Sections

Weather Forecast

Close

Girls Swimming and Diving: Brainerd ends regular season with victory

MELROSE—Brainerd's Madelynn Gibbons and Jenna Host won individual events as the Warriors won 101-85 over the Melrose Dutchmen in the final dual meet of the regular season Tuesday, Oct. 16.

Gibbons won the 200 individual medley with a time of 2:26.16. Host paced the 500 freestyle for the 8-2 Warriors.

The 200 freestyle relay team of Teagan Rudstrom, Hannah Tatge, Madelynn Gibbons, Jacquilyn Rude also took first with a time of 1:44.02.

Brainerd 101, Melrose 85

200 medley relay: 1-Melrose (Revering, Rosenberger, Drossel, Berscheit) 2:00.03; 2-Brainerd (Isabelle Prozinski, Gabby VanHorn, Macey Whitlock, Chandler Niemeyer) 2:02.19; 3-Brainerd (Sophie Exsted, Anna Just, Hollie McFarlin, Ellie Mattson)

200 freestyle: 1-Savana Bitz (M) 2:01.81, 2-Jenna Host (Brd) 2:10.87, 4-Hannah Tatge 2:12.15

200 individual medley: 1-Madelynn Gibbons (Brd) 2:26.16, 2-Gabby VanHorn (Brd) 2:27.27, 3-Macey Whitlock (Brd) 2:29.18

50 freestyle: 1-Makenzie Herzog (M) 25:14, 2-Jacquilyn Rude (Brd) 25:74, 3-Teagan Rudstrom (B) 26:58

Diving: 1-Camryn Brinkman (M) 209.90, 2- Emma Korhonen (Brd) 209.45, 3-Izzy Olson (B) 202.65

100 butterfly: 1-Gracie Drossel (M) 1:05.60, 2- Madelynn Gibbons (Brd) 1:07.86, 3-Halle Kruse (Brd) 1:12.99, 4-Libby Zemke (Brd) 1:13.93

100 freestyle: 1-Makenzie Herzog (M) 55:25, 3-Jacquilyn Rude (Brd) 56:17, 4-Hannah Tatge (Brd) 58.58, 5-Teagan Rudstrom (Brd) 58:63

500 freestyle: 1-Jenna Host (Brd) 5:45.74, 2-Macey Whitlock (Brd) 5:52.74, 5-Shelby Miller (Brd) 6:11.09

200 freestyle relay: 1-Brainerd (Teagan Rudstrom, Hannah Tatge, Madelynn Gibbons, Jacquilyn Rude) 1:44.02; 3-Brainerd (Gabby VanHorn, Sidney Miller, Chandler Niemeyer, Jenna Host) 1:51.84

100 backstroke: 1-Leah Berscheit (M) 1:07.28, 2-Isabelle Prozinski (Brd) 1:07.44, 3-Ellie Mattson (Brd) 1:07.96, 5-Sophie Exsted (Brd) 1:07.99

100 breaststroke: 1-Gracie Drossel (M) 1:14.36, 2- Gabby VanHorn (Brd) 1:16.40, 3-Anna Just (Brd) 1:17.60, 5-Halle Kruse (Brd) 1:18.95

400 freestyle relay: 1-Melrose (Herzog, Nathe, Berscheit, Bitz) 3:50.19; 2-Brainerd (Rudstrom, Tatge, Gibbons, Rude) 3:56.16; 3-Brainerd (Whitlock, Exsted, Host, Mattson) 4:07.11

Overall: Brd 8-2. Next: Brainerd in Central Lakes Conference Championships at Willmar 10 a.m. Oct 27.