ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Girls Swimming and Diving: Brainerd third at Park Rapids Invitational

PARK RAPIDS--Jenna Host's runner-up finish in the 500 free was the top showing for the Brainerd Warriors who placed third in Saturday's Park Rapids Invitational.

Jenna Host
Jenna Host

PARK RAPIDS-Jenna Host's runner-up finish in the 500 free was the top showing for the Brainerd Warriors who placed third in Saturday's Park Rapids Invitational.

Third places went to Isabelle Prozinski in the 100 backstroke and the 200 free relay of Jacquilyn Rude, Jamie Wallace, Hannah Tatge and Madelyn Gibbons.

"We really did not swim that well," Warriors coach Dan Anderson said. "This was our third meet of the week and we were a bit flat. We will come back to practice Monday and get back to work.

"I was pleased with Jenna Host's swim in the 500 as well as Ellie Matson's 500 free. I also thought Isabelle Prozinski had a good day."

Lili Schneider's seventh place in the 100 breaststroke was Staples-Motley/Verndale's top finish.

ADVERTISEMENT

Team scores: 1-Detroit Lakes Area 515, 2-Melrose 472.5, 3-Brainerd 433, 4-Sauk Centre 380.5, 5-Park Rapids 252, 6-Perham/New York Mills 152, 7-Staples-Motley 96

200 medley relay: 1-DL 1:55.45, 4-Brainerd (Isabelle Prozinski, Gabby VanHorn, Tarin Skinner, Jamie Wallace) 2:03.94; 8-Staples-Motley (Emily Veronen, Lili Schneider, Autumn Nelson, Aleeah Halverson) 2:10.14; Brainerd 10-(Sophie Exsted, Megan Wilhelm, Mira Strong, Macey Whitlock) 2:11.01

200 freestyle: 1-Kali Sayovitz (SC) 1:57.63, 4-Madelynn Gibbons (B) 2:12.40, 5-Jenna Host (B) 2:12.43, 7-Hannah Tatge (B) 2:14.06, 25-Amanda Carter (SM) 3:16.66

200 individual medley: 1-Jennifer Tracy (DL) 2:13.44, 4-Gabby VanHorn (B) 2:28.98, 10-Emily Veronen (SM) 2:40.53, 11-Macey Whitlock (B) 2:40.71,

50 freestyle: 1-Savanna Bitz (M) 25.64, 6-Jacquilyn Rude (B) 27.13, 12-Jamie Wallace (B) 27.83, 14-Sidney Miller (B) 28.36, 15-Lili Schneider (SM) 28.58

Diving: 1-Emma Disse (DL) 227.15, 4-Cami Harmer (B) 209.10, 7-Emma Korhonen (B) 175.00, 12-Izzy Olson (B) 149.80, 13-Chandler Niemeyer (B) 140.75

100 butterfly: 1-Jennifer Tracy (DL) 59.48, 6-Tarin Skinner (B) 1:10.55, 8-Madison Lund (B) 1:12.76, 9-Libby Zemke (B) 1:14.09, 11-Mira Strong (B) 1:14.55, 21-Adriana Dickey (SM) 1:29.06

100 freestyle: 1-Savan Bitz (M) 55.67, 4-Jacquilyn Rude (B) 58.55, 11-Isabelle Prozinski (B) 1:00.93, 12-Jamie Wallace (B) 1:01.25,14-Sidney Miller (B) 1:02.08, 21-Emma Gerard (SM) 1:09.92

ADVERTISEMENT

500 freestyle: 1-Sydney Gulon (DL) 5:20.14, 2-Jenna Host (B) 5:53.06, 8-Madison Lund (B) 6:09.87, 9-Hannah Tatge (B) 6:11.17, 10-Ellie Mattson (B) 6:13.22, 20-Joelle Bounds (SM) 6:34.84

200 freestyle relay: 1-Melrose 1:46.23; 3-Brainerd (Jacquilyn Rude, Jamie Wallace, Hannah Tatge, Madelyn Gibbons) 1:47.39; 9-Brainerd (Silvia Schmitz, Ellie Mattson, Jenna Host, Sidney Miller) 1:54.58; 13-Staples-Motley (Emma Gerard, Autumn Nelsen, Joelle Bounds, Brooke Ferdon) 2:08.16

100 backstroke: 1-Mikayla Von Wahlde (M) 1:00.47, 3-Isabelle Prozinski (B) 1:07.92, 8-Emily Veronen (SM) 1:11.04, 10-Mira Strong (B) 1:13.33

100 breaststroke: 1-Sydney Gulon (DL) 1:10.82, 4-Gabby VanHorn (B) 1:14.63, 6-Madelynn Gibbons (B) 1:17.18, 7-Lili Schneider (SM) 1:18.45, 13-Anna Just (B) 1:22.49

400 freestyle relay: 1-Detroit Lakes 3:45.68; 5-Brainerd (Jacquilyn Rude, Hannah Tatge, Gabby VanHorn, Madison Lund) 4:06.16; 6-Brainerd (Jenna Host, Macey Whitlock, Sidney Miller, Isabelle Prozinski) 4:10.23; 10-Staples-Motley (Emily Veronen, Joelle Bounds, Aleeah Halverson, Lili Schneider) 4:28.20

Next: Sauk Rapids-Rice at Brainerd 6 p.m. Thursday.

What To Read Next
The Central Lakes College Raiders hosted Hibbing Friday, Feb. 3.
The Central Lakes College Raiders hosted Gogebic Community College Friday, Feb. 3.
The league would launch in summer 2024 and is polling interest in possible host cities.
The Brainerd Warriors Sports Boosters meet most Thursdays during the school year.