ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Area Cross Country: PR-B sweeps

EAST GULL LAKE--Luke Downie posted a first-place time of 19:43 to lead the Pine River-Backus boys to first in Thursday's Pillager Invite at Madden's Pine Beach West Course.

EAST GULL LAKE-Luke Downie posted a first-place time of 19:43 to lead the Pine River-Backus boys to first in Thursday's Pillager Invite at Madden's Pine Beach West Course.

Sidney Lodge crossed the line in 24:28.2 to pace the PR-B girls to first place as well.

Emma Hardy ran to third place to lead the Pillager Huskies girls team to second. Jared Eng cracked the top 10 to lead the Pillager boys to third

Boys results

Team scores: 1-Pine River-Backus 24, 2-New York Mills 32, 3-Pillager 79

ADVERTISEMENT

Individual winner: Luke Downie (PRB) 19:43

Pillager results: 10-Jared Eng 22:18.9, 13-Zeke Gilbertson 22:43.6, 17-Anthony Jansen 2:54.3, 19-Jack Turner 25:21.0, 20-Zacc Gilbertson 25:21.4

Pine River-Backus results: 3-Torry Hirschey 20:19.3, 5-Luke Sechser 20:49.2, 7-Nick Ackerman 21:25.9, 8-Josh Sechser 21:4.3, 14-Marcus Lukanen 22:55.8, 15-Caleb Travis 23:03.6, 16-Jason Cadwell 23:22.4, 18-Beau Broom 24:33.7

Girls results

Team scores: 1-Pine River-Backus 22, 2-Pillager 37, INC-New York Mills

Individual winner: Sidney Lodge (PRB) 24:28.2

Pillager results: 3-Emma Hardy 25:42.6, 6-Makayla Loftis 28:24.8, 8-Vanessa Peterson 29:31.1, 9-Emily Kautz 30:59.1, 11-Emily Peters 33:33.5, 12-Lacie Hines 33:54.8

Pine River-Backus results: 2-Alexander Hoopman 25:25.5, 4-Mara Adams 27:02.1, 5-Shayna Moore 27:47.2, 10-Isabelle Netland 31:57.8

ADVERTISEMENT

Next: Pillager in Deer River Invite at Menahga 4 p.m. Tuesday.

Moore, Flyer boys second

COLD SPRING-Little Falls' Tyler Moore ran a second-place time of 16:25.29 which led the Little Falls Flyers boys to second Thursday at the Rocori Invite

Moore finished behind Munir Isahak of Fargo South, who won in 16:11.14.

Kendal Hendrickson's 41st-place finish of 23:01.37 paced the Little Falls girls to eighth.

Boys results

Team scores: 1-Willmar 67, 2-Little Falls 76, 3-Alexandria 77, 4-Rocori 95, 5-Fargo South 125, 6-Cambridge-Isanti 142, 7-Sauk Rapids-Rice 171, 8-Annandale 192, 9-Monticello 195

Individual winner: Munir Isahak (FS) 16:11.14

ADVERTISEMENT

Little Falls results: 2-Tyler Moore 16:25.29, 7-Hunter Zupko 16:55.43, 14-Drew Peterson 17:41.94, 25-Nolan Zimny 18:09.36, 28-Tyler Schlattman 18:14, 34-Jonah Ploof 18:24.44, 52-Cameron Carli 19:36.38

Girls results

Team scores: 1-Willmar 27, 2-Rocori, 3-Annandale 73, 4-Alexandria 81, 5-Cambridge-Isanti 127, 6-Sauk Rapids-Rice 168, 7-Fargo South 193, 8-Little Falls 229

Individual winner: Serena Monson (W) 19:22.56

Little Falls results: 41-Kendal Hendrickson 23:01.37, 43-Abby Borash 23:22.70, 47-Claire Zack 23:54.49, 48-Madison Marquette 23:59.57, 50-Kali Schirmers 24:10.92, 52-Molly Lange 26:32.07, 53-Nicollet Gammon-Deering 26:32.08

Next: Little Falls at Fergus Falls Invite 4 p.m. Thursday.

Related Topics: LITTLE FALLS FLYERS
What To Read Next
The Central Lakes College Raiders traveled to Grand Rapids Saturday, Jan. 28.
Former Brainerd Warrior Olivia King is enjoying her senior season as a member of the University of Minnesota Gopher women's hockey team.
The Central Lakes College Raiders traveled to Ely to face Vermilion.
The Central Lakes College Raiders landed six student-athletes on Elite Team