Owen Baird of Brainerd was the overall winner in the Sour Grapes Half and Half Half Marathon Saturday, June 9, at Northland Arboretum in Brainerd.

Baird completed the 13.1-mile course in 1:33:44. Runner-up Derrick Justin of Brainerd was clocked at 1:38:39.

Jacquelyn Bacigalupi of Baxter was the first female runner across the finish line at 1:45:39 and placed third overall. She was followed by Cassie Piepkorn of Baxter who finished in 1:46:07 and was fourth overall.

---   ---   ---   ---   ---

KLICK! Photo Gallery - Sour Grapes Half and Half Trail Run

115 photos - Klick here to view!

---   ---   ---   ---   ---

Allie Crum of Deerwood was the overall winner in the 10.55K at 51:13. Second place went to Jessica Johnson of Hendricks at 52:16.

The first seven 10.55K finishers were female. Justin Montbriand of Shakopee was the male winner at 54:44 and finished eighth overall.

9-year-old Connor Bacigalupi of Baxter won the kids race. Gabriella Bratney of Brainerd was the girls winner.

Complete results are at: sourgrapesrun.com/race_results.aspx.

 

Sour Grapes Half and Half

Half Marathon

Top 20 Finishers

Place, name, sex, age, city, time,

1-Owen Baird, M, 45, Brainerd, 1:33:44

2-Derrick Justin, M, 36, Brainerd, 1:38:39

3-Jacquelyn Bacigalupi, F, 40, Baxter, 1:45:39

4-Cassie Piepkorn, F, 35, Baxter, 1:46:07

5-Aaron Pavek, M, 26, Plymouth, 1:50:12

6-Jill Maine, F, 28, Brainerd, 1:50:50

7-Maria Weller, F, 54, West Fargo, 1:51:02

8-Jace Leabo, M, 18, Underwood, 1:53:41

9-Larry Gau, M, 61, Dayton, 1:54:17

10-Kurt Kooyer, M, 55, West Fargo ND, 1:55:39

11-Dave Grotzke, M, 66, Brainerd, 1:56:51

12-Griffin Johnson, M, 14, Maple Grove, 1:57:50

13-Mike Burr, M, 55, McGregor, 1:58:54

14-Steven Durow, M, 54, Fargo, 2:01:41

15-Steve Karels, M, 53, Brainerd, 2:03:21

16-Dennis Kucera, M, 45, Albertville, 2:03:29

17-Matthew Wilson, M, 42, Prior Lake, 2:03:32

18-Angie Gora, F, 42, Bemidji, 2:03:46

19-Richard Soderbeck, M, 53, Coon Rapids, 2:04:32

20-Terri Karolevitz, F, 35, Remer, 2:10:18

 

10.55K Top 20 Finishers

1-Allie Crum, F, 20, Deerwood, 51:13

2-Jessica Johnson, F, 40, Hendricks, 52:16

3-Stephanie Janson, F, 35, Sartell, 52:32

4-Krista Mithun, F, 34, Baxter, 53:17

5- Annie Saar, F, 29, Moorhead, 53:50

6-Rachael Schumer, F, 30, Brainerd, 53:54

7-Karin Coyne, F, 33, Chanhassen, 54:11

8-Justin Montbriand, M, 31, Shakopee, 54:44

9-Phillip Paul, M, 41, Sauk Rapids, 56:11

10-Zach Kern, M, 30, Cold Spring, 56:34

11-Doreen Godfredson, F, 51, Colorado Springs, CO, 58:28

12-Connor Trott, M, 14, Nisswa, 58:32

13-Kirk Summers, M, 53, Duluth, 58:44

14-Joel Godfredson, M, 53, Colorado Springs, 58:56

15-Jessica Paul, F, 40, Sauk Rapids, 1:00:15

16-Amber Sobiech, F, 40, Little Falls, 1:01:14

17-Caroline Ruud, F, 66, Breezy Point, 1:02:04

18-Michelle Johnson, F, 37, Bloomington, 1:02:16

19-Nathan Steffenson, M, 36, Brainerd, 1:02:22

20-Greg McLachlan, M, 55, New Hope, 1:02:30

 

Kids race

Time, place, name, age, gender, city

6:25, Connor Bacigalupi, 9, M, Baxter; 6:32, Carson Malloy, 8, M, Brainerd; 6:36, Carson Mankowski, 11, M, Brainerd; 6:37, Caden Trimble, 10, M, Little Falls; 6:57, Mullen Bratney, 8, M, Brainerd

7:04, Karsten Heitkamp, 7, M, Brainerd; 7:04, Gabriella Bratney, 10, F, Brainerd; 7:09, Callie Trimble, 10, F, Little Falls; 7:10, Ryan Yearley, 10, M, Brainerd; 7:12, Brice Ronholm, 10, M, Brainerd

7:23, Breckyn Mankowski, 8, F, Brainerd; 7:28, Zaira Winkelman, 10, F, Brainerd; 7:46, Annelise Baird, 10, F, Brainerd; 7:48, Mason Nielson, 11, M, Staples; 8:03, Owen Hansen, 7, M, Brainerd

8:14, Mackenzie Foss, 10, F, Brainerd; 9:07, Isabel Pence, 9, F, Brainerd; 9:28, Miranda Harting, 8, F, Brainerd; 9:28, Elsie Haakonson, 7, F, Baxter; 9:59, Layla Christopher, 8, F, Brainerd; 11:22, Alexander Ronholm, 8, M, Brainerd; 11:28, Elsa Anderson, 9, F, Nisswa

 

For more photos go to https://bit.ly/2sKCvjP