Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys Swimming and Diving: Warriors swim to second at U of M

Email

MINNEAPOLIS — Three seconds helped the Brainerd Warriors finish second in Saturday’s University of Minnesota Maroon and Gold Invite.

Advertisement

The Warriors competed in the Bronze Division and placed behind Central Lakes Conference rival Sartell, who Brainerd beat in Thursday’s dual meet.

Brainerd’s Josh McKeag scored a second in the 100-yard butterfly with a time of 55.20. The Warriors 200 medley relay of Luke Jacobsen, Joe Wells, McKeag and Supinski finished second as did the 400 free relay of Nick Goll, Justin Kuglin, Peder Smith and McKeag.

McKeag also scored a third in the backstroke.

“Josh swam a season best time in both of his events and the same with Peder Smith,” said Warriors head coach John Zemke. “He swam a lifetime best in the 200 IM and the second best time of his life in the 500 free.”

Smith was third in the 500 free, Kuglin was third in the 100 and 200 freestyles and the Warriors 200 free relay of Jacobsen, Goll, Kuglin and Supinski also finished third.

“Justin’s 200 freestyle was a lifetime best,” Zemke said. “He doesn’t swim it very often.

“As a team you can’t feel too disappointed about finishing second out of 16 teams. Each invite scoring system is a little different than a dual meet and we lost a lot of points in the 50 free where Sartell is so good.”

Team scores: 1-Sartell 490, 2-Brainerd 468, 3-Andorver 336, 4-Chippewa Falls, Wis. 297, 5-Roseville 296.5, 6-Park Cottage Grove 293, 7-Blaine 254, 8-Mankato West 248, 9-Fergus Falls 240.5, 10-Montevideo 203, 11-Watertwon-Mayer 165, 12-Jamestown, N.D. 162, 13-St. Cloud Apollo 45, 14-Wayzata 24, 15-Hibbing 23, 16-St. Paul Highland 4

200 medley relay: 1-Sartell 1:43.18, 2-Brainerd (Luke Jacobsen, Joe Wells, Josh McKeag, David Supinski) 1:45.04; 9-Brainerd (Peder Smith, Jared Sachs, Matt Majerlie, Joey Stromberg) 1:50.53; 24-Brainerd (Preston Owen, Dan Larson, Jordan Kleist, Gus Askegaard) 2:00.50

200 freestyle: 1-Adam Raymond (PCC) 1:50.90, 3-Justin Kuglin (Brd) 1:52.91, 8-Nick Goll (Brd) 1:58.78, 19-Matt Wright (Brd) 2:02.08

200 individual medley: 1-Cal Mouritsen (FF) 2:07.75, 7-P. Smith (Brd) 2:12.81, 10-Majerle 2:14.90, 22-Owen 2:25.55

50 freestyle: 1-Jack Hellie (Sar) 22.31, 10-Supinski 23.93, 14-Jacobsen 24.28, 31-Askegaard 25.51

Diving: 1-Michael Aasness (FF) 215.35, 26-Robert Young (Brd) 96.95

100 butterfly: 1-Joe Kitzman (FF) 54.35, 2-McKeag 55.20, 13-Stromberg 1:00.89, 17-Wells 1:02.47

100 freestyle: 1-Mouritsen (FF) 50.19, 3-Kuglin 51.01, 8-Supinski 52.72, 13-Trever Vukelich 53.99

500 freestyle: 1-Raymond (PCC) 5:02.13, 3-P. Smith 5:18.61, 9-Goll 5:24.65, 14-Wright 5:34.88

200 freestyle relay: 1-Sartell 1:31.55, 3-Brainerd (Jacobsen, Goll, Kuglin, Supinski) 1:34.99; 14-Brainerd (Wright, Stromberg, Askegaard, Larson) 1:40.52; 20-Brainerd (Vukelich, Sachs, Ben Wickman, Mitch Quall) 1:45.61

100 backstroke: 1-Kitzman (FF) 55.58, 3-McKeag 57.73, 11-Majerle 1:02.96, 14-Owen 1:04.26

100 breaststroke: 1-Tyler Gort (Mont) 1:03.80, 7-Wells 1:06.13, 14-Jacobsen 1:11.46, 20-Stromberg 1:13.72

400 freestyle relay: 1-Andover 3:28.60, 2-Brainerd (Goll, Kuglin, P. Smith, McKeag) 3:29.34; 9-Brainerd (Wright, Vukelich, Owen, Majerle) 3:40.15; 27-Brainerd (Larson, Kleist, Quall, Hanson Devine) 4:03.96

Next: Brainerd at St. Cloud Apollo 6 p.m. Thursday.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement