WADENA -- Pequot Lakes claimed six of seven champions in the Mid-State Conference Tennis Tournament on Saturday, Sept 14.

Megan Muller at No. 1 singles, Courtney Boller at No. 2 singles and Carly Chaney at No. 4 singles all received first round byes and finished 2-0 to win the championship.

The doubles teams of Alexa Fryle and Elli Saxerud, Madeline Sherman and Afton Crocker and Morgan Lueck and Quinn Trottier all came away with first-place trophies.

Boller moved her overall record to 22-0 and Carly Chaney is now 21-0.

Rose Han of Staples-Motley took first place at No. 3 singles and Allison Knosalla finished second at No. 4 singles.

Kalina Spalj and Tori Decent of Crosby-Ironton finished second at No. 1 doubles. While

Bella Sablan and Isabel Viginiri finished second at No. 3 doubles.



Team Scores: 1-Pequot Lakes 47, 2-Perham 36, 3-Staples-Motley 31, 4-Detroit Lakes 28, 5-Crosby-Ironton 22, 6-Park Rapids 20, 7-Wadena-Deer Creek 12.
Staples-Motley Results
Singles
No. 1: Lauren Rutten 2-1, 5th place
No. 2: Jenna Dvorak 2-1, 3rd place
No. 3: Rose Han 3-0, 1st place
No. 4: Allison Knosalla 2-1, 2nd place



Doubles
No. 1: Haley Cichos-Tasha Ackermann 2-1, 3rd place
No. 2: Katie Smith-Georgia Kruchten 1-2, 6th place
No. 3: Amy Rollins-Kenzie Erickson 2-1, 5th place



Crosby-Ironton Results
Singles
No. 1: Emma Stokman 1-2, 7th place
No. 2: Teresa Goodwin 1-2, 6th place
No. 3: Ellen Silgen 1-2, 6th place
No. 4: Melanie Siverson 1-2, 6th place



Doubles
No. 1: Kalina Spalj-Tori Decent, 2-1, 2nd place
No. 2: Jordyan Millsop-Monica Stokman, 2-1, 5th place
No. 3: Bella Sablan-Isabel Viginiri, 2-1, 2nd place



Pequot Lakes Results
Singles
No. 1: Megan Muller 2-0, 1st place
No. 2: Courtney Boller 2-0, 1st place
No. 3: Madeline Pluimer 2-1, 3rd place
No. 4: Carly Chaney 2-0, 1st place



Doubles
No. 1: Alexa Fyle-Ellis Saxerud 2-0, 1st place
No. 2: Madeline Sherman-Afton Crocker 2-0, 1st place
No. 3: Morgan Lueck-Quinn Trottier, 3-0, 1st place



Wadena-Deer Creek
Singles
No. 1: Madison Packer 2-1, 3rd place
No. 2: Libby Hartman 0-2, 7th place
No. 3: Genevieve Pinnella 0-2, 7th place
No. 4: Kelly Muckala 0-2, 7th place



Doubles
No. 1: Ashley Peterson-Corra Endres, 0-2, 7th place
No. 2: Kaylee Ova-KatieRae Fiemeyer, 0-2, 7th place
No. 3: Nevada Schulz-Madelyn Gallant 1-2, 6th place
Next: Crosby-Ironton hosts Pierz 4 p.m. Monday, Sept. 16; Pequot Lakes hosts Aitkin 4:15 p.m. Monday, Sept. 16; Staples-Motley at Crosby-Ironton 1:30 p.m. Tuesday, Sept. 17; Wadena-Deer Creek at Crosby-Ironton 1:30 p.m. Tuesday, Sept. 17.