Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

High school football: How they fared

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

High school football

Prep How They Fared

Class 6A

† 1. Eden Prairie (2-0) beat Rosemount 34-7.

† 2. Wayzata (2-0) beat Eastview 24-7.

Advertisement
Advertisement

† 3. Cretin-Derham Hall (1-1) lost to Mounds View 17-16.

† 4. Lakeville North (2-0) beat Bloomington Kennedy 70-25.

† 5. Mounds View (2-0) beat Cretin-Derham Hall 17-16.

† 6. Minnetonka (2-1) beat Coon Rapids 49-14.

† 7. Osseo (2-0) beat Maple Grove.

† 8. Eastview (1-1) lost to Wayzata 24-7.

† 9. Blaine (2-0) beat Robbinsdale Armstrong 41-7.

†10. Champlin Park (0-2) lost to Hopkins 37-32.

† (tie) Hopkins (3-0) beat Champlin Park 37-32.<

Class 5A

† 1. Totino-Grace (2-0) beat Edina 15-12.

† 2. St. Thomas Academy (2-0) beat La Crosse Logan, Wis., 48-12.

† 3. Mankato West (2-0) beat Austin 57-23.

† 4. Spring Lake Park (2-0) beat Benilde-St. Margaret’s 16-0.

† 5. Rochester John Marshall (2-0) beat Winona 30-7.

† 6. Apple Valley (2-0) beat Bloomington Jefferson 30-8.

†(tie) Rogers (2-0) beat St. Cloud Apollo 24-12.

† 8. Farmington (2-0) beat Northfield 27-20.

† 9. Owatonna (2-0) beat Albert Lea 58-0.

†10. Moorhead (2-0) beat Grand Rapids 41-21.<

Class 4A

† 1. De La Salle (2-0) beat St. Anthony 31-20.

†(tie) South St. Paul (2-0) beat Henry Sibley 13-3.

† 3. Glencoe-Silver Lake (1-1) lost to Hutchinson 35-13.

† 4. Rocori (2-0) beat Alexandria 43-0.

† 5. Hutchinson (2-0) beat Glencoe-Silver Lake 35-13.

† 6. Becker (2-0) beat Foley 46-7.

† 7. Benilde-St. Margaret’s (1-1) lost to Spring Lake Park 16-0.

† 8. Minneapolis Washburn (2-0) beat Minneapolis South 33-6.

† 9. Delano (1-1) lost to Annandale 20-19.

†10. Detroit Lakes (2-0) beat Pequot Lakes 21-0.

† (tie) St. Paul Highland Park (1-1) lost to Blue Earth 37-21.<

Class 3A

† 1. St. Croix Lutheran (2-0) beat Blake 56-20.

† 2. Fairmont (1-1) lost to Marshall 40-14.

† 3. Annandale (2-0) beat Delano 20-19.

† 4. Rochester Lourdes (2-0) beat Byron 28-21.

† 5. Blue Earth (2-0) beat St. Paul Highland Park 37-21.

† 6. New London-Spicer (2-0) beat Waconia 21-14.

† 7. Perham (2-0) beat Park Rapids 34-12.

† 8. Stewartville (2-0) beat La Crescent 36-14.

† 9. St. Cloud Cathedral (2-0) beat Little Falls 39-14.

†10. Foley (1-1) lost to Becker 46-7.

† (tie) Litchfield (1-1) lost to Holy Family Catholic 36-17.<

Class 2A

† 1. Caledonia (2-0) beat St. Charles 37-0.

† 2. Moose Lake/Willow River (2-0) beat Duluth Marshall 32-14.

† 3. Maple Lake (2-0) beat Howard Lake-Waverly-Winsted 27-6.

† 4. Paynesville (1-1) lost to Morris Area/Chokio-Alberta 26-24.

† 5. Pierz (1-1) lost to Holdingford 12-7.

† 6. Warroad (1-1) beat Thief River Falls 39-26.

† 7. BOLD (2-0) beat Minnewaska 35-0.

† 8. Luverne (2-0) beat Redwood Valley 27-10.

† 9. Maple River (1-1) lost to Lake Crystal-Wellcome Memorial 25-22.

†10. Frazee (1-1) lost to Mahnomen 36-0.

† (tie) Sibley East (1-1) lost to Mayer Lutheran 43-14.<

Class A

† 1. Dawson-Boyd (2-0) beat Murray County Central 41-12.

† 2. Mahnomen (2-0) beat Frazee 36-0.

† 3. Blooming Prairie (1-1) lost to Lester Prairie/Holy Trinity 61-32.

† 4. Sleepy Eye St. Mary’s (2-0) beat Sleepy Eye 30-6.

† 5. Adrian (2-0) beat Minneota/Lincoln HI 21-7.

† 6. Lester Prairie/Holy Trinity (2-0) beat Blooming Prairie 61-32.

† 7. Warren-Alvarado-Oslo (2-0) beat Lake of the Woods 46-0.

† 8. Cook County (2-0) beat Ogilvie 27-0.

† 9. Southland (2-0) beat Dover-Eyota 35-14.

†(tie) Springfield (2-0) beat Red Rock Central 26-0.<

NINE-MAN

† 1. Edgerton/Ellsworth (1-1) lost to Hills-Beaver Creek 34-28.

† 2. Ada-Borup (2-0) beat Norman County East 52-0.

† 3. Wheaton/Herman-Norcross (2-0) beat Ortonville 66-18.

† 4. Clinton-Graceville-Beardsley (2-0) beat Hancock 72-14.

† 5. Spring Grove (2-0) beat Lanesboro 32-22.

†(tie) Stephen-Argyle (2-0) beat Northern Freeze 14-12.

† 7. North Woods (2-0) beat Silver Bay 56-20.

† 8. Hills-Beaver Creek (2-0) beat Edgerton/Ellsworth .

†(tie) Nicollet (2-0) beat Madelia 35-8.

†10. Bigfork (1-1) lost to Chisholm 32-28.

† (tie) Silver Bay (1-1) lost to North Woods 56-20.

Advertisement
Brainerd Dispatch customer support
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness