Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Lakes Country Triathlon Results

Email News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Whipple Beach, Baxter

Aug. 26

One-half mile swim

17.3-mile bike

3.90-mile run

Advertisement
Advertisement

OVERALL

1, Brett Lovaas, Minnetonka, 1:15:43

2, Mike Waataja, Libertyville, IL, 1:17:47

3, Luke Nelson, Ramsey, 1:19:07

4, Steven Hohenstein, Duluth, 1:19:53

5, David Lewis, Nevis, 1:20:32

6, Tyler Hecht, Somerset, WI, 1:23:39

7, Brian Holthus, Vadnais Heights, 1:23:56

8, Kirk Vesterstein, Duluth, 1:24:00

9, David Knack, Prior Lake, 1:24:32

10, Samuel Thillen, Minneapolis, 1:24:33

11, Gerrit Garberich, Brainerd, 1:24:33

12, Scott Ransom, Golden Valley, 1:25:06

13, Jeremy Rondorf, Andover, 1:25:34

14, Matthew Radniecki, Baxter, 1:25:47

15, Scott Beesley, St. Paul, 1:26:07

16, Neil King Nevis, 1:26:18

17, Travis Miller, Nisswa, 1:26:23

18, Peter Manstrom, Bismarck, ND, 1:26:29

19, Tim Sykes, Fertile, 1:26:58

20, Matthew Backmann, Park Rapids, 1:27:00

21, Michael McConkey, Baxter, 1:27:10

22, Chad Lemke, Sartell, 1:27:12

23, Tyler Gehrmann, Plymouth, 1:27:21

24, Christel Kippenhan, Bemidji, 1:27:26

25, Sara Sampsell-Jones, Minneapolis, 1:27:40

26, Julia Lyng, Burnsville, 1:27:52

27, Jeremy Frank, Cold Spring, 1:28:18

28, Sawra Maurer, Rochester, 1:28:25

29, Dusty Hough, Barnesville, 1:28:26

30, Jeremy Manstrom, Bismarck, ND, 1:28:40

31, Dave Thomes, Crosby, 1:28:51

32, Eric Showers, Minnetonka, 1:28:59

33, Jason Neumann, St. Cloud, 1:28:59

34, Paul Bergren, Plymouth, 1:29:45

35, Justin Hoefer, Crosby, 1:29:52

36, Dennis Ellingson, Courtland, 1:29:56

37, Jesse Bergman, Minneapolis, 1:29:57

38, Jena Ogsotn, Duluth, 1:30:03

39, Sarah Foley, Cologne, 1:30:11

40, Sara Carlson, Pillager, 1:30:12

41, Chad Larson, Hawley, 1:30:24

42, Lee Brown, Maple, WI, 1:30:26

43, Skip Fitting, Buffalo,`1:30:38

44, Dena Storm, Pillager, 1:30:40

45, Dave Rahrman, Breezy Point, 1:30:46

46, Jody Mullet, Chaska, 1:31:33

47, Dana Cirks, Moorhead, 1:31:52

48, Ryan Stoneburner, Paynesville, 1:32:10

49, Andy Whiteman, Nisswa, 1:32:43

50, Matthew Black, Saint Cloud, 1:33:01

51, Carl Schirmer, Brainerd, 1:33:02

52, David Hawkinson, Fargo, ND, 1:33:17

53, Mike Hoyhtya, Blaine, 1:33:21

54, Robert Mrozek, Paynesville, 1:33:23

55, Eric Fotsch, Minneapolis, 1:33:24

56, Jane Koch, Burnsville, 1:33:51

57, Darrel Henry, Murdock, 1:33:59

58, Ted Sampsell-Jones, Minneapolis, 1:34:13

59, Ryan Fausch, East Gull Lake, 1:34:17

60, Anton Knack, Prior Lake, 1:34:29

61, Deb Hess, St. Paul, 1:34:32

62, Dan Toelle, Fargo, ND, 1:34:38

63, Michelle Rose, Chanhassen, 1:34:40

64, Mark Olson, Enderlin, ND, 1:34:48

65, Michael Roach, Randall, 1:34:49

66, Josh Duda, Pillager, 1:34:59

67, Mark Studebaker, Mound, 1:35:10

68, Mike Svir, Baxter, 1:35:38

69, Jedidiah Smith, Brainerd, 1:35:48

70, Scott Maus, Watertown, 1:35:50

71, Douglas Larsen, Cold Spring, 1:35:59

72, Hans Anderson, Proctor, 1:36:03

73, Bronwyn Cole, Minneapolis, 1:36:21

74, Larry Bethel, Fergus Falls, 1:36:35

75, Trent Schmidgall, Little Falls, 1:36:54

76, Jeff McCulloch, Breezy Point, 1:36:59

77, Dawn Prinsen, Minneapolis, 1:37:01

78, Louise Bilek, Minneapolis, 1:37:02

79, Randall Henkemeyer, Lakeville, 1:37:10

80, Tim Ruff, Savage, 1:37:12

81, Amy Miller, Fargo, ND, 1:37:30

82, Tom Stoneburner, Moorhead, 1:37:35

83, Mata Agre, Corcoran, 1:37:40

84, Nathan Augustine, Brainerd, 1:37:48

85, Shawn Roberts, Crosby, 1:38:04

86, Naoise Koster, 1:39:11

87, Mike Borneke, Eagle Lake, 1:39:13

88, Mike Abel, St. Cloud, 1:39:14

89, Margaret Nigg, Minneapolis, 1:39:21

90, Teresa Lund, Brainerd, 1:39:38

91, Casey Kramer, Columbia, 1:40:06

92, Sheila Eldred, Minneapolis, 1:40:11

93, Mark Hagen, Fargo, ND, 1:40:42

94, Christopher Cote, Nisswa, 1:40:55

95, Alex Johannes, Clearwater, 1:41:41

96, Jennifer Zenzen, Avon, 1:41:54

97, Paige Benson, Duluth, 1:41:56

98, Eric Opheim, Walker, 1:42:29

99, Tom Turner, Jackson, 1:42:39

100, Andrew McNamara, Minneapolis, 1:42:54

101, Michael Hofstad, Golden Valley, 1:43:02

102, Theresa Bergren, Chanhassen, 1:43:07

103, Stephanie Etterman, East Gull Lake, 1:43:10

104, Sasha Bergsagel, Fargo, ND, 1:43:10

105, Bob Irvine, Nisswa, 1:43:17

106, B Barrett, Coon Rapids, 1:43:56

107, Patty Wallace, Baxter, 1:44:04

108, Robert Gregory, Rochester, 1:44:05

109, Laurie Smith Merrifield, 1:44:22

110, Brad Spry, Walker, 1:44:22

111, Mark Rauschenfels, Duluth, 1:44:29

112, Kari Whitlock, Baxter, 1:44:36

113, Bill Whiteman, Nisswa, 1:44:44

114, Kaitlyn Jensen, Pierz, 1:44:56

115, Bryce Swenson, Alexandria, 1:45:13

116, Kim Larson, Nisswa, 1:45:16

117, Brent Lorenz, Fargo, ND, 1:45:28

118, Bob Kramer, Grand Forks, ND, 1:45:33

119, Chad Adams, Albert Lea, 1:45:55

120, Samantha Smith, Brainerd, 1:45:58

121, Jenny Gunsbury, Nisswa, 1:46:28

122, Jamie Whiteman, Brainerd, 1:46:28

123, Jeff Cross, Alexandria, 1:46:38

124, Leah Brueggeman, Hitterdal, 1:46:38

125, Darwin Meints, Moorhead, 1:46:42

126, Anita Henderson, Detroit Lakes, 1:46:47

127, Jacquelyn Bacigalupi, Baxter, 1:47:07

128, Kathryn Ferguson, Duluth, 1:47:15

129, Thomas Herman, Edina, 1:47:18

130, Heidi Hagen, Brainerd, 1:47:43

131, Preston Dahl, Hatton, ND, 1:48:02

132, Allen Hanson, Blue Earth, 1:48:31

133, Paul Manecke, East Gull Lake, 1:48:59

134, Naomi Hensrud, West Fargo, ND, 1:49:02

135, Tory Nygren, Apple Valley, 1:49:07

136, Meredith Jurek, Minneapolis, 1:49:20

137, Lynn Nelson, Minneapolis, 1:49:34

138, Christine Grotjohn, Hopkins, 1:49:46

139, Deb Roberts, Nisswa, 1:49:47

140, Lindsay Lindner, Baxter, 1:49:50

141, Bonnie Fines, Saint Cloud, 1:49:58

142, Matts Moore, Minneapolis, 1:50:00

143, Joni Hamson, Cushing, 1:50:17

144, Chad Millam, Big Lake, 1:51:11

145, Steve Erickson, Baxter, 1:51:14

146, Kassy Peterson, Blaine, 1:51:27

147, Raquel Reetz, Brainerd, 1:52:04

148, Slavomir Tkac, Minneapolis, 1:52:26

149, Brett Klein, Jordan, 1:52:51

150, Tim Hamilton, Mtka, 1:53:01

151, Emma Whiteman, Nisswa, 1:53:16

152, Kristin Terrell, Prior Lake, 1:53:22

153, Patrick Gengler, Lake Crystal, 1:53:31

154, John Zender, Crosby, 1:54:11

155, Heather Sterner, Minnetonka, 1:54:13

156, Abby Hays, Shoreview, 1:54:16

157, Erik Hjelm, Andover, 1:54:25

158, Jen Munson, Annandale, 1:54:30

159, Nathan Hansen, Eden Prairie, 1:54:45

160, Jennifer Piepgras, Foreston, 1:54:50

161, Tiffany Etterman, East Gull Lake, 1:55:14

162, Sheila Miller, Baxter, 1:55:28

163, Tim Schoonhoven, Alexandria, 1:55:36

164, Stacia Francis, Minneapolis, 1:56:04

165, Melissa Nash, Nisswa, 1:56:10

166, Kyla Hastings, Dilworth, 1:56:38

167, Jessie Pederson Fosston, 1:57:16

168, Douglas Francis, Baxter, 1:57:48

169, Maria Zimmerman, Becker, 1:57:56

170, Jane Ostlie, Mayville, ND, 1:58:07

171, Callie Berg, Sioux Falls, SD, 1:58:08

172, Denise Sundquist, Brainerd, 1:58:12

173, Tracy Torgerson, Sauk Rapids, 1:58:53

174, Poal Andre Proitz, Northfield, 1:59:26

175, Josh Kinkeade, Jordan, 1:59:28

176, Julie Heuer, Fargo, ND, 1:59:41

177, Leann Frested, Duluth, 2:00:12

178, Amy McNamara, Minneapolis, 2:00:28

179, Sofia Farone, Minneapolis, 2:00:40

180, Allyson Moravec, Brooklyn Park, 2:01:02

181, Mary Nichol, Nisswa, 2:01:10

182, Stefan Balaz, Minneapolis, 2:01:13

183, Jesse Ronich, Bemidji, 2:01:18

184, Tony Hietalati, Baxter, 2:01:19

185, Nicole Tuescher, Minneapolis, 2:01:45

186, Micha Bennett, River Falls, WI, 2:01:59

187, Jennifer Carnahan, Maple Grove, 2:03:45

188, Landi Larson, Hawley, 2:03:53

189, Jennifer MacDonald, Minneapolis, 2:04:46

190, Ruth Wilhelm, Baxter, 2:05:33

191, Keri Hull, Brainerd, 2:05:54

192, Erica Ruen, Baxter, 2:05:58

193, Jody Carey, Pillager, 2:06:10

194, Rebecca Hofstad, Golden Valley, 2:06:16

195, Ciara Robinson, Lino Lakes, 2:06:42

196, Mark Rabogliatti, Eden Prairie, 2:06:45

197, Belinda Hanson, Cottage Grove, 2:07:33

198, Micca Donohue, La Crosse, WI, 2:08:28

199, Jennifer Ernster, Baxter, 2:08:28

200, Julie Herbst, Riverton, 2:09:42

201, Jean Keller, St. Cloud, 2:10:13

202, Crystal Brown, Maple, WI, 2:10:18

203, Joshua Johnson, Brainerd, 2:11:57

204, Colter Smith, Park Rapids, 2:14:16

205, Renae Teiken, West Fargo, ND, 2:14:46

206, Janice Price, Wadena, 2:14:46

207, Alex Hansen, Longmont, CO, 2:18:01

208, Mark Ostlund, St. Paul, 2:19:10

209, Kate Hoffman, Brainerd, 2:19:40

210, Mike Allen, Anoka, 2:20:09

211, Gina Padrnos, Brainerd, 2:26:07

212, Brenda McCoy, Andover, 2:26:35

213, Cassandra Magers, Staples, 2:27:07

214, Matthew Heffron, Saint Paul, 2:28:00

215, Robyn Courchane, Brooklyn Park, 2:30:15

216, Jan Roach, Randall, 2:34:21

217, Andrea White, Plymouth, 2:39:14

218, Rebecca Schmitz, New Hope, 2:41:57

MALE RELAY

1, Triumphant, Wiley Radomski, Lucio Bavelli, Brent Gunsbury, 1:19:11

2, Triple Shot, Josh McKeag, Brandt Elson, Mark Yungbauer, 1:19:14

3, The Tri-Hards, Mathew Majerle, David Supinski, Peder Smith, 1:24:32

4, TCBX Trucking, Patrick O’Brien, Rori Stumvoll, Jacob Ryan, 1:28:02

5, Essentia, Ryan Grant, Mike Carr, Lawrence Merck, 1:35:16

FEMALE RELAY

1, Team FAB, Fallon Ryan, Beth Etterman, Abby Selisker, 1:31:01

2, The Quick Chicks, Hannah McKeag, Sofie Carlson, Carina Figliuzzi, 1:37:08

3, Team Bak, Bonnie Finnerty, Amy Turk, Krista Jones, 1:42:18

4, Lady Lams Duo, Sherry Wright, Sherry Wright, Jody Johnson, 1:47:26

5, Killer Dachshunds, Deb Eberts, Lynn Olson, Deb Eberts, 1:51:53

6, TRI baby TRI, Lori Cleland, Lori Cleland, Brittni Cleland, 1:53:16

7, Kel-Am-a-Ti, Kelley Kossan, Amy Kossan, Shannon McCoy, 1:56:30

8, Marmilsey, Marcia Stemwedel, Cara Lenz, Kelsey Blommer, 1:57:18

9, Hamson, Meghan Hamson, Meghan Hamson, Katie Hutchison, 1:58:15

10, Our Boss Made Us Do, Kali Klimek, Anna Bieganek, Kaylee Hoffman, 2:12:44

11, Wolfpack, Paige Oakley, Gretchen Gramer, Karli Ring, 2:14:25

COED RELAY

1, Chillaxing, Jane Hanson, Sean Kaneski, Casey Miller, 1:13:39

2, Team Swim, Sarah Simpson, Michelle Andres, Westin Andres, 1:28:51

3, Brainerd Golden Gophers, Jared Anderson, Katy Etterman, Madison Smith, 1:30:02

4, Tri, Tri, Tri Again, Karen Millette, Hank Millette, Jeremy Mikel, 1:30:47

5, Big Lake, Morgan Ireland, Gabe Bordwell, Parker Millam, 1:36:01

6, The Fuzz Family, Renee Leblanc, Jesse Leblanc, Jesse Leblanc, 1:36:25

7, Eager Beavers, Steph Rucks, Nate Rucks, Karrie Johnson, 1:38:59

8, Team L.A.C., Jared Sachs, Cassandra Kendall, Alayna Ernster, 1:40:08

9, Two LAMS and a EWE, Matthew Dickinson, Amanda Dickinson, Charlene Vogt, 1:41:51

10, Band of 10,000 Aches, Gay Eggers, Jeff Eggers, Stanley Hup, 1:42:27

11, Team Swagger, Shannon Haglin, Gavin Andres, Riley Andres, 1:44:03

12, Team Fischer/Laden, Amanda Laden, Joel Fischer, Joel Fischer, 1:48:45

13, Red, White and Blue, Janet Hennies, Virgil Bray, Tim Bray, 1:49:47

14, Randall, Ali Foote, Andrea Foote, Jeff Turner, 1:53:56

15, Team Swag, Fletcher Ryan, Nick Welch, Cami Ebinger, 1:54:45

16, Highly Caffeinated, Megan Eder, Mark Lee, Barbara Lee, 1:56:45

17, Team BMW, Brandy Haglin, Mitchel Andres, Wyatt Andres, 1:57:28

18, KB Shorties, Kayla Herdering, Kayla Herdering, Brian Wensmann, 1:58:58

19, Double H, Bethany Helgeson, Tim Helgeson, Beth Helgeson, 2:03:18

20, Trinomite!, Ryan Damlo, Sheila Wokson, April Damlo, 2:04:29

21, Winhopkins, Tom Hoppe, Jessica Hawkins, Shanon Windsor, 2:09:28

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness