Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area Events

Email

Area events

Thursday, Dec. 13

BOYS BASKETBALL

Brainerd at St. Michael-Albertville 7:15 p.m.

Aitkin at Onamia 7:30 p.m.

Advertisement

Becker at Little Falls 7:30 p.m.

Pine River-Backus at Upsala 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Brainerd at St. Cloud Tech 7:30 p.m.

Little Falls at Detroit Lakes 7:30 p.m.

Pillager at Sebeka 7:30 p.m.

Pine River-Backus at Walker-Hackensack-Akeley 7:30 p.m.

WRESTLING

St. Cloud Apollo at Brainerd 7:30 p.m.

Little Falls at Foley 7 p.m.

BOYS HOCKEY

Brainerd at St. Cloud Tech 7:15 p.m.

Bagley-Fosston vs. Northern Lakes at Breezy Point 7 p.m.

Park Rapids at Wadena-Deer Creek 7 p.m.

GIRLS HOCKEY

Park Rapids vs. LP-GE/Wadena-Deer Creek at Wadena 5 p.m.

GYMNASTICS

Sauk Rapids at Brainerd 6 p.m. (JEREMY STAFFING)

BOYS SWIMMING AND DIVING

St. Cloud Tech at Brainerd 6 p.m.

DANCE TEAM

Aitkin, Crosby-Ironton, Pequot Lakes, Pierz, in Northern Lites High Kick Invite at Pine River 7 p.m.

Friday, Dec. 14

BOYS BASKETBALL

Park Rapids at Crosby-Ironton 7:15 p.m.

Pequot Lakes at Detroit Lakes 7:15 p.m.

Wadena-Deer Creek at Staples-Motley 7:15 p.m.

Bertha-Hewitt at Verndale 7:30 p.m.

Woodcrest vs. Lake Region Christian at Baxter 11:30 a.m.; Karlstad vs. Lake Region 8:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Buffalo at Brainerd 7:30 p.m.

Onamia at Aitkin 7:30 p.m.

Milaca at Little Falls 7:30 p.m.

Pierz at Howard Lake-Waverly-Winsted 7:30 p.m.

Verndale at Henning 7:30 p.m.

Hawley at Wadena-Deer Creek 7:15 p.m.

Woodcrest vs. Lake Region Christian at Baxter 10 a.m., Karlstad at Lake Region Christian 7 p.m.

WRESTLING

Aitkin, Bertha-Hewitt/Verndale, Crosby-Ironton, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Staples-Motley, Wadena-Deer Creek in Big Bear Tournament at Cass Lake 11 a.m.

Milaca, St. Cloud Apollo at Pierz Triangular 5 p.m.

BOYS HOCKEY

Little Falls at Princeton 7:15 p.m.

GIRLS HOCKEY

Brainerd/Little Falls at Thief River Falls 7:30 p.m.

GYMNASTICS

Bemidji at Little Falls 6 p.m.

DANCE

Brainerd at Conference Tournament, Willmar, 7:30 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Central Lakes College Invitational

MSCTC Fergus Falls vs. Rainy River 2 p.m.

Ridgewater vs. Central Lakes 6 p.m.

MEN’S BASKETBALL

Central Lakes College Invitational

MSCTC Fergus Falls vs. Rainy River 4 p.m.

Ridgewater vs. Central Lakes 8 p.m.

ALPINE SKIING

Brainerd in Cook County Invite at Lutsen 10 a.m.

Saturday, Dec. 15

BOYS BASKETBALL

Little Falls at Pierz 7:30 p.m.

Pillager at Parkers Prairie 7:30 p.m.

St. Francis vs. Lake Region Christian at Baxter 1:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Staples-Motley at Woodbury 7:30 p.m.

St. Francis vs. Lake Region Christian at Baxter noon

WRESTLING

Brainerd at Frazee Invitational

Aitkin, Bertha-Hewitt/Verndale, Crosby-Ironton, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Staples-Motley, Wadena-Deer Creek in Big Bear Tournament at Cass Lake 11 a.m.

BOYS HOCKEY

Wadena-Deer Creek at Red Lake Falls 2 p.m.

GIRLS HOCKEY

Brainerd/Little Falls at Roseau 2 p.m.

River Lakes vs. LP-GE/Wadena-Deer Creek at Long Prairie 7 p.m.

DANCE TEAM

Brainerd, Pierz at Maple Grove Invitational 9 a.m.

Crosby-Ironton in BOLD Invite at Olivia

WOMEN’S BASKETBALL

Central Lakes College Invitational

Rainy River vs. Ridgewater noon

Central Lakes vs. MSCTC Fergus Falls 4 p.m.

MEN’S BASKETBALL

Central Lakes College Invitational

Rainy River vs. Ridgewater 2 p.m.

Central Lakes vs. MSCTC Fergus Falls 6 p.m.

NORTH AMERICAN3 HOCKEY LEAGUE

Alexandria Blizzard at Breezy Point North Stars 7:30 p.m.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness