Brainerd Dispatch Scholar Athletes, Silent Warriors, most valuable athletes, senior letterwinners and others were honored at Monday's Brainerd Warriors All-Sports Banquet.

Scholar athletes

Grant Anderson, Mitch Andres, Elizabeth Aydt, Michael Bieganek, Richelle Bjork, Vanessa Britton, Matt Cherne, Joe Christensen, Cody Christiansen, Tanner Clink, Makayla Clough, Ali Crochet, Eva Dabill, Sydney Darkow, Avery Davidge

Aden Davis, Hannah Degen, Zachary Denny, Seth Desrocher, Jakob Ebinger, Jessica Ernster, Jillian Ewald, Emily Felsheim, Ian Foster, Oscar Gammello, Sharaia Goble, Travis Goeden, Mykala Griffin, Alexea Groters, Anna Herath, Zach Herrlich, Kylee Heurung, Chloe Hollen

Sadie Jordan, Brandon Justin, Jaelyn Kappes, Billy Kendall, Dawson Kintop, Millie Klefsaas, Theo Knudsen, Grant Kosobud, Kylie Lange, Claude Lee, Michael Lyscio, Emilia Manda, Maggie Mattson, Patrick Meyer, Sam Nesheim, Sam Olson, Emily Patnode, Will Peabody,

Kaylea Peterson, Emily Price, Gabe Raguse, Mara Roberts, Jordan Rudolph, Kennedy Rusk, Michael Russell, William Schneider, Kierra Schweitzberger, Cameron Senica, Allyson Smith, Caitlin Stark, Sydney Stock, Alex Stone, Megan Tschida, Jordan Van Rissingham, Alex Vukelich, Julia Wallace, Brooke Watland, Faith Watson

Silent Warriors

Nordic skiing: David Watson, Bryan and Sharon Pike

Boys and girls tennis: Craig Englehart, Gary Niemi

Baseball: Burrell Flanagan

Boys basketball: John Pecarich

Gymnastics: Kermit and Lorna Klefsaas

Other honors

MSHSL AAA: Julia Wallace, Mac Brink

Erwin Thiesse Award: Sandy Hary, Reichert Bus

Bud Schmid Award: Layne Danielson

Most valuable athletes

FALL 2016

Boys cross country: Matt Cherne

Girls cross country: Meritt Miller

Football: Charlie Geraets

Boys soccer: Aden Davis

Girls soccer: Allyson Smith

Girls swimming and coaches: Julia Wallace

Girls tennis: Kennedy Rusk, Payge Fitterer

Volleyball: Courtney Russell

WINTER 2016-17

Adapted floor hockey: Jake Heikkenen

Boys Alpine skiing: Tristan Elsenpeter

Girls Alpine skiing: Alex Stone

Boys basketball: Michael Russell

Girls basketball: Kylee Heurung

Competitive cheerleading: Elizabeth Aydt

Dance team: Avery Davidge

Gymnastics: Millie Klefsaas

Boys hockey: Matt Fischer, Mitch Andres

Girls hockey: Olivia King, Allyson Smith

Boys Nordic skiing: Evan Schreifels

Girls Nordic skiing: Grace Erholtz

Boys swimming and diving: Preston Owen, Michael Bylander

Wrestling: Cole Kubesh, Chad Orsburn

SPRING 2016

Baseball: Tristan Brecht

Boys golf: Jack Evans

Girls golf: Emily Aga

Softball: Lexi Roby

Boys tennis: Tanner Lundberg

Boys track and field: Luke West

Girls track and field: Meritt Miller, Jazmin Sunderland

Senior letterwinners

Grant Anderson, Mitch Andres, Tate Arntson, Niki Atwater, Elizabeth Aydt, Jacob Berg, Michael Bieganek, Richelle Bjork, Victoria Blood, Braydon Borg, Justice Bowers, Mac Brink, Vanessa Britton, Kelsie Burgstaler, Alayna Burmeister, Matt Cherne, Emily Christensen, Joe Christensen, Cody Christensen, Elaina Christiansen, Tanner Clink, Makayla Clough, Anna Commerell,

Ali Crochet, Eva Dabill, Sydney Darkow, Avery Davidge, Aden Davis, Hanna Degen, Zachary Denny, Seth Desrocher, Jakob Ebinger, James Engen, Jessica Ernster, Jillian Ewald, Emily Felsheim, Katie Filbrandt, Bryce Flanagan, Ian Foster, Oscar Gammello, Cole Gifferson-Woodwick, Sharaia Goble, Travis Goeden, Walker Grausam, Mykala Griffin,

Alexea Groters, Collin Heidmann, Anna Herath, Zach Herrlich, Kylee Heurung, Chloe Hollen, Keywon Jackson, Melanie Jacobson, Cailee Jensen, Lindsey Jensen, Katie Jobe, Kaylee Johnson, Sadie Jordan, Brandon Justin, Jaelyn Kappes, Billy Kendall, Jaelyn King, Dawson Kintop, Millie Klefsaas, Theo Knudsen, Grant Kosobud, Connor Knettle, Mason Kroll,

Cole Kubesh, Jared Lane, Kylie Lange, Claude Lee, Devan Liebeg, Alyssa Loyd, Michael Lyscio, Grant Madison, Kobe Malone, Emilia Manda, Justin Marthaler, Morgan Martinson, Maggie Mattson, Dylan McLain, Patrick Meyer, Meritt Miller, Ryan Miller, Sammy Moser, Callie Nagel, Aly Neistadt, Sam Nesheim, Sam Olson, Gracie Ostrowski, Emily Patnode,

Will Peabody, Maren Pelowski, Kaylea Peterson, Cade Pikula, Corbin Pikula, Zach Posch, Ryan Powers, Emily Price, Jack Quaal, Gabe Raguse, Megan Ramerth, Nathanial Rees, Greg Rider, Mara Roberts, Anthony Robinson, Ari Rodahl, Jordan Rudolph, Josh Rushmeyer, Trenton Rushmeyer, Kennedy Rusk, Michael Russell, Hannah Rybak, Andy Schlosser,

William Schneider, Evan Schreifels, Travis Schultz, Will Schultz, Kara Schweitzberger, Cameron Senica, Allyson Smith, Elizabeth Sobania, Caitlin Stark, Sydney Stock, Alex Stone, Jazmin Sunderland, Abby Thelen, Isabel Thompson, Megan Tschida, Miguel Vale, Jordan Van Rissingham, Victoria Vesley, Alex Vukelich, Julia Wallace, Bryn Waters, Brooke Watland, Faith Watson, Luke Wiskow

Warriors Hall of Fame

2017: Tom Lyscio, Sara (Houle) Oehrlein, Christina Roberts, Kurt King, Colin MacDonald

2016: Kelly (Smith) Green, Jared Anderson, Brent Stark, Gerald Blanck

2015: Mike Zauhar Sr., Abby Rehberger, Brock Larson, Diane Peterson

2014: Carl Sneep, Justin Tyner, Geri Skogen, Sarah Bogenschutz Whiting, Scott Parsons

2013: John Backlund, John Ward, Mike Weiss, Corinn Severson Wengel

2012: Shaun Kennedy, Lisa Renneke, Justin Grunewald, Chet Stevenson

2011: Megan Arns Adams, Darec Liebel, Chris Studer, Mike Bialka

2010: Delinda Blanck Rood, Bruce Thompson, Luke Weiland, Michael Zauhar, Andy Pickar

2009: Rick Hansen, Lindsay Lewis-Beers, Darla Magtibay, John Mathews

2008: Wade Haapajoki, Sarah (Northway) Maria, Dale Jensen, Jim Hunt, Marni (Lundbohm) George

2007: Chris Bjorklund, Chris Studer, Heather (Anderson) Hansen, Len Byzewski, Maynard Ketterling

2006: Katy Johnston, Chris French, Kim Johnson Kirk, Mark Embretson, Steve Nunnink

2005: Ron Stolski, Dave Maras, Lowell Scearcy

2004: Jade O'Brien, Brian Day, Amy Schmitz Lelwica, Jennifer Imsande, Rob Graham

2003: Keith Bartholomaus, Justin Kieffer, Jaime Mueller, Julie Beasley, Carl Englert, Al Stier

2002: Tim Veith, Mike Musty, Tracey (Brown) Malone, Jayna Mathieu, Glenn Herman

2001: Margit (Rinke) Higgins, Bill McCollough, Jim Baillif, Mary (Houle) Streiff, Jon Haapajoki, C.R. "Russ" Fitzsimmons

2000: Shelly Breen, Turena Johnson Lane, Todd Revenig, Rick Sweet, Bob Waxlax

1999: Ron Falenschek, Bob Gross, Willy Severson, Trend Fields, Darlys Every

1998: Rod Skoog, Todd Vanek, Lehtitia Moilanen, Don Adamson

1997: Arnold "Casey" Stengel, Keith Moilanen, Merv Jensen, Christa (Brown) Hayes, Dave Monkman

1996: Dennis Stamp, Gary Borg, Jennifer Knippel, Jim Kuelbs

1995: Steve Wessman, Joe Vrudny, Cindy Clough, Rob Veith.

1994: Mark Jensen, Cleon Peterson, Dawn Clabo, Jim Caughey, Fritz Bierhaus, Sandy Smith.

1993: Bob Alderman, Mike Morgan, Rick Hjelm, Mark Mathews, Gene Hansen, Kay Weiss.

1992: Gail (Dailey) Helmer, Chuck Miller, Glen Gustafson, Jeff Smith.

1991: Bruce Gross, Bud Eiden, Ron Chisholm, Dick Lagergren.

1990: Randy Hansen, Paul Vrudny, Nina Borgwarth, Barry Sorensen, Ron "Gup" Hess.

1989: Ramona (Rugloski) Hjerpe, Jim Gardner, Jerry Lyscio, James "Pinky" Boyd, Charles Warnberg, Leonard "Ole" Howard, Bill Maxe.

1988: Elliot Whoolery, Fran Hedner, Roger Adair, Frank "Bud" Little, William McComas, Ken Wasnie, Bill Laumann.

1987: Darien DeRocher, Bob Rofidal, Jim Fitzharris, Jim Guin, Gaylord Lyscio, Harvey Shew.

1986: Bob Miller, Lloyd "Bud" Schmid, Loren Thompson, Jim Brown, Tony Veith, Francis "Babe" Anderson, Wayne Caughey.

1985: Gene Bierhaus, Fred Kellett, Kermit Aase, Jim Wallace, Bill Selisker, Jim Smith, Kathleen (Borgwarth) Reynolds, Jon Jelacic, Meyer "Whitey" Skoog, Jerry Hill, Ben Taylor, Dale Brown, William "Hoop" Smith, Tom Heikkenen.

Warrior Athletes of Year

2017: Allyson Smith, Cole Kubesh

2016: Maddie Ellingson, Chris Pederson

2015: Jenna Degen, Lydia Herath, David Supinski

2014: Sara Wennerstrand, Cole Smith, Grant Reuer

2013: Allison Kosobud, Marcus Comstock

2012: Chelsie Manton, Tommy Olson

2011: Katy Etterman, Tyler Kohlmeier

2010: Kelsi Ring, Madison Smith, Kyle Crocker

2009: Jared Anderson, Thomas Ruttger, Samantha Smith

2008: Jess Bye, Bronson Shepherd, Tom Lyscio

2007: Justin Tyner, Robyn Wernberg

2006: Carl Sneep, Aani Rangen

2005: Chris Woodard, Ally Hartje, Taylor Hartje, Hilary Smith

2004: Megan Arns, Christina Roberts, Justin Grunewald

2003: Katie Diiro, Andy Pickar

2002: Megan Steiger, Cori Severson, Mike Zauhar

2001: Lisa Renneke, Trevor McCulloch

2000: Marni Lundbohm, Mitch Feierabend

1999: Jared Reese, Joel Clough, Katie Johnson

1998: Mark Tuchscherer, Emily Hadland, Katy Johnston

1997: Lindsay Lewis, Dan Whirley

1996: Jade O'Brien, Mindy Walker

1995: Wade Haapajoki, Justin Kieffer, Jayna Mathieu

1994: Jaime Mueller, Tim Kidder

1993: Turena Johnson, Margit Rinke, Chris Heitkamp

1992: Shelly Breen, Al Stier

1991: Julie Beasley, Keith Bartholomaus

1990: Stephanie Jones, Jason Heitkamp, Todd Vanek

1989: Angie Moudry, Darec Liebel

1988: Amy Schmitz, Mike Musty

1987: Jennifer Knippel, Mike Headlee

1986: Judy Bialka, Sandy Smith

1985: Sherri Kappes, Steve Gohl

1984: Carla Link, Kurt Muesing, Jon Stolski

1983: Nina Borgwarth, Joe Vrudny

1982: Ramona Rugloski, Rob Veith

1981: Darla Magtibay, Mark Mathews

1980: Lehtitia Moilanen, Barry Sorensen

1979: Dawn Clabo, Craig Holm

1978: Kathleen Borgwarth, Gail Dailey, Bruce Rimmereid

1977: Sue Miller, Tony Veith

1976: Kathy Schultz, Bob Jensen