ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Curling: McCormick, Sieg teams win Club National Championship titles

Two skips with plenty of national titles can each add one more to their collection as Debbie McCormick and Lyle Sieg led their teams to the top of the podium in the finals at the USA Curling Club National Championships Saturday at the Brainerd La...

4018085+1xlrumfrzatlrzjw4z-z-dzs5vmbvxtd.jpg
Spectators watch as skip Deborah McCormick from the Madison Curling Club in Wisconsin (center) delivers a stone and her teammates Rebecca Reinhart (left) and Miranda Hofmann prepare to sweep Saturday during the finals of the USA Curling Club National Championships at the Brainerd Lakes Curling Club. Kelly Humphrey / Brainerd Dispatch - Gallery and Video

Two skips with plenty of national titles can each add one more to their collection as Debbie McCormick and Lyle Sieg led their teams to the top of the podium in the finals at the USA Curling Club National Championships Saturday at the Brainerd Lakes Curling Club.

In the women's showdown between two teams from the Madison (Wis.) Curling Club, McCormick's team defeated skip Lori Karst's team 10-5 to win the gold medal. Karst fell behind in the first half to McCormick, a four-time Olympian, and couldn't overcome the deficit in the second half.

This is the first club nationals title for McCormick and teammates Miranda Hofmann (Madison, Wis.) and Rebecca Reinhart (Monona, Wis.) and the second for Reinhart and for Shelly Kosal (Edgerton, Wis.), who also won in 2006. It is the third overall women's title won by the Madison club.

McCormick's team lost its first two games in the tournament before rallying to win its next seven games of the nine-game round-robin format. Her team then beat Tempe, Ariz., in Friday's semifinals to earn a trip to the championship game against its Madison clubmates-Karst (Madison, Wis.), Cynthia Rhyner (McFarland, Wis.), Rebecca Westphal (Verona, Wis.), and Anne Pryor (Madison, Wis.).

On the men's side, Sieg (Blaine, Wash.) and his Granite Curling Club teammates Sam Galey (Seattle), Matt Birklid (Seattle), and Steve Lundeen (Seattle) defeated Bill Stopera of New York's Ardsley Curling Club, 5-2. Stopera (Briarcliff Manor, N.Y.) and his team of Martin Sather (Yonkers, N.Y.), Peter Austin (Rockville Centre, N.Y.), and George Austin (Rockville Centre, N.Y.) had a modest 2-1 lead at the fifth-end break but it was all Sieg's team in the second half as it stole three points over the final two ends.

ADVERTISEMENT

It was the second club nationals titles for Sieg and Lundeen, who also won in 2015 after capturing the Senior Nationals and World Seniors titles. This is the fourth title for the Granite Curling Club.

In the bronze-medal games, Jayne Burton led her Tempe-based Coyotes Curling Club team to a 10-7 win over two-time champion Nicole Vorachek of the Capital Curling Club in Bismarck, N.D. And Jeffrey Knott's Dallas-Fort Worth men's team scored a point in the final end to secure a 6-4 victory over Justin McBride's team from the San Francisco Bay Area Curling Club.

Final results are posted at

For" target="_blank">go.teamusa.org/2Ej2LFB.

For photo gallery go to https://goo.gl/t6dwsR Gold medalists:
Madison Curling Club (Wisconsin Region): Debbie McCormick (Rio, Wis.), Miranda Hofmann (Madison, Wis.), Rebecca Reinhart (Monona, Wis.), Shelly Kosal (Edgerton, Wis.)

Granite Curling Club (Washington Region): Lyle Sieg (Blaine, Wash.), Sam Galey (Seattle), Steve Lundeen (Seattle), Matt Birklid (Seattle)

Silver medalists:
Madison Curling Club (Wisconsin Region): Lori Karst (Madison, Wis.), Cynthia Rhyner (McFarland, Wis.), Rebecca Westphal (Verona, Wis.), Anne Pryor (Madison, Wis.)

Ardsley Curling Club (Grand National Region): Bill Stopera (Briarcliff Manor, N.Y.), Martin Sather (Yonkers, N.Y.), Peter Austin (Rockville Centre, N.Y.), George Austin (Rockville Centre, N.Y.)

Bronze medalists:
Dallas-Fort Worth Curling Club (Mid-America Region): Jeff Knott (Dallas, Texas), Laith Sando (Burleson, Texas), Nick Myers (Arlington, Texas), John Lambert (Garland, Texas), Kevin Roberts (Frisco, Texas)

ADVERTISEMENT

Coyotes Curling Club (Mountain Pacific Region): Jayne Burton (Scottsdale, Ariz.), Tatiana Keeling (Casa Grande, Ariz.), Amy Thompson (Gilbert, Ariz.), Kimberly Gaddie (Apache Junction, Ariz.)

Fourth-place teams:
San Francisco Bay Area Curling Club (Mountain Pacific Region): Justin McBride (Anaheim, Calif.), Erik Jensen (San Francisco, Calif.), Sean Franey (El Cerrito, Calif.), Joel Calhoun (Lake Forest, Calif.)

Capital Curling Club (Dakota Territory Region): Nicole Vorachek (Mandan, N.D.), Corrina Stroh (Bismarck, N.D.), Breynn Sturlaugson (Bismarck, N.D.), Roxanne Howes (Bismarck, N.D.)

Related Topics: CURLING
What To Read Next
The Central Lakes College Raiders faced Itasca Saturday, Jan. 28.
The Central Lakes College Raiders traveled to Grand Rapids Saturday, Jan. 28.
Former Brainerd Warrior Olivia King is enjoying her senior season as a member of the University of Minnesota Gopher women's hockey team.
The Central Lakes College Raiders traveled to Ely to face Vermilion.