On Saturday, Feb. 16, the Pequot Lakes speech team participated in the Brainerd Open, placing first overall. Placing for the Patriots were:

Discussion: Mollie Pierson, first; Kiley Newton, first Honor Final; Jakob Sundstrom, second Honor Final; Hunter Johnson, third Honor Final.

Drama: Ali Sommerness, second; Zach Bauer, fourth; Lola Eastwood, sixth Honor Final.

Duo: Elena Grove and Emily Brunkhorst, fifth; Dru Dischinger and Rashawn Horsman, third Honor Final.

Extemporaneous reading: Courtney Rock, first.

Extemporaneous speaking: Megan Buffington, first Honor Final; Jim Johanneck, sixth Honor Final.

Great speeches: Buffington, first; Newton, fifth.

Humor: Sommerness, fourth Honor Final; Elizabeth Blaeser, Ribbon of Excellence.

Inform: Myra Neumann, fourth; Grace Bonfig, fifth.

Oratory: Ashley Mixer, third; Naarah Neumann, fifth; Pierson, first Honor Final.

Poetry: Grove, third; Mixer, fifth Honor Final.

Prose: Bauer, first; Rock, second; Naarah Neumann, third Honor Final; Sidney Veit, fourth Honor Final.

Green Wave Invite

The team had a second-place finish at the Green Wave Invitational in East Grand Forks on Friday, Feb. 15. In individual sweepstakes, Megan Buffington place fourth.

Also placing for the Patriots were:

Discussion: Mollie Pierson, first; Kaleb Sundstrom, fourth.

Drama: Zach Bauer, fourth; Ali Sommerness, Ribbon of Excellence.

Duo: Elena Grove and Emily Brunkhorst, second; Isaiah Loukota and Synclair Gardiner, sixth.

Extemporaneous reading: Courtney Rock, fourth; Allison Francis, sixth.

Extemporaneous speaking: Buffington, second.

Great speeches: Buffington, first.

Humor: Sommerness, Ribbon of Excellence.

Informative: Grace Bonfig, fourth.

Oratory: Naarah Neumann, sixth; Pierson and Ashley Mixer, Ribbon of Excellence.

Poetry: Grove, third; Mixer, fifth.

Prose: Rock, second; Bauer, third; Naarah Neumann, sixth.

Storytelling: Gardiner, sixth.

Staples Lions Invitational

The team traveled to Staples on Saturday, Feb. 9, to compete in the Staples Host Lions Invitational where they finished first as a team. Placing for the Patriots were:

Discussion: Mollie Pierson, first; Kaleb Sundstrom, third; Kiley Newton and Hunter Johnson, Ribbon of Excellence.

Drama: Zach Bauer, third; Ali Sommerness, sixth; Lola Eastwood, Ribbon of Excellence.

Duo: Isaiah Loukota and Synclair Gardiner, fifth.

Extemporaneous reading: Allison Francis, third.

Extemporaneous speaking: Megan Buffington, Ribbon of Excellence.

Great speeches: Buffington, third; Newton, Ribbon of Excellence.

Humor: Elizabeth Blaeser, Ribbon of Excellence.

Informative: Myra Neumann, fourth; Grace Bonfig, sixth.

Oratory: Pierson, fifth; Naarah Neumann, sixth; Ashley Mixer, Ribbon of Excellence.

Poetry: Elena Grove, fourth; Mixer, fifth; Hannah Allen, Ribbon of Excellence.

Prose: Bauer, second; Sidney Veit, fourth; Naarah Neumann, sixth; Blaeser, Ribbon of Excellence.

Storytelling: Gardiner, Ribbon of Excellence.

Submitted Photo

1st row, from left: Allison Francis and Myra Neumann. 2nd row: Megan Buffington, Ashley Mixer, Naarah Neumann, Kaleb Sundstrom, Zach Bauer, Synclair Gardiner, Grace Bonfig, Isaiah Loukota, Ali Sommerness, Elena Grove and Sidney Veit. 3rd row: Corrie Bahr, Tommy Franze, David Maschhoff, Kiley Newton, Lola Eastwood, Hannah Allen, Elizabeth Blaeser, Hunter Johnson and Anikka Sewald-Olson. 4th row: Isaac Bittner, Jim Johanneck, Annabelle Ristow, Mitchel Blaeser, Landon Besler, Dur Dischinger, Rashawn Horsman, Sophie Littman and Mollie Pierson.