ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Girls Swimming and Diving: Flyers swim to 5th-place showing

Little Falls competed in the Granite Ridge Conference Championship

Little Falls Flyers Logo.jpg

BECKER — Ella Rausch took home All-Granite Ridge Conference honors in the 100-yard freestyle and all-conference honorable mention in the 200 freestyle as the Little Falls Flyers placed fifth at the Granite Ridge Conference meet, Saturday, Oct. 30.

Rausch was the runner-up in the 100 freestyle with a time of 57.54 and placed third in the 200 freestyle with a time of 2:05.94.

Berit Gustafson placed sixth in the 50 freestyle and Jayda Alholm finished sixth in the 500 free.

The Flyers 200 free relay of Gustafson, Kendra Couture, Lindy Welinski and Rausch placed fourth.

ADVERTISEMENT

Team scores: 1-St. Cloud Cathedral/St. John’s Prep 602, 2-Albany 491, 3-Foley 479, 4-Milaca 280.5, 5-Little Falls 265.5, 6-Ogilvie/Mora 147
200 medley relay: 1-St. Cloud Cathedral 1:55.87, 9-Little Falls (Lindy Welinski, Claire Anderson, Jayda Alholm, Brooke Schilling) 2:08.96; 11-Little Falls (Abby Noyes, Alicia Holtz, Sarah Wolbeck, Grace Kludt) 2:18.81
200 freestyle: 1-Ellie Kilgard (Foley) 1:59.28, 3-Ella Rausch (LF) 2:05.94, 13-Kludt 36.82, 17-Molly Petrowitz (LF) 2:22.55, 21-Audrey Bock (LF) 2:26.83
200 individual medley: 1-Mary Morris (Cathedral) 2:16.81, 12-Elizabeth Rudolph 2:42.29, 13-Noyes 2:43.15, 15-Wolbeck 2:45.09,
50 freestyle: 1-Bryn Greenwaldt (Foley) 24.01, 6-Berit Gustafson 27.24, 13-Welinski 28.28, 15-Kendra Couture (LF) 28.79, 18-Schilling 29.78
Diving: 1-Maddie Anderson (Cathedral) 350.50, 9-Olivia Nuehring (LF) 254.85
100 butterfly: 1-Katie Spanier (Albany) 1:04.78, 7-Welinski 1:11.17, 11-Couture 1:13.47, 12-Rudolph 1:14.21, 14-Schilling 1:14.72
100 freestyle: 1-Greenwaldt (Foley) 54.06, 2-Rausch 57.74, 17-Bock 1:04.8, 21-Anderson 1:07.3, 22-Sabina Moe (LF) 1:08.3
500 freestyle: 1-Morris (Cathedral) 5:24.12, 6-Alholm 5:59.57, 11-Kludt 6:15.96, 12-Petrowitz 6:21.15
200 freestyle relay: 1-Foley 1:44.21 4-Little Falls (Gustafson, Couture, Welinski, Rausch) 1:49.77; 10-Little Falls (Schilling, Petrowitz, Bock, Moe) 1:54.71
100 backstroke: 1-Morris (Cathedral) 1:02.99 13-Gustafson 1:13.27, 17-Anderson 1:14.23, 22-Holtz 1:22.78
100 breaststroke: 1-Megan Koglin (Albany) 1:12.29, 9-Alholm 1:19.25, 12-Moe 1:21.64, 19-Wolbeck 1:25.38, 21-Noyes 1:26.63
400 freestyle relay: 1-Foley 3:46.04, 4-Little Falls (Gustafson, Couture, Alholm, Rausch) 4:02.02; 9-Little Falls (Bock, Petrowitz, Noyes, Rudolph) 4:18.22
Next: Little Falls in Section 8-1A Finals at Detroit Lakes Nov. 12-13.
Covering the Brainerd lakes area sports scene for the past 23 years.
What To Read Next
2 area dance teams were in action Friday, Jan. 27.
2 area wresting teams hit the mat.
Nine area girls basketball teams were in action Friday, Jan. 27.
Brainerd hosts Fergus Falls Jan. 27