ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Area Wrestling: 6 area individuals capture titles

Novak, Landrus champs for Aitkin MORA--Jerod Novak and Noah Landrus won titles for Aitkin and the Gobblers finished third at the Mora Tournament Saturday. Novak defeated two of his opponents by technical fall to win the 152-pound championship. La...

Novak, Landrus champs for Aitkin

MORA-Jerod Novak and Noah Landrus won titles for Aitkin and the Gobblers finished third at the Mora Tournament Saturday.

Novak defeated two of his opponents by technical fall to win the 152-pound championship.
Landrus captured the title at 160 while the Gobblers' Michael Roth finished second and Silas Berg, Caine Owens and Jake Pederson came in third.

Team Scores: 1-Waconia 282.52, 2-Mora 182.03, 3-Aitkin 174.54, 4-Sauk Rapids/Rice 126.55, 5-Chaska/Chanhassen 126.06, 6-STMA 105.07, 7-St Cloud Apollo 66.08, 8-Rush City/Braham 56.09, 9-Spectrum 10.010

Aitkin Results

ADVERTISEMENT

106: 5-Jack Gravelle 2-2

113: 6-Carter Dox 1-3

120: 3-Silas Berg 3-1

126: 3-Caine Owens 3-1

132: 5-Bryce Haugly 2-2

145: 3-Jake Pederson 3-1

152: 1-Jerod Novak 3-0

160: 1-Noah Landrus 3-0

ADVERTISEMENT

170: 4-Kenny Hesse 2-2

182: 4-Bo Workman 2-2

220: 2-Michael Roth 2-1

285: 5-Matt Vogtlin 2-2

Next: Aitkin vs. Pequot Lakes/Pine River-Backus at Pine River 7:30 p.m. Tuesday.

Erpelding, Bjerga champs for S-M

PARKERS PRAIRIE-Alex Erpelding won the 160-pound title and shared outstanding wrestler of the tournament honors for Staples-Motley as the Cardinals finished third at the Prairie Valley Nighthawk Individual Tournament Saturday.

Owen Bjerga won the 113-pound title for the Cardinals while Eric Lisson and Kyle Serich were runners-up and Spencer Miller, Blayne Dumpprope and Matt Miller were third.

ADVERTISEMENT

Crosby-Ironton Rangers' placers were Nate Williams and Adam Christopher in second and Ei Winegarner third.

Team Scores: 1-Park Rapids 229.0, 2-Long Prairie-Grey Eagle-Browerville 203.0, 3-Staples-Motley 154.0, 4-Benson 147.50, 5-Breckenridge 82.00, 6-Prairie Valley 76.00, 7-Crosby-Ironton 68.50, 8-Pelican Rapids 30.00

Crosby-Ironton Results

106: 2nd-Nate Williams

113: 2nd-Adam Christopher

126: 4th-Kaven Blasek

132: 6th-Josh Mienert

160: 6th-Gabe Ryappy

170: 3rd-Ei Winegamer

182: 6th-Taylor Eigenheer

Next: Blackduck/Cass Lake-Bena, Deer River at C-I Triangular 5 p.m. Tuesday .

Staples-Motley Results

106: 3rd-Spencer Miller 2-1

113: 1st-Owen Bjerga 3-0

120: 3rd-Blayne Dumpprope 2-1

126: 2nd-Eric Lisson 2-1

138: 3rd-Matt Miller 2-1

145: 6th-Shawn Trantina 1-3

152: 4th-Isaac Swendsrud 1-3

160: 1st-Alex Erpelding 3-0

182: 5th-Braden Tyrell 2-2

285: 2nd-Kyle Serich 2-1

Next: Wadena-Deer Creek at Staples-Motley 7:15 p.m. Tuesday.

LF's Jenks, Winkelman champs

CAMBRIDGE-Justin Jenks and Billy Winkelman captured titles to help the Little Falls Flyers finish third at the Cambridge-Isanti Bluejacket Invitational Saturday.

Jenks went 2-0 and was champion at 170. Winkelman won the 220-pound title with a 3-0 mark.

Second-placers for the Flyers were Gabe Nagel, Josh Beack and Gage Blechinger.

Team Scores: 1-Anoka 226.0, 2-Cambridge-Isanti 185.0, 3-Little Falls 158.5, 4-Elk River 136.5, 5-Alexandria 136.0, 6-St. Peter 92.5, 7-Champlin Park 89.0, 8-Pine City 53

Little Falls Results

106: 2nd-Gabe Nagel 2-1

113: 5th-Spencer Strempke 2-2

132: 6th-Jacob Biermaier 0-3

138: 5th-Lane Rutten 2-2

145: 4th-Wyatt Lillemoe 2-2

152: 2nd-Josh Beack 1-1

160: 5th-Grant Litke 2-2

170: 1st-Justin Jenks 2-0

195: 4th-Mickel Schultz 2-2

220: 1st-Billy Winkelman 3-0

285: 2nd-Gage Blechinger 2-1

Next: Becker at Little Falls 7 p.m. Tuesday.

What To Read Next
The Central Lakes College Raiders hosted Hibbing Friday, Feb. 3.
The Central Lakes College Raiders hosted Gogebic Community College Friday, Feb. 3.
The league would launch in summer 2024 and is polling interest in possible host cities.
The Brainerd Warriors Sports Boosters meet most Thursdays during the school year.