ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Nordic Skiing: Both Brainerd teams with good first sprint showing

The Brainerd Warriors and Little Falls Flyers opened the season at Detroit Mountain.

Schaeffer_Lily.JPG
Lily Schaeffer

DETROIT LAKES — Brainerd’s team of Annelise Baird and Lily Schaeffer won the Moorhead Invite sprint relay in 19:51.0 Tuesday, Nov. 30, at Detroit Mountain.

The Brainerd girls, led by Baird and Schaeffer, finished tied for first with Moorhead at 420 points.

Brainerd’s Allison Rice and Ellie Brown finished in second place in 21:16.0.

“It was pretty exciting to have that kind of result,” Warriors head coach Mary Claire Ryan said. “Three of our normal varsity skiers today didn’t race because they are out sick, so it was an opportunity for some other girls to compete and see how well they would fair.”

The team of Beth Ahlin and Ainsley Kresha was the top girls team for Little Falls with a seventh-place 22:53.4. The Flyers finished fourth as a team.

ADVERTISEMENT

Brainerd won the boys title with 432 points as all four of its teams finished in the top eight led by Eli Knapp and Mitchell Neumann in second.

“We knew Mitchell and Eli were our fastest two skiers,” Ryan said. “So they showed that well today, but overall it shows with the sprinting how important it is to place more than one team in the final and then doing well in the finals.”

Little Falls boys were second with 400 points led by Connor Grant and Alex Oberton in third and Ethan Yorek and Elliot Oberton in fifth.

Boys results
Team scores: 1-Brainerd 432, 2-Little Falls 400, 3-Moorhead 370, 4-Fergus Falls 338, 5-Alexandria 226, 6-Detroit Lakes 90
Individual winner: Zaine Braaten-Max Rogers (Moorhead) 16:02.3
Brainerd results: 2-Eli Knapp-Mitchell Neumann 16:15.0, 6-Zachary Schaeffer-Braden Capelle 17:28.1, 7-Noah Schaeffer-Ben Karlgaard 17:37.5, 8-Bennet Capelle-Adam Cady 17:43.5
Little Falls results: 3-Connor Grant-Alex Oberton 17:03.1, 5-Ethan Yorek-Elliot Oberton 17:26.1, 10-Angus Rustad-Eddie Sobiech 18:45.9, 13-Grant Yorek-Thomas Archer 19:43.7

Girls results
Team scores: T1-Brainerd 420, T1-Moorhead 420, 3-Alexandria 301, 4-Little Falls 263, 5-Fergus Falls 256, 6-Detroit Lakes 155
Individual winner: Annelise Baird-Lily Schaeffer (Brainerd) 19:51.0
Brainerd results: 2-Allison Rice-Ellie Brown 21:16.0, 11-Grace Loney-Gabrielle Chalupsky 24:15.5, 12-Ashtyn Kubista-Katelyn Kennedy 24:57.3
Little Falls results: 7-Beth Ahlin-Ainsley Kresha 22:53.4, 9-Aliza Kresha-Sarah Wolbeck 24:01.3, 16-Claire Zupko-Isabelle Segler 25”50.5,
Next: Brainerd and Little Falls at Detroit Lakes TBD Tuesday, Dec. 7.

ADVERTISEMENT

Baird_Annelise.JPG
Annelise Baird

Covering the Brainerd lakes area sports scene for the past 23 years.
What To Read Next
Pequot Lakes junior earns area athlete of the week
Pillager sophomore earns area athlete of the week
2 area dance teams were in action Friday, Jan. 27.
2 area wresting teams hit the mat.