Sections

Weather Forecast

Close

Nordic Skiing: Brainerd teams runners-up in season opener

ST. CLOUD—Evan Storbakken finished second and Grace Erholtz fifth leading the Brainerd Warriors to second-place team finishes in the boys and girls races of the Sartell/St. Cloud Cathedral Invite at Riverside Park Thursday, Dec. 6.

Brainerd and Little Falls boys teams tied with 38 points behind Sartell/Cathedral, but the Warriors were awarded second by tiebreaker.

Maxim Osborne was 10th for the boys and Ben Renner finished 11th in the Warriors' first meet of the season.

Joining Erholtz in the top 10 for the girls were Lili Schaefer (8th), Emma Storbakken (9th) and Gina Wasniewski (10th).

"We were quite happy with our first race," said Brainerd co-head coach Mary Claire Ryan. "It was a shorter 3K course with a mass start in a small area so some of the skiers got tangled up at the start."

The Little Falls boys were led by Jackson Grant and Colton Yorek who finished in the top 10 and the sixth-place Flyer girls were paced by Katie Corbett.

Boys results

Team scores: 1-Sartell/St. Cloud Cathedral 31, 2-Brainerd 38, 3-Little Falls 38, 4-Mora 47, 5-St. Cloud Tech 86, 6-Alexandria 134, 7-St. Cloud Apollo 155, 8-Willmar 172, 9-St. John's Prep 230

Individual winner: Cooper Lanox (Mora) 6:40

Brainerd results: 2-Evan Storbakken 6:47, 10-Maxim Osborne 7:23, 11-Ben Renner 7:25, 16-Mitchell Neumann 7:39, 19-Nick Whiteman 7:41, 23-Nole Robertson 7:49, 24-David Dewey 7:50, 31-Atticus Osborne 8:00, 35-Jacob Olson 8:30, 39-Nick Renner 8:32, 42-Nick Porisch 8:43, 43-Nick Schneider 8:44, 47-Mason Hill 8:54

Little Falls results: Jackson Grant, Colton Yorek, Cormac Shanoff, Simon Park, Braden Jackson, Connor Grant, John Stockard

Girls results

Team scores: 1-Alexandria 22, 2-Brainerd 32, 3-Mora 56, 4-Sartell/St. Cloud Cathedral 65, 5-St. Cloud Tech 76, 6-Little Falls 108, 7-Willmar 121, 8-St. Cloud Apollo 124, 9-St. John's Prep 202

Individual winner: Kaisa Bosek (Alex)

Brainerd results: 5-Grace Erholtz 8:25, 8-Lili Schaefer 8:36, 9-Emma Storbakken 8:43, 10-Gina Wasniewski 8:47, 14-Sarah Nesheim 8:55, 16-Elle Juranek 8:58, 18-Callie Knapp 9:02, 30-Jenna Lee 9:47, 31-Abby Wohl-Kovatovich 9:53, 42-Becca Strangstalien 10:24

Little Falls results: Katie Corbett, Camilla Johnson, Adrienne Kresha, Breanna Barchus, Claire Zack, Kaylee Zupko

Next: Brainerd at Detroit Lakes Invite 10 a.m. Tuesday, Dec 11; Little Falls at St. Cloud Apollo Invite 2 p.m. Tuesday, Dec. 11.