COLLEGEVILLE — Ashley Kimman used a personal-best jump of 5-foot-4 to tie for second in the Section 5-1A high jump Wednesday, June 9, and advance to the Class 1A State Meet in the high jump.

The Pierz sophomore will be the lone Pioneers representative at state after tying with Spectrum senior Adrienne Foell for second. Kimman was also third in the 100-meter hurdles and seventh in the 300 hurdles.

Brekanda Lashinski was one spot behind Kimman in the high jump with a fourth-place 5-0 effort.

Brady Pawlu threw the shot put a fifth-place distance of 42-5.25 and Jonathan Cheney finished fifth in the high jump for the Pierz boys team.



Newsletter signup for email alerts
Boys team scores: 1-Annandale 85, 19-Pierz 11
110 hurdles: 1-Jacob Klug (Maple Lake) 15.61, 10-Jonathan Cheney (Pierz) 17.46
300 hurdles: 1-Klug 41.35, 12-Cheney 45.17, 15-Caleb Kuske (Pierz) 47.23
100 dash: 1-Mas Reis (Spectrum) 11.01
200 dash: 1-Reis 23.08
400 dash: 1-Maxwell Schimelpfenig (Annandale) 50.94
800 run: 1-Grant Mayers (Albany) 1:59.14
1600 run: 1-Salvador Wirth (Annandale) 4:36.64, 13-Nathan Tax (Pierz) 5:19.69
3200 run: 1-Wirth 9:56.49, 7-Ethan Kowalczyk (Pierz) 10:32.85
4x100 relay: 1-Mora 44.29, 8-Pierz (Cheney, Diego Guillen, Kolby Brezinka, Zach Jones) 53.96
4x200 relay: 1-Annandale 1:31.11
4x400 relay: 1-Annandale 3:28.49
4x800 relay: 1-St. Cloud Cathedral 8:19.13
Shot put: 1-Trevor Christensen (East Central ) 51-7.25, 5-Bradley Pawlu (Pierz) 42-5.25, Kolby Brezinka (Pierz) 38-11
Discus: 1-Christensen 154-7, 9-Brezinka 118-1,
Long jump: 1-Kobe Swanson (Mora) 21-11.25, 10-Zach Jones (Pierz) 18-0
Triple jump: 1-Ries 44-5
High jump: 1-Alec Braum (Annandale) 6-1, 5-Cheney (Pierz) 5-9
Pole vault: 1-Parker Helmbrecht (Howard Lake-Waverly) 13-7, 12-Landon Schomer (Pierz) 10-1, 15-Digo Guillen (Pierz) 10-1



Girls team scores: 1-Rockford 108, 11-Pierz 18
100 hurdles: 1-Nyalaam Jok (Annandale) 15.06, 3-Ashley Kimman (Pierz) 16.39
300 hurdles: 1-Elianna Aberra (Spectrum) 47.61, 7-Kimman (Pierz) 50.07
100 dash: 1-Cassia Cady (Rockford) 12.64
200 dash: 1-Sara Byers (Rockford) 26.24
400 dash: 1-Ellie Kuechle (Eden Valley-Watkins 57.49
800 run: 1-Reanna Cruz (Legacy Christian) 2:18.9
1600 run: 1-Olivia Goebel (Albany) 5:06.81, 10-Katie Leidenfrost (Pierz) 5:53.75, 15-Sophie Leidenfrost (Pierz) 6:05.30
3200 run: 1-Mary Miller (Maple Lake) 11:31.98
4x100 relay: 1-Rockford 50.57
4x200 relay: 1-Rockford 1:47.17
4x400 relay: 1-Spectrum 4:06.07
4x800 relay: 1-Albany 9:44.06
Shot put: 1-Jayden Lark (Rockford) 35-4.5, 14-Victoria Mitchell (Pierz) 27-6.5
Discus: 1-Ellie Horn (Howard Lake-Waverly) 114-2, 13-Ellie Lochner (Pierz) 87-11
Long jump: 1-Nyalaam Jok (Annandale) 19-5.5, 13-Maddie Lochner (PIerz) 13-10.5
Triple jump: 1-Maggie Larson (Maple Lake) 38-0.75
High jump: 1-Nyalaam Jok (Annandale) 5-10, 2t-Kimman5-4, 4-Brekanda Lashinski (Pierz) 5-0
Pole vault: 1-Rebekah Walz (Paynesville) 10-2, 11t-Abigail Virnig (Pierz) 7-8, 11t-Madison Poster (Pierz) 7-8
Next: Pierz in Class 1A State Meet at St. Michael-Albertville High School 10 a.m. boys, 3:30 p.m. girls Friday, June 18.