ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Wrestling: Road Crew win in Wadena, Warriors 4th

Brainerd at Wadena-Deer Creek tournament with Staples-Motley, PL./PRB and BHVPP

Connor Tulenchik.JPG
Connor Tulenchik

WADENA — Parker Zutter and Connor Tulenchik won at 106 and 182 respectively to help the Pequot Lakes/Pine RIver-Backus Road Crew win the Dennis Kaatz Memorial at Wadena-Deer Creek Saturday, Dec. 4.

The Road Crew had four wrestlers finish second with Easton Miller at 120, Korey Kinyon at 160, Corbin Knapp at 195, and Matthew Foster at 220.

Easton Dircks won at 113 to help lead Brainerd to a fourth-place team finish.

Isaiah Jillson, Gabe Wagner, and Dalton Barrett each placed second for Brainerd at 145, 152, and 285 respectively.

Colby Tappe won at 132 while Eli Greenwaldt placed second at 106 for Staples-Motley.

ADVERTISEMENT

Bertha-Hewitt-Verndale-Parkers Prairie had two second-place finishers in David Revering and Reese Thompson at 126 and 138 respectively.

Koby Endres finished in third place at 182 for Wadena-Deer Creek.

Team Results: 1-Pequot Lakes-PRB 199.5, 2-LPGE-Browerville 190, 3-Thief River Falls 145, 4-Brainerd 138, 5-United North Central 124.5, 6-Bertha-Hewitt-Verndale-Parkers Prairie 124, 7-Badger-GB-MR 74, 8-Staples Motley 73.5, 9-Wadena-Deer Creek 28
Brainerd Results
106: Jaxson Derosier 0-2
113: 1-Easton Dircks 3-0, 3-Cale Ostrowski 3-1
120: 4-Cade Ostrowski 2-2,
126: 4-Isaiah Germann 2-2
132: 5-Elijah Germann 2-2, Nathan Lawrence 0-2
138: Hunter Bergin 0-2
145: 2-Isaiah Jillson 2-1
152: 2-Gabe Wagner 1-1
170: 3-Damien Bentho 3-1
182: David Rollins 0-2
195: 5-Shane Carlson 2-2, Ethan Kosloski 0-2
220: Carson Faehnrich 0-2
285: 2-Dalton Barrett 3-1
Next: Brainerd hosts the Paul Bunyan Tournament Dec. 10-11.

PL/PRB Results
106: 1-Parker Zutter 5-0
113: Trevor Holmberg 1-3
120: 2-Easton Miller 4-1
126: Max Trumpold 1-3
132: 4-Owen Carlson 4-2
138: 3-Caleb Ruhl 5-1
145: 3-Karson Kinyon 5-1, 5-Brady Ruhl 3-2
152: 3-Chance Abraham 5-1
160: 2-Korey Kinyon 3-1, 5-Colton Cain 2-2
170: 5-Earl Stockman 3-3
182: 1-Connor Tulenchik 5-0, 4-Trey Tuchtenhagen 4-2
195: 2-Corbin Knapp 4-1
220: 2-Matthew Foster 4-1
285: Payton Scott 0-2
Next: PLPRB hosts Mora and Nashwauk-Keewatin 5 p.m. Friday, Dec. 10.

ADVERTISEMENT

Staples-Motley Results
106: 2-Eli Greenwaldt 4-1
113: 5-Jack Carlson 3-3
120: 6-Turner Beachy 3-3
126: 6-Riley Reese 3-3
132: 1-Colbe Tappe 5-0, Owen Winter 3-2
138: 6-Dalton Wells 3-3, Caden Dobson 1-2
145: Jason Trantina 1-3
152: 5-Blake Neelan 3-3
220: Steven Petrich 0-4
285: Shea Labrecque 0-4
Next: Staples-Motley at Brainerd Dec. 10-11.

BHVPP Results
106: 3-Justin Olson 3-1, Hudson Truax 1-2
113: 4-Preston Captain 2-2
120: 3-Bennet Arceneau 3-1
126: 2-David Revering 2-1, 3-Evan Jares 3-1
132: 3-Deagen Captain 3-1
138: 2-Reese Thompson 2-1, Holden Truax 1-2
145: 6-Blake Sumstad 1-3
182: 6-Justin Koehn 1-3
220: 6-Braden Shamp 1-3
285: 6-Hunter Strom 3-3
Next: BHVPP at Sebeka Tri 5 p.m. Tuesday, Dec. 7.

WDC Results
106: James Seelhammer 1-2
120: Mason Brauch 0-2
145: Grant Seelhammer 1-2
152: 6-Eli Benning 0-3
160: 4-Brandon Wheeler 1-2
170: Seth Stroeing 0-2
182: 3-Koby Endres 3-1
285: Matthew Wegscheid 0-2
Next: Wadena-Deer Creek hosts Quad 5 p.m. Thursday, Dec. 9.

Easton_Dircks.JPG
Easton Dircks.

What To Read Next
The Brainerd Warriors also won the Minnesota Cheerleading Coaches Association Leadership Award.
The Brainerd Warriors competed in the Blaine Invite Saturday, Jan. 28.
Two area dance teams were in action Saturday, Jan. 28.
The Brainerd/Little Falls Warriors traveled to Elk River Saturday, Jan. 28.