ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Cross-Country: Jake Andres top area individual finisher Pierz Stampede

PIERZ--Jake Andres of Pierz finished sixth with a 17:22.9 run to help the Pioneer boys to 10th place in the Pierz Pioneers Stampede Monday, Sept. 17.

PIERZ-Jake Andres of Pierz finished sixth with a 17:22.9 run to help the Pioneer boys to 10th place in the Pierz Pioneers Stampede Monday, Sept. 17.

The Brainerd Warrior boys placed sixth with their highest finish coming from Maxim Osborne in 13th place. The Brainerd girls were led by Grace Erholtz's 26th-place finish and the Warriors placed seventh.

Carissa Andres of the Pioneers took 41st while the Pierz girls finished 10th.

Tucker Ringhand of Crosby-Ironton finished eighth with a 17:23.5 time while Sarah Bostrom of the Rangers placed 23rd. Both C-I boys and girls teams had an incomplete score.

Boys results

ADVERTISEMENT

Team scores: 1-Mora 68, 2-Annandale 118, 3-Heritage Christian 120, 4-Pine City 151, 5-Foley 154, 6-Brainerd 164, 7-Albany 205, 8-Osakis 221, 9-St. Cloud Cathedral 232, 10-Pierz 243, 11-Royalton 255, 12-Hinckley-Finlayson 289, 13-Maple Lake 291, 14-St. Johns Prep 387, 15-Milaca 421, 16-Zimmerman 430, 17-Braham 494, 18-Eden Valley-Watkins 498 INC-Crosby-Ironton

Individual winner: 1-Cooper Lennox (Mora) 16:28.5

Brainerd results: 13-Maxim Osborne 17:43.9, 25-Nick Porisch 18:10.4, 35-Evan Storbakken 18:31.8, 48-Garrett Goeden 18:52.4, 57-Michael Kuehn 19:15.3, 59-Hunter Turcotte 19:24.3, 70-Logan Severson 19:56.2

Crosby-Ironton results: 8-Tucker Ringhand 17:25.3, 14-Seth Lemieur 17:44.5

Pierz results: 6-Jake Andres 17:22.9, 18-Cole Andres 17:50.6, 66-Jaden Hennen 19:41.1, 75-Will Heschke 20:15.6, 95-Carson Yates 21:16.8, 103-Gunther Dodge 22:09.6, 107-Landon Schomer 22:27.6

Girls results

Team scores: 1-Zimmerman 56, 2-Maple Lake 80, 3-Mora 90, 4-Eden Valley-Watkins 102, 5-Albany 160, 6-Annandale 164, 7-Brainerd 167, 8-Milaca 171, 9-Heritage Christian 188, 10-Pierz 265, 11-Osakis 293, 12-Mille Lacs 320, 13-Hinckley-Finlayson 333, 14-Foley 338

Individual winner: 1-Cheresa Bouley (Zimmerman) 19:30.3

ADVERTISEMENT

Brainerd results: 26-Grace Erholtz 21:52.7, 32-Bridget Collins 22:10.4, 38-Elizabeth Selisker 22:23.8, 39-Carson Biegen 22:25.9, 50-Emma Storbakken 22:53.4, 55-Payton Lillo 23:08.8

Crosby-Ironton results: 23-Sarah Bostrom 21:44.4, 36-Lily Peterson 22:20.6, 70-Ella Dwyer 24:11.6, 83-Anna Bostrom 24:53.8

Pierz results: 41-Carissa Andres 22:30.3, 47-Rachel Kasper 22:44.7, 53-Brenna Andres 23:03.6, 73-Alyssa Gall 24:30.4, 79-Kara Bakke 24:41.6, 91-Ellie Lochner 26:25.6, 100-Katie Schaefer 28:11.1

Next: Brainerd in University of Minnesota Invite 9 a.m. Sept. 29.

What To Read Next
Former Brainerd Warrior Olivia King is enjoying her senior season as a member of the University of Minnesota Gopher women's hockey team.
The Central Lakes College Raiders traveled to Ely to face Vermilion.
The Central Lakes College Raiders landed six student-athletes on Elite Team
Quigley enjoyed a big week for CLC.