Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area Wrestling: Little Falls wins two

Email

ANOKA — Trysten Ross recorded three pins for the Little Falls Flyers as they beat Willmar 36-24 and Anoka 37-35 but fell to Cambridge-Isanti 44-27 to finish third at the Anoka duals Saturday.

Advertisement

Little Falls 36, Willmar 24

Cambridge-Isanti 44, Little Falls 27

Little Falls 37, Anoka 35

Little Falls results

106: Leo Wilczek 2-1

113: AJ Jenks 1-2

120: Josh Beak 1-2

126: Justin Jenks 2-1

132: Axel Lange 2-1

138: Dan Mushel 2-1

145: Connor Scherping 1-2

152: Keith Yorek 1-2

160: Jordan Petrone 0-3

170: Tyler Gastecki 1-2

182: Joe Reis 2-1

195: Trysten Ross 3-0

220: David Copa 2-1

285: Conor Swanson 2-1

Overall: LF 20-6. Next: Little Falls at St. Cloud Apollo triangular Thursday.

BH/V finishes fifth

NEW YORK MILLS —Dillon Card secured the 182-pound championship as the Bertha-Hewitt/Verndale Raiders placed fifth in the Park Region Conference championship Saturday.

Hunter Truax finished second at 285 and Anthony Kern and Marshall Willis each placed third for the Raiders.

Team scores:1-New York Mills 197.5, 2-United North Central 194, 3-Osakis 139.5, 4-Royalton/Upsala 136, 5-Bertha Hewitt/Verndale 109, 6-Ottertail Central 94, 7-Browerville 78, 8-West Central Area 68, 9-Prairie Valley 63, 10-Long Prairie 58

Bertha-Hewitt/Verndale results

106: 3-Anthony Kern

120: 5-Jordan Gordon

126: 3-Marshall Willis

145: 6-Andrew Cihlar

160: 4-Nick Bennett

182: 1-Dillon Card

220: 5-Dalton Baker

285: 2-Hunter Truax

Next: Bertha-Hewitt/Verndale vs. Breckenridge and Border West at Bertha 5 p.m. Tuesday.

W-DC seventh

ALEXANDRIA —Sam Waln won all three of his matches to win the 132-pound class for the Wadena Deer Creek Wolverines, who placed seventh in Saturday’s Big Ole tournament.

Team scores: 1-Moorhead 189, 2-KMS 188.50, 3-Frazee 187, 4-Alexandria 153.50, 5-St. Cloud Apollo 84, 6-Morris Area 74, 7-Wadena Deer Creek 63, 8-Rocori 52, 9-Minnewaska Are 47

Wadena-Deer Creek results

113: Lee Spencer 2-2

120: 4-Tristin Godel 2-2

132: 1-Sam Waln 3-0

138: 4-Josh Lawson 2-2

170: 6-Isaac Malone 2-3

195: 6-Caleb Monson 2-3

285: Tristian Baker 1-2

Next: Wadena-Deer Creek hosts Detroit Lakes and Pequot Lakes/Pine River-Backus 5 p.m. Tuesday.

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness