Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

AREA TRACK AND FIELD: Wolverines win three events

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Brainerd, 56401

Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

FRAZEE — Logan Meyer won the shot put and Emma Schmitz took the 1600 run as the Wadena-Deer Creek boys finished ninth and the Wolverine girls were seventh in Thursday’s Frazee Invite.

Advertisement
Advertisement

Kathryn VanDenheuval tied for the high jump win, and W-DC’s Keiann Steward took third and fifth in the 100 and 200 dashes, respectively.

Boys’ team scores: 1-Ottertail Central 154.50, 9-Wadena Deer Creek 20, 10-Bertha-Hewitt-Verndale 2.

110 hurdles: 1-Alex Ukkelberg (OC) 16.32.

300 hurdles: 1-Isaac Goedtke (B) 42.24.

100 dash: 1-Ryan Johnson (UN) 11.97.

200 dash: 1-Tyler Zeigler (F) 24.90.

400 dash: 1-DJ Cline (OC) 50.48.

800 run: 1-Cline 2:05.48.

1600 run: 1-Luke Hemmelspach (OC) 4:49.13, 6-Will Eliason (WDC) 5:13.53.

3200 run: 1-Jordan Thielen (DL) 10:35.94.

4x100 relay: 1-Dilworth-Glyndon-Felton 47.12.

4x200 relay: 1-Dilworth-Glyndon-Felton 1:36.82.

4x400 relay: 1-Ottertail Central 3:32.76, 4-Wadena-Deer Creek 3:48.87.

4x800 relay: 1-Dilworth-Glyndon-Felton 8:32.25, 4-Wadena-Deer Creek 9:09.51.

Shot put: 1-Logan Meyer (WDC) 51-4.5.

Discus: 1-Steffan Stroh (OC) 155-9.

Long jump: 1-VanErp 21-2.

Triple jump: 1-Petric VanErp (OC) 42-4.

High jump: 1-Ukkelberg 5-10.

Pole vault: 1-Goedtke 12-0.

Girls’ team scores: 1-Dilworth-Glyndon-Felton 191, 7-Wadena-Deer Creek 26, 10-Bertha-Hewitt-Verndale 16.

100 hurdles: 1-Samantha VanErp (OC) 17.26.

300 hurdles: 1-Kristy Koljonen (NYM) 51.08.

100 dash: 1-Jasmine Nelson (DG) 13.03, 3-Keiann Steward (WDC) 13.26.

200 dash: 1-Nelson 27.31, 5-Steward 28.19.

400 dash: 1-Lydia Rutten (NYM) 1:01.01.

800 run: 1-Samantha Foltz (DL) 2:36.01.

1600 run: 1-Emma Schmitz (WDC) 5:47.66.

3200 run: 1-Meghan Breid (DGF) 13:29.43.

4x100 relay: 1-Ottertail Central 53.25.

4x200 relay: 1-Ottertail Central 1:56.91.

4x400 relay: 1-Dilworth-Glyndon-Felton 4:28.07.

4x800 relay: 1-Hawley/Ulen-Hitterdal 11:01.18, 4-Wadena Deer Creek 11:08.17.

Shot put: 1-Mandy Mercil (DGF) 35-8.5.

Discus: 1-Bailey Meyer (PER) 121-9.

Long jump: 1-VanErp 16-7.

Triple jump: 1-VanErp 33-0.

High jump: 1-Emily Frink (DGF) 4-10, Kathryn VanDenheuval (WDC) 4-10.

Pole vault: 1-Mercil 9-0.

Next: Wadena-Deer Creek hosts Mid-State Conference meet 4 p.m. Tuesday; Bertha-Hewitt/Verndale in Park Region Conference meet at Sebeka 4 p.m. Thursday.

Advertisement
Advertisement
Advertisement