PEQUOT LAKES -- Pequot Lakes’ Lydia Hubbard slammed 17 kills for the No. 1 seeded Patriots as they defeated the No. 4 seeded Little Falls Flyers 3-0 in the South Subsection 8-1A Semifinals Friday, Oct. 25.

Rita Ganley recorded 24 set assists and Mjirana Ganley added 10 digs for the Patriot in their ninth straight win.

Little Falls’ Madelyn VanRisseghem tallied seven kills while teammate Taylor Jordan recorded 15 set assists.



Little Falls 8 10 15
Pequot Lakes 25 25 25



Little Falls statistics
Taylor Jordan 15 set assists, 5 digs, 1 ace serve
Madelyn VanRisseghem 7 kills, 1 dig
Kaleese Kuchinski-Helgeson 1 kill, 1 dig
Kerstin Knopik 6 kills, 1 dig
Chloe Laager 1 dig
Jayden Spillum 1 kill, 5 digs
Samantha Tembreull 1 kill, 8 digs
Overall: LF 12-15.



Pequot Lakes statistics
Rita Ganley 24 set assists, 9 digs, 2 ace serves
Mirjana Ganley 2 kills, 2 blocks, 10 digs, 2 ace serves
Greta Harmala 1 kill
Ella Pfeiffer 4 digs
Phoebe Glenn 10 set assists, 7 digs, 3 ace serves
Maci Martini 7 kills, 1 dig
Kate Bolz-Andolshek 9 kills, 1 set assist, 1 block, 4 digs
Lydia Hubbard 17 kills, 2 blocks, 2 digs
Mariah Rickard 2 set assists, 14 digs, 1 ace serve
Overall: PL 25-5. Next: Pequot Lakes vs. No. 3 Perham in South Subsection 8-2A Final 7 p.m. Tuesday, Oct. 29..



Pine River-Backus 3, Bertha-Hewitt 1

PINE RIVER -- Anna Felthous and Olivia Adkins each contributed 10 kills and three blocked shots for the No. 1 seeded Pine River-Backus Tigers in a 3-1 win over the No. 5 seeded Bertha-Hewitt Bears in the North Subsection 5-1A Quarterfinals Friday, Oct. 25.

Riley Hirshey finished with 25 set assists, 16 digs and two ace serves for the 27-3 Tigers.



Bertha-Hewitt 25 17 22 13
Pine River-Backus 19 25 25 25



Pine River-Backus statistics
Claire Dahl 20 digs, 1 block, 2 ace serves
Emma Barchus 14 digs, 8 kills, 3 ace serves
Hannah Barchus 5 digs, 5 kills, 5 blocks, 1 ace serve
Cate Travis 2 digs
Chloe Andrus 1 dig, 1 block
Anna Felthous 2 set assists, 11 digs, 10 kills, 3 blocks
Jaime Johnson 1 block
Olivia Adkins 14 digs, 10 kills, 3 blocks, 1 ace serve
Ali Gravelle 6 digs, 1 ace serve
Rylie Hirschey 25 set assists, 16 digs, 1 kill, 1 block, 2 ace serves
Overall: PRB 27-3. Next: Pine River-Backus vs. No. 2 Onamia/No. 3 Braham in North Subsection 5-1A Final at Aitkin High School 7:30 p.m. Tuesday, Oct. 29.



Wadena-Deer Creek 3, Frazee 1

PELICAN RAPIDS -- Wadena-Deer Creek’s Kennedy Gravelle tallied 21 kills and Courtny Warren totaled 21 digs as the No. 1 seeded Wolverines defeated the No. 5 seeded Frazee Hornets in the South Subsection 6-1A Semifinals Friday, Oct. 25.

Mackenzie Carsten posted 38 set assists for the Wolverines while Madison Carsten added 12 kills.



Frazee 14 28 15 22
Wadena-Deer Creek 25 26 25 25



Wadena-Deer Creek statistics
Mackenzie Carsten 11 digs, 38 set assists, 1 ace serve
Madison Carsten 12 kills, 15 digs, 1 block
Mari Grendahl 3 digs
Courtny Warren 21 digs
Kennedy Gravelle 21 kills, 2 digs, 3 blocks, 1 ace serve
Hailey Wiederich 7 digs
Katelyn Gardner 3 kills. 2 digs, 1 block
Lauryn Gravelle 2 kills, 1 block
Laura Krause 2 digs
Ashley Lepinski 1 kill, 3 digs
Overall: WDC 18-7. Next: Wadena-Deer Creek vs. No. 2 Park Christian/No. 3 New York Mills winner in South Subsection Finals at Perham 7 p.m. Tuesday, Oct. 29.



First Baptist 3, Lake Region 1

ROSEMOUNT -- The No. 2 seeded Lake Region Christian School Hornets fell 3-1 to No. 3 seeded First Baptist In the Minnesota Association of Chrsitian Schools State Semifinals Friday, Oct. 25.

The Hornets will play in the third-place match 11:45 a.m. Saturday, Oct. 26.



First Baptist 19 25 25 25
Lake Region 25 22 18 22