Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

CROSS COUNTRY RUNNING: Zetah fifth for S-M, Ryan seventh for Patriots

Email News Alerts

BAGLEY — Korey Zetah finished fifth with a time of 17:16 for the Staples-Motley Cardinals as they finished in eighth place at the Bagley Invite Tuesday.

Advertisement
Advertisement

Michael Ryan snagged seventh place with a 17:25 time for the Pequot Lakes Patriots who placed seventh.

Wadena-Deer Creek’s Emma Schmitz was the top area girls finisher in 14th place.

Boys results

Team scores: 1-Bemidji 54, 2-Pelican Rapids 79, 3-Perham 88, 4-Roseau 123, 5-Park Rapids 129, 6-Thief River Falls 163, 7-Pequot Lakes 190, 8-Staples-Motley 204, 9-Hawley 220, 10-International Falls 232, 11-Grand Forks Central 255, 12-Bagley-Fosston 358, 13-United North Central 396, 14-Wadena-Deer Creek 413, 15-Warroad 419, 16-Pine River-Backus 439

Individual winner: Sam Carlson (Bemidji) 16:29

Pequot Lakes results: 7-Michael Ryan 17:25, 45-Nathan McDonald 19:01, 55-Connor Dale 19:14, 58-Bryan Doyle 19:15, 60-Peter Kostecka 19:18, 61-Reid Pierzinski 19:20, 64-Dalton Engholm 19:23.

Pine River-Backus results: 71-TJ Lukenan 19:44, 89-Duke Downie 20:03, 89-Josh Sechser 20:13, 93-Tyler Bestgen 20:16, 94-Dallin Sonenstahl, 99-Evan Gravdahl.

Staples-Motley results: 5-Korey Zetah 17:16, 20-Blake Miller 17:58, 52-Stephen Plopper 19:07, 55-Ryan Trout 19:16, 86-Andrew Nelson 20:54, 96-Jordan Heldman 21:49, 101-Kendall Yungbauer 22:35.

Wadena-Deer Creek results: 71-Brody Wangsness 19:53, 75-Tristin Godel 20:09, 91-Konnor Stueve 21:24, 107-Adam Leverson 22:55, 113-Joseph Najjar 24:31.

Girls results

Team scores: 1-Warroad 73, 2-International Falls 103, 3-Park Rapids 119, 4-United North Central 123, 5-Roseau 130, 6-Pequot Lakes 146, 7-Pelican Rapids 170, 8-Thief River Falls 179, 9-Lake of the Woods 212, 10-Perham 220, 11-Grand Forks Central 279, 12-Staples-Motley 282, 13-Wadena-Deer Creek 292, 14-Pine River-Backus 375

Individual winner: Madeline Huglen (Roseau) 15:37

Pequot Lakes results: 20-Jackie Brine-Doyle 17:13, 23-Katie Ryan 17:17, 32-Savannah Stone 17:33, 33-Elsa Headlee 17:40, 48-Leric Larson 18:10, 63-Vannessa Lane 18:53, 65-Abby Mumm 19:02.

Pine River-Backus results: 68-Autumn Ackerman 19:07, 69-Kendra Brasel 19:10, 91-Jess Hanneken 20:43, 93-Erin Fisker 20:51, 107-Madison Welte 24:51, 108-Brooke Richards 24:57.

Staples-Motley results: 31-Hayley Carlson 17:31, 47-Mary Sarah Sauber 18:09, 72-Alex Miller 19:13, 73-Sarah Daly 19:15, 87-Mikayla Sauber 20:16, 89-Taylor Yungbauer 20:21.

Wadena-Deer Creek results: 14-Emma Schmitz 16:31, 52-Brianna Rosenthal 18:18, 82-Gabrielle Ross 19:51, 84-Sydney Greenwaldt 20:09, 96-Tiffany Meeks 21:24.

Next: Pequot Lakes at Madden’s 4 p.m. Thursday.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement