Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Running: Baird repeats, Kolling leads women

Email News Alerts
sports Brainerd, 56401
Brainerd MN 506 James St. / PO Box 974 56401

Brainerd’s Owen Baird repeated as men’s half marathon champion and Toni Kolling captured the women’s title Saturday in the 12th annual Sour Grapes Race at Northland Arboretum.

Advertisement
Advertisement

Baird, 40, won with a time of 1:28:36. Kolling, from Spring Valley, was clocked at 1:33:35.

First-place male in the half of a half (10.55K) run/walk was 16-year-old Taylor Schloemer of Brainerd with a time of 45:36. Thirty-five-year-old Jessica Johnson from Hendricks won the women’s division at 49:37.

In the half-mile kids race, Emma Alyssa Schommer, 7, Brainerd, with a time of 3:19, was the fastest runner in the field and also took home the first-place girls award. Seven-year-old Gabriel Shanoff, Little Falls, was first for boys with a time of 3:27.

In the mile kids race, Dengalo Busbey, 12, Brainerd, repeated as champion with a time of 5:46. Sigame Busbey, 11, Brainerd, was first for girls with a time of 6:48.

For the second year in a row, the youngest participant in the half of a half was 10-year-old Jack Hennies of Pequot Lakes with a time of 1:04:44.

Also, for the second consecutive year, the oldest participant in the half marathon was 78-year-old Charles Kielkopf of Columbus, Ohio. He finished in 2:57:51, nearly five minutes faster than he did last year.

Even after a late spring and poor weather leading up to the event, 467 runners registered. 334 runners competed in the Half Marathon or Half of a Half (10.55K).

A record 133 kids participated in the one-half or mile races. Runners from ages three to 78 participated in the four scheduled races.

All proceeds from the event go to Northland Arboretum.

Complete results are at www.sourgrapesrun.com.

Additional details of the 10K and Half Marathon can also found at http://www.mtecresults.com/race/show/1501 and at http://www.mtecresults.com/race/show/1502.

BOYS HALF MILE AGES 7-UNDER

TOP 10

Name, place, overall, time, bib

Gabriel Shanoff, 7, Little Falls, 1, 3, 3:27, 33

Brannon Amundson, 7, Brainerd, 2, 4, 3:42, 2

Jordan Mount, 7, Merrifield, 3, 5, 3:51, 21

Carson Mankowski, 6, Brainerd, 4, 6, 3:54, 18

Evan Sylvester, 7, Brainerd, 5, 8, 3:56, 46

Mason Broneak, 7, Brainerd, 6, 10, 4:00, 6

Owen Robertson, 5, Brainerd, 7, 11, 4:01, 39

Tyler Lehmann, 6, Brainerd, 8, 13, 4:04, 51

Jaxson Derosier, 6, Fort Ripley, 9, 14, 4:05, 55

Finn Taylor, 6, Brainerd, 10, 16, 4:08, 40

BOYS ONE MILE AGE 12-UNDER

TOP 10

Dengalo Busbey, 12, Brainerd, 1, 1, 05:46, 108

Jacob Schommer, 10, Brainerd, 2, 2, 06:10, 142

Jack Davis, 12, Brainerd, 3, 3, 06:15, 114

Nole Robertson, 10, Brainerd, 4, 4, 06:29, 160

Cormac Shanoff, 11, Little Falls, 5, 5, 06:36, 144

Cole Linders, 10, Minneapolis, 6, 6, 06:39, 128

Joseph Figliuzzi, 10, Baxter, 7, 7, 06:42, 118

Gabe Meier, 9, Bloomington, 8, 13, 07:10, 133

Gavin Berg, 8, Brainerd, 9, 14, 07:13, 105

Nicholas Evanson, 8, Baxter, 10, 15, 07:17, 115

GIRLS HALF MILE AGE 7-UNDER

TOP 10

Alyssa Schommer, 7, Brainerd, 1, 1, 3:19, 32

Abigail Anderson, 7, Brainerd, 2, 2, 3:24, 47

Brook Hennies, 7, Pequot Lakes, 3, 7, 3:55, 12

Gabby Rosecrans, 7, Crosby, 4, 9, 3:57, 30

Aspen Kolling, 5, Spring Valley, 5, 12, 4:03, 15

Ella Chaussee, 7, Brainerd, 6, 15, 4:07, 8

Tori Oehrlein, 5, Brainerd, 7, 19, 4:14, 43

Madeline Eberly, 6, Brainerd, 8, 24, 4:31, 10

Annelise Baird, 5, Brainerd, 9, 25, 4:33, 5

Addison Lillo, 5, Brainerd, 10, 27, 4:39, 53

GIRLS ONE MILE AGE 12-UNDER

TOP 10

Sigame Busbey, 11, Brainerd, 1, 8, 06:48, 109

Payton Lillo, 8, Brainerd, 2, 9, 06:54, 127

Gabbie Smith, 11, Brainerd, 3, 10, 06:56, 161

Erin Hoelzel, 10, East Gull Lake, 4, 11, 06:57, 163

Lily Birks, 9, Brainerd, 5, 12, 07:06, 170

Kate Chaussee, 10, Brainerd, 6, 18, 07:24, 112

Gracin Johnson, 9, Baxter, 7, 19, 07:25, 122

Grace Balsley, 11, Baxter, 8, 20, 07:26, 104

Hailey Wright, 9, Nisswa, 9, 21, 07:28, 150

Trinity Eberly, 10, Brainerd, 10, 22, 07:32, 167

HALF OF A HALF (10.55K)

Bib, name, sex, age, city, overall sexpl divpl, time

251 Taylor Schloemer M 16 Baxter 1/180 1/56 1/6 45:36

108 Josh Hagen M 32 Sartell 2/180 2/56 1/19 47:59

326 Brandon Muscho M 26 Manassas VA 3/180 3/56 1/7 48:17

112 Brady Hanson M 27 Brainerd 4/180 4/56 2/7 48:53

124 Jay Hildenbrand M 36 Hibbing 5/180 5/56 2/19 49:13

137 Jessica Johnson F 35 Hendricks 6/180 1/124 1/37 49:37

254 Nick Schmidt M 31 Jamestown ND 7/180 6/56 3/19 50:07

278 Tim Tschida M 46 Baxter 8/180 7/56 1/10 50:31

139 Neil Johnson M 36 Golden Valley 9/180 8/56 4/19 51:01

86 Scott Fitch M 34 Cold Spring 10/180 9/56 5/19 51:54

HALF MARATHON TOP 10

Bib, name, sex, age, city, overall sexpl divpl, time

18 Owen Baird M 40 Brainerd 1/123 1/55 1/9 1:28:36

117 Douglas Hegley M 51 Minneapolis 2/123 2/55 1/8 1:32:19

154 Toni Kolling F 31 Spring Valley 3/123 1/68 1/28 1:33:35

61 Chris Close M 33 Baxter 4/123 3/55 1/18 1:35:47

126 Jim Hirschey M 39 St. Michael 5/123 4/55 2/18 1:37:56

280 Curtis Tupy M 31 Montgomery 6/123 5/55 3/18 1:38:26

133 Chris Jeffries M 37 Brainerd 7/123 6/55 4/18 1:43:27

269 Shelby Stoltz F 18 Dickinson ND 8/123 2/68 1/4 1:46:24

168 Meleah Leiss F 18 Dickinson ND 9/123 3/68 2/4 1:46:24

43 Travis Bukosky M 32 Princeton 10/123 7/55 5/18 1:46:30

Advertisement
Advertisement
Advertisement