Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

AREA CROSS COUNTRY RUNNING: Neururer top finisher for Pillager

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Brainerd, 56401

Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

DULUTH — Matt Neururer finished 28th overall as Pillager competed in the Swain Invite in Duluth Saturday.

Emma Schmitz placed 36th for the Wadena-Deer Creek girls team, which finished 17th.

Advertisement
Advertisement

Boys results

Team scores: 1-Minnehaha Academy 88, 2-Blake School 106, 3-Esko 117, 4-Redwood Falls 133, 5-Palinview-Elgin-Millville 141

Individual winner: Matt Welch (Proctor) 15:23.4

Pillager results: 28-Matt Neururer 17:28.9, 137-Kaine Schnagl 19:46.9, 142-Trent Brand 20:03.9

Girls results

Team scores: 1-Esko 108, 2-Holdingford 134, 3-Minnehaha Academy 135, 4-Blake School 150, 5-St. Paul Academy and Summit 187, 17-Wadena-Deer Creek 479

Individual winner: Clare Flanagan (Blake School) 14:46.6

Wadena-Deer Creek results: 36-Emma Schmitz 17:00.9, 87-Brianna Rosenthal 18:20.2, 132-Elizabeth Peterson 19:26.6, 138-Gabrielle Ross 19:43.3, 146-Sydney Greenwaldt 20:00.1, 154-Tiffany Meeks 20:42.9.

Zetah paces S-M boys

ALEXANDRIA — Korey Zetah placed 49th for the Staples-Motley boys team as the Cardinals finished 18th at the Alexandria Invitational Saturday.

Haley Christoffersen finished 60th for the Cardinals girls team, which placed 20th.

Boys results

Team scores: 1-Stillwater 28, 2-St. Cloud Cathedral 111, 3-Bemidji 136, 4-White Bear Lake 144, 5-Chanhassen 206, 18-Staples-Motley 526

Individual winner: Wayde Hall (Stillwater) 15:30.7

Staples-Motley results: 49-Korey Zetah 17:16.0, 90-Blake Miller 17:52.6, 109-Stephen Plopper 18:17.5, 134-Ryan Trout 19:37.1, 146-Andrew Nelson 21:03.2, 148-Jordan Heldman 21:38.7, 149-Kendall Yungbauer 22:50.0.

Girls results

Team scores: 1-Chanhassen 118, 2-Chaska 132, 3-Monticello 134, 4-Mounds View 153, 5-Marshall 160, 20-Staples-Motley 566

Individual winner: Jenna Truedson (Bemidji) 14:06.3

Staples-Motley results: 60-Haley Christoffersen 16:28.7, 116-Mary Sarah Sauber 17:45.5, 128-Alex Miller 18:22.2, 133-Sarah Daly 19:01.1, 138-Mikayla Sauber 19:32.2, 140-Taylor Yungbauer 19:54.3, 146-Hayley Carlson 23:27.0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement