Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Nordic Skiing: Baker tops Gaberich for 16K skate win

Email News Alerts

In a battle of former Brainerd Warriors Nordic skiers, Zean Baker topped old teammate Gerrit Gaberich for the men’s 16-Kilometer skate race during Sunday’s 40th Lumberjack Jaunt at Northland

Advertisement
Advertisement

Arboretum in Brainerd.

Baker clocked a 42:17 with Gaberich in 42:33.

Bemidji’s Katie Houg skied a 55:39 to win the women’s 16K skate. Jackie Devine of Little Falls was second and Brainerd High School’s Nordic ski coach Mary Claire Ryan placed third.

Jenna Ruzich, Baxter, blew away the field to win the women’s 16K classic, while Owen Baird, Brainerd, won the men’s 16K in 50:20.

Angie Frie of Brainerd clocked a time of 55:08 to win the women’s 6x6 pursuit race.

Evan Storbakken, Brainerd, was the men’s winner of the event in 45:39.

Heather Baird of Brainerd captured the women’s 6K classic with a 30:32. She was followed by Liz Larson in second and Heidi Schroeder third.

Joshua Wasniewski won the men’s 6K classic in 22:39. Jared Sandin finished second and Bill Whiteman was third.

Erin Arntson was the winner of the women’s 6K skate with a 24:08. Molly Dirks was second and Laura Hanson third. Maluchy Brink of Baxter was the men’s winner in 19:05.

Women’s 6K Classic

Place, name, age, hometown, time

1-Heather Baird 41 Brainerd, 0:30:32

2-Liz Larson 31 Pequot Lakes, 0:34:54

3-Heidi Schroeder 24 Milaca, 0:35:59

4-Karlie Trottier 14 Breezy Point, 0:37:54

5-Sonya Chamberlain 35 Brainerd, 0:38:13

6-Lachlan Larson 12 Pequot Lakes, 0:44:48

7-Karen Wonderlich 47 Little Falls, 0:46:28

8-Quinn Trottier 9 Breezy Point, 0:46:29

9-Deanne Trottier 46 Breezy Point, 0:46:30

10-Sharon Bode 64 Brainerd, 0:47:14

11-Nicole Hansel-Welch 40 Pillager, 0:49:57

12-Laurie Pierner 58 Brainerd, 0:51:01

13-Tonya Rabasco 40 Pillager, 0:51:46

14-Anja Storbakken 7 Brainerd, 0:55:46

15-Gloria J. Thomas 65 Nisswa, 1:01:11

16-Diane Johansen 62 Brainerd, 1:06:40

Men’s 6K Classic

Place, name, age, hometown, time

1-Joshua Wasniewski 18 Ironton, 0:22:39

2-Jared Sandin 16 Pillager, 0:32:21

3-Bill Whiteman 52 Nisswa, 0:34:02

4-Jerry Brink II 49 Baxter, 0:34:02

5-John Charboneau 52 Merrifield, 0:39:41

6-Cole Trottier 10 Breezy Point, 0:43:17

7-John Bonde 71 Brainerd, 0:43:57

8-Eric Storbakken 42 Brainerd, 0:55:47

9-Simon Westendorf 16 Brainerd, 1:06:42

Women’s 16K Classic

Place, name, age, hometown, time

1-Jenna Ruzich 21 Baxter, 1:09:26

Men’s 16K Classic

Place, name, age, hometown, time

1-Owen Baird 41 Brainerd, 0:50:20

2-Thomas Dooher 55 Moorhead, 1:00:23

3-James Smith 68 Forest Lake, 1:02:48

4-Ty Hadrits 19 Brainerd, 1:02:51

5-Bryan Pike 51 Brainerd, 1:08:26

6-Roger Landers 72 Nisswa, 1:20:01

7-John King 67 Long Prairie, 1:21:09

8-Patrick Grometka 56 Alexandria, 1:21:10

9-Bruce Wewke 62 Breezy Point, 1:22:51

10-Daniel New 69 Alexandria, 1:26:14

11-Loren Beilke 56 Baxter, 1:43:44

Women’s 6x6 pursuit

Place, name, age, hometown, time

1-Angie Frie 32 Brainerd, 0:55:08

2-Sharon Pike 50 Brainerd, 0:59:29

3-Becky Stadem 53 Baxter, 1:01:17

4-Jan Costello 64 Brainerd, 1:10:34

Men’s 6x6 pursuit

Place, name, age, hometown, time

1-Evan Storbakken 13 Brainerd, 0:45:39

Women’s 6K Skate

Place, name, age, hometown, time

1-Erin Arntson 17 Grand Rapids, 0:24:08

2-Molly Dirks 13 Brainerd, 0:25:47

3-Laura Hanson 42 Brainerd, 0:30:15

4-Emma Storbakken 10 Brainerd, 0:31:11

5-Laura Beilke 54 Baxter, 0:34:14

Men’s 6K Skate

Place, name, age, hometown, time

1-Maluchy Brink 15 Baxter, 0:19:05

2-Jonathan Arntson 45 Grand Rapids, 0:25:16

Women’s 16K skate

Place, name, age, hometown, time

1-Katie Houg 24 Bemidji, 0:55:39

2-Jacki DeVine 52 Little Falls, 1:04:23

3-Mary Claire Ryan 62 Brainerd, 1:13:09

4-Sandra Kaplan 55 Merrifield, 1:16:29

5-Jean Lavalle 67 Golden Valley, 1:18:30

6-Paulette Odenthal 57 Prior Lake, 1:19:36

Men’s 16K skate

Place, name, age, hometown, time

1-Zean Baker 19 Nisswa, 0:42:17

2-Gerritt Gaberich 18 Brainerd, 0:42:33

3-Zach Nelson 21 Maplewood, 0:42:34

4-Tim Dirks 42 Brainerd, 0:43:29

5-Cam Christiansen 16 Nisswa, 0:43:56

6-Ryan Rogers 34 Bemidji, 0:45:20

7-Brad Kuzel 33 Guthrie, 0:45:58

8-Chris Hanson 42 Brainerd, 0:47:31

9-Tom Lyscio 23 Baxter, 0:51:31

10-Tom Heinrich 52 Baudette, 0:55:40

11-Kayo Aslagson 65 Starbuck, 1:04:46

12-John Lavalle 67 Golden Valley, 1:18:30

Advertisement
Denton (Denny) Newman Jr.
I've worked at the Brainerd Dispatch with various duties since Dec. 7, 1983. Starting off as an Ad Designer and currently Director of Audience Development. The Dispatch has been an interesting and challenging place to work. I'm fortunate to have made many friends, both co-workers and customers.
(218) 855-5889
Advertisement
Advertisement
randomness