ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Area Wrestling: Raiders place third in own invite

BERTHA--Six area wrestlers captured individual titles at the 11-team Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie Invitational Saturday. Staples-Motley's Spencer Miller and Owen Bjerga won championship matches to lead the Cardinals to fourth place. Dev...

BERTHA-Six area wrestlers captured individual titles at the 11-team Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie Invitational Saturday.

Staples-Motley's Spencer Miller and Owen Bjerga won championship matches to lead the Cardinals to fourth place.

Devin Dean, Holt Truax and Craig Orlando of helped BHVPP land in third with individual titles and Nate Williams' win at 132 pounds led from Crosby-Ironton to seventh.

Team scores: 1-Long Prairie/Grey Eagle 219, 2-Ottertail Central 206, 3-Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 151, 4-Staples-Motley 119.5, 5-Park Rapids 105, 6-Benson 105, 7-Crosby-Ironton 103, 8-United Clay Becker 85, 9-Ortonville 78.5, 10-Pelican Rapids 60, 11-Breckenridge 55

106: 2-Jon Paul Fitzpatrick (CI), 4-Deagan Captain (BHVPP), 5-Payton Bjerga (SM)

ADVERTISEMENT

113: 2-Quinn Kern (BHVPP), 6-Sam Jennissen (SM)

120: 5-Kristian Thompson (SM)

126: 1-Spencer Miller (SM), 4-Brock Peterson (BHVPP)

132: 1-Nate Williams (CI), 5-Trevor Arceneau (BHVPP), 6-Brayden Christensen (SM)

138: 1-Devin Dean (BHVPP), 2-Jake Klancher (CI)

145: 1-Owen Bjerga (SM), 3-Kevin Blazek (CI)

152: 3-Gideon Ervasti (BHVPP), 4-Dalton Holmberg (SM), 6-Michael Fitzpatrick (CI)

160: 6-Jonathon Lisson (SM)

ADVERTISEMENT

170: 6-Carter Rokes (BHVPP)

182: 1-Holt Truax (BHVPP), 6-Gabe Ryappy (CI)

195: 5-Taylor Elgenheer (CI)

285: 1-Craig Orlando (BHVPP), 4-Kyle Serich (SM)

Next: Crosby-Ironton at Deer River Triangular Tuesday; Staples-Motley hosts tournament Jan. 20; Bertha-Hewitt/Verndale at Aitkin triangular Tuesday.

Flyers finish 7th

STILLWATER-Gabe Nagel, Simon Bryce and Ryan Graves all finished 3-0 to lead Little Falls to a seventh-place finish at the Stillwater Invitational Saturday.

The Flyers lost to Eagan and Stillwater and defeated Mahtomedi 35-34 in the seventh-place match.

ADVERTISEMENT

Team scores:

Eagan 39, Little Falls 27

Stillwater 49, Little Falls 29

Little Falls 35, Mahtomedi 34

1-Cambridge-Isanti, 2-Hudson, 3-Faribault, 4-Eagan, 5-Stillwater, 6-Coon Rapids, 7-Little Falls, 8-Mahtomedi

120: Kole Kern 1-2

126: Trent Krupke 1-2

132: Simon Pantzke 1-2

138: Dakota Kern 1-2

145: Gabe Nagel 3-0

152: Simon Bryce 3-0

160: Francis Houdek 0-3

170: Grant Litke 1-1/ Tony Winkleman 0-1

182: Tony Winkleman 1-1/ Grant Litke 1-0

220: Luke Venske 2-1

285: Ryan Graves 3-0

Next: Little Falls at Pequot Lakes/Pine River-Backus triangular Thursday.

PL/PRB 2-2

MOORHEAD-John Urseth, Keenan Dahl and Harley Large all scored four wins as the Pequot Lakes/Pine River-Backus Road Crew earned a split in their four matches at the Moorhead Tournament Saturday.

The Road Crew defeated Jamestown 30-27 and Fargo South 54-21. They lost to Fargo Davies and Dilworth-Glyndon-Felton.

PL/PRB 30, Jamestown 27

PL/PRB 54, Fargo South 21

Fargo Davies 42, PLPRB 39

Dilworth-Glyndon-Felton 49, PLPRB 22

106: Riley Wilson 1-3

113: Austin Staricha 0-4

120: Evan Koering 2-1/ Connor Tulenchik 1-0

126: Connor Tulenchik 0-1/ Addisuone Harrington 3-0

132: Addisuone Harrington 0-1

138: Zach Tulenchik 0-3

145: Jake Poehler 2-1/ Zach Tulenchik 0-1

152: Peter Koering 3-1

160: Harley Large 4-0

170: Tim Ryan 1-2/ Keenan Dahl 1-0

182: Keenan Dahl 3-0

195: Josh Pettit 2-2

220: John Urseth 3-0

285: John Urseth 1-0/ Myca Reynolds 0-1

Next: PLPRB at Bemidji triangular Tuesday.

W-DC ninth

GLENWOOD-Steven Erkenbrack's second-place finish at 182 led the Wadena-Deer Creek Wolverines at the Minnewaska Tournament Saturday.

The Wolverines placed ninth as a team.

Braeden Sibert, Mitchel Haman, and Cody Wheeler all finished fifth in their weight division.

Team Scores: 1-Rocori 184, 2-Minnewaska 182, 3-Detroit Lakes 151, 4-Eden Prairie 126, 5-Quad County 111, 6-Howard Lake-Waverly 104, 7-Border West 86, 8-Minneapolis Roosevelt 81, 9-Wadena-Deer Creek 41.

WDC

138: 5-Braeden Sibert 2-2

145: 5-Mitchel Haman 2-1

160: 5-Cody Wheeler 2-2

182: 2-Steven Erkenbrack

220: Logan Wegscheid 0-2

Overall: WDC 3-9. Next: Wadena-Deer Creek hosts triangular Thursday.

What To Read Next
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.
Hull was a five-time 50-goal scorer, led the NHL in goalscoring seven times, twice won the Hart Trophy and was voted a First-Team All-Star on the left wing 10 times.
The Central Lakes College Raiders faced Itasca Saturday, Jan. 28.
The Central Lakes College Raiders traveled to Grand Rapids Saturday, Jan. 28.