427, 20-Wrenshall 473.

Crosby-Ironton results: James Cragun 87, Ko Uebara 90, Andy Sorben 93, Gage Hartman 95, Tom Burgstaler 99, Matt Donavan 104.

Next: C-I vs. Aitkin at Cuyuna Country Club 4 p.m. Tuesday.

Pioneers place 13th

ANNANDALE — Dustin Herold and Kyle Fuhrman each turned in a 94 to lead Pierz to 13th place with a score of 391 Monday at the Annandale Invite.

Cameron Sunmark of Litchfield and Matt Rachey of Waconia earned medalist honors by carding 72s.

Team scores: 1-Lichtfield 300, 2-Waconia 321, 3-Delano 331, 4-Becker 338, 5-Mound-Westonka 340, 6-St. Michaels-Albertville 344, 7-Dassel-Cokato 348, 7-Annandale Red 348, 9-Monticello 350, 10-Big Lake 352, 11-Rockford 362, 12-Glencoe-Silver Lake 371, 13-Pierz 391, 14-Kimball-Eden Valley-Watkins 405, 15-Maple Lake 411, 15-Annandale Black 411

Individual medalist: Cameron Sundmark (LICH), Matt Rachey (WAC) 72.

Pierz results: Dustin Herold 94, Kyle Fuhrman 94 Evan Woitalla 101, Michael Meyer 102, Matt Athman 103, Ethan Lochner 123.

Next: Pierz in Central Minnesota Conference meet at Brooten 1 p.m. Friday.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness