Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Alpine Skiing: Warrior girls win both MLK Invite

Email

BIWABIK — Alex Stone skied to a sixth-place time of 1:39.51 to lead the Brainerd Warriors girls to victory in Saturday’s afternoon MLK Invite at Giants Ridge.

Advertisement

The Brainerd boys placed ninth and were led by Ben Thoele’s 38th-place 1:49.97.

Alex Stone was in seventh after the first run, which her sister Savannah scored the top time of 42.32. Savannah Stone was able to match her first run and dropped to 11th place overall with a combined time of 1:45.00.

Hannah Moen finished 14th and Ashley Fitterer placed 17th for Brainerd’s 268 team points, which topped second-place Minnehaha by six points.

During the morning race, it was Savannah Stone’s time to lead as she skied to a first-place 1:22.41 to lead the Warriors to a 7-point victory over Minnehaha.

Alex Stone was sixth again followed by Ashley Fitterer in 12th and Emily Aga in 22nd. The Brained boys placed seventh and were led by Gabe Gibson, who finished in 22nd place.

Boys team scores: 1-Andover 340, 2-FLK 323, 3-STC 322, 4-VAAST, 5-OMG, 6-Irondale 293, 7-Minnehaha 268, 8-Apple Valley-Rosemount 267, 9-Brainerd 196, 10-Anandale 184

Individual winner: Ben Minkel (STC) 1:26.34

Brainerd results: 38-Ben Thoele 1:49.97, 41-Garett Lee 1:49.85, 46-Gabe Gibson 1:52.60, 55-Tristan Elsenpeter 1:59.00, 61-Grant Madison 2:01.35, 65-Cal Johnson 2:02.66, 74-Grant Kosobud 2:17.62, 75-Nick Krantz 2:20.41, 79-Zach Strong 2:35.44, 80-Connor Marichalar 2:36.97

Girls team scores: 1-Brainerd 268, 2-Minnehaha 262, 3-FLK 260, 4-Andover 238, 5-St. Cloud 237, 6-Apple Valley-Rosemount 232, 7-Virgina 206, 8-Osseo/Maple Lake 189, 9-Irondale 158, 10-Annandale inc.

Individual winner: Molly Magnuson (STC) 1:31.31

Brainerd results: 6-Alex Stone 1:39.51, 11-Savannah Stone 1:45.00, 14-Hannah Moen 1:48.29, 17-Ashley Fitterer 1:52.83, 33-Grace McGuire 1:59.61, 40-Molly Aga 2:09.87, 42-Maddie Olson 2:10.82, 44-Paige Fitterer 2:11.03, 64-Emily Aga 2:31.41, 76-Jaden Lindner 3:50.20

Next: Brainerd in C.E.C. Invite at Spirit Mountain 10 a.m. Thursday.

Morning Race

Boys team scores: 1-Forest Lake 340, 2-Andover 313, 3-Osseo/Maple Grove 301, 4-St. Cloud 298, 5-Apple Valley-Rosemount 274, 6-Minnehaha 253, 7-Brainerd 233, 8-Hibbing 225, 9-Anandale 196, 10-Irondale 182

Individual winner: Ben Minkel (STC) 1:26.34

Brainerd results: 22-Gabe Gibson 1:44.55, 32-Grant Madison 1:55.85, 35-Cal Johnson 1:47.5, 38-Tristan Elsenpeter 1:58.76, 41-Garett Lee 2:00.31, 43-Ben Thoele 2:001.87, 53-Grant Kosobud 2:09.83, 63-Logan Waidelich 2:27.90, 71-Nick Krantz 2:36.18, 72-Grant Anderson 2:36.89

Girls team scores: 1-Brainerd 240, 2-Minnehaha 233, 3-St. Cloud 239, 4-Forest Lake 224, 5-Apple Valley-Rosemount 200, 6-Andover 193, 7-Hibbing 173, 8-Osseo/Maple Grove 169, 9-Annandale inc.

Individual winner: Savannah Stone 1:22.41

Brainerd results: 6-Alex Stone 1:32.99, 12-Ashley Fitterer 1:36.82, 22-Emily Aga 1:43.33, 42-Maddie Olson 1:59.92, 43-Molly Aga 2:00.11, 53-Grace McGuire 2:08.46, 57-Mackenzie Dondelinger 2:13.56, 58-Hannah Moen DQ

Next: Brainerd in C.E.C. Invite at Spirit Mountain 10 a.m. Thursday.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness