Sections

Weather Forecast

Close

Girls Swimming and Diving: Warriors outpoint Tech to stay unbeaten

ST. CLOUD—Jacquilyn Rude won two individual events and swam on two winning relays for the Brainerd Warriors who used their depth to turn a nail-biter into a 102-84 victory over rival St. Cloud Tech in a Central Lakes Conference meet Tuesday, Sept. 11.

Both teams came into the meet undefeated - Brainerd at 3-0 overall and 2-0 in the conference, while Tech was 1-0 both overall and in the CLC.

Rude won the 50- and 100-yard freestyle. Madelynn Gibbons was Brainerd's only other individual winner clocking the quickest 200 individual medley.

Rude and Gibbons teamed with Ellie Mattson and Sidney Miller to win the 200 free relay and then with Teagan Rudstrom and Hannah Tatge to win the 400 free relay.

Brainerd claimed the lead for good when Rude won the 100 freestyle with Rudstrom and Tatge finishing third and fourth.

The Warriors stretched their lead to 66-60 as Brainerd's Jenna Host, Macey Whitlock and Sidney Miller claimed second, third and fourth in the 500 free.

Brainerd 102, St. Cloud Tech 84

200 medley relay: 1-St. Cloud Tech 1:57.62, 2-Brainerd (Isabelle Prozinski, Anna Just, Libby Zemke, Ellie Mattson) 2:06.55; 4-Brainerd (Sophie Exsted, Chandler Niemeyer, Gabby VanHorn, Macey Whitlock) 2:08.69

200 freestyle: 1-Emma Hoffman (SCT) 2:09.49, 3-Jenna Host (Brd) 2:11.14, 4-Hannah Tatge (Brd) 2:11.41, 5-Sidney Miller (Brd) 2:19.96

200 individual medley: 1-Madelynn Gibbons (Brd) 2:25.70, 3-Whitlock 2:35.38, 4-Exsted 2:37.49

50 freestyle: 1-Jacquilyn Rude (Brd) 26.05, 3-Teagan Rudstrom (Brd) 26.52, 5-Mattson 27.14

Diving: 1-Meredith Matchinsky (SCT) 293.20, 2-Izzy Olson (Brd) 219.30, 3-Ella Hannah (Brd) 156.90, 5-Niemeyer 153.55

100 butterfly: 1-Jeeho Sohn (SCT) 1:03.44; 2-Gibbons 1:05.87, 4-Libby Zemke (Brd) 1:12.21, 5-VanHorn 1:12.25

100 freestyle: 1-Rude 57.13, 3-Rudstrom 58.45, 4-Tatge 58.62

500 freestyle: 1-Hoffman (SCT) 5:48.86, 2-Host 5:59.00, 3-Whitlock 6:17.76, 4-sidney Miller (Brd) 6:25.59

200 freestyle relay: 1-Brainerd ( Gibbons, Mattson, Miller, Rude) 1:47.96; 2-Brainerd (Tatge, Host, Whitlock, Rudstrom) 1:49.82

100 backstroke: 1-Haley Condon (SCT) 1:05.29, 2-VanHorn 1:09.30, 3-Prozinski 1:10.48, 4-Exsted 1:10.55

100 breaststroke: 1-Claire Heller (SCT) 1:13.12, 3-Just 1:19.03, 4-Halle Kruse (Brd) 1:19.97, 6-Niemeyer 1:21.95

400 freestyle relay: 1- Brainerd (Rudstrom, Tatge, Gibbons, Rude) 3:56.31; 3-Brainerd (Host, VanHorn, Miller, Mattson) 4:07.23

Conference: Brd 3-0, SCT 1-1. Overall: Brd 4-0, SCT 1-1. Next: Brainerd hosts Alexandria 6 p.m. Thursday, Sept. 13.

Advertisement
randomness